ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Uzasadnienie Kapituły

Dziś świat się najadł samochodów, w miastach coraz trudniej żyć, a co dopiero jeździć. Dlatego dziś znowu robią karierę konie i piękne wozy konne, które dominowały w XIX wieku. Dziś świat bogaty wraca do natury. Dlatego niebywałą karierę robią powozy konne, oraz bryczki sportowe. Co ciekawe ta gałąź gospodarki, ma dziś ponad 100 różnych zakładów, które produkują powozy konne i też wozy sportowe. Bo dziś powożenie jest sportem, który zdobywa coraz większą popularność.

 
Tak się zaczęło

Firmę założyłem 15 lat temu. Była to firma usługowa. Na początku zajmowałem się usługami w zakresie lakiernictwa samochodowego. W 1995 roku założyłem firmę "Aron", która zaczęła produkować powozy konne i nadal prowadzić usługi w zakresie lakiernictwa. Załoga liczyła wówczas 6 osób. Firma pracowała oczywiście w kooperacji. Zaczęliśmy produkować powozy metalowe jako powozy rekreacyjne i treningowe.

 
Jedyna hodowla koni kladrubskich w Polsce

Jedną z ras konia domowego jest koń kladrubski. Konia tego wychodowano w 1572 roku w królewskiej stadninie w Kladrubach (Czechy) należącej do cesarza Maksymiliana II.

 
Konie to mój żywioł

Końmi zafascynowany byłem od dzieciństwa, ponieważ wychowałem się w gospodarstwie rolnym, gdzie konie praktycznie były od zawsze. Dlatego też postanowiłem zakupić konia. 
Na początku stajnia znajdowała się na terenie gospodarstwa mojego ojca, które znajduje się obok firmy.

 
Powozy sportowe

Kolejnym etapem rozwoju firmy stało się zwiększenie produkcji na powozy sportowe (typu spidery, breaki i maratony) przez co zaczęliśmy promować markę na rynku polskim jak 
i europejskim. Obecnie w naszej ofercie znajduje się ok. 130 modeli powozów różnego typu, które trafiają na rynek Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Korei, Japonii, Holandii, Malty, Niemiec, Litwy, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii oraz oczywiście Polski.

 
Rozwój firmy Aron po przez sport
Aron - producent powozów konnych
08.01.2008.

Hodowla rozrastała się co spowodowało podjęcie decyzji o przejęcie dużego gospodarstwa rolnego w Podrzeczu. Folwark Podrzecze jest dzierżawiony od 11 lutego 2007 roku od Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu. Gospodarstwo ma 92 hektary, które służy poprawie bytu koni (zboże, siano, słoma).

Pałac w Podrzeczu

Na terenie Folwarku znajduję się również pałac, który został wzniesiony około 1848 roku. Wybudowano go w siedzibie rodowej właściciela Mikołaja Beliny - Węgierskiego, ówczesnego dziedzica miasta Gostynia. W okresie międzywojennym pałac należał do rodu Taczanowskich. Architekt budowli dążył do malowniczego rozplanowania brył i stworzenia efektu narastania i rozwoju gmachu. Obiekt był w XIX wieku jeszcze wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Nad całością dominują wysokie wieże. Dwa razy w roku na terenie Folwarku odbywają się zawody w powożeniu zaprzęgami jedno-, dwu- i cztero-konnymi, które przyciągają zawodników oraz miłośników koni.

Z czasem postanowiłem także spróbować własnych sił w tej dziedzinie na etapie profesjonalnym. Uczestniczyłem w zawodach w Niemczech, Czechach, Austrii, Polsce. W 2007 roku na Mistrzostwach Polski zdobyłem siódme miejsce. Pozwoliło to na lepsze poznanie potrzeb zawodników i stworzenie odpowiednich modeli powozów przystosowanych do konkurencji w powożeniu zaprzęgami konnymi.

Oprócz prowadzenia firmy jestem również wiceprezesem Klubu Jeździeckiego "Merkury" Daleszyn, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Powozów Konnych oraz radnym Gminy Dolsk. W prowadzeniu firmy, w różnych działach, pomagają mi trzej bracia, dlatego 
z całą pewnością mogę stwierdzić, iż jest to firma rodzinna. Głównym celem jest jakość oferowanych produktów oraz profesjonalna obsługa klienta.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »