ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Srebrny Medal dla SERETIDE

W konkursie na "Lek Dwudziestolecia", ogłoszonym przez Redakcję miesięcznika Gazeta Farmaceutyczna, Seretide( flucticasoni propionas, samlmeterolum ) firmy GlaxoSmithKline otrzymał srebrny medal. Nagroda została wręczona podczas Dnia Polskiej Farmacji (17 maja 2012r.) w Galerii Porczyńskich w Warszawie.
 
Nowoczesny zakład w Poznaniu

Polska jest nadal atrakcyjna dla innowacyjnych inwestorów: GlaxoSmithKline zainwestowała 75 min zł w produkcję leków w Poznaniu

 
 
GlaxoSmithKline (GSK) to globalna firma farmaceutyczna
Autor: Redakcja   
04.01.2012.

GlaxoSmithKline (GSK) to globalna firma farmaceutyczna, zatrudniająca ponad 96 tyś. osób w 100 krajach na całym świecie. Posiada 12 centrów badawczo-rozwojowych, w których pracuje ponad 12 tyś. naukowców,oraz 80 fabryk leków i szczepionek na całym świecie. GSK to firma produkująca leki i szczepionki wykorzystywane zarówno w walce z chorobami cywilizacyjnymi, jak i rzadkimi. Głównymi obszarami terapeutycznymi firmy są choroby układu oddechowego, neurologia, wirusologia, antybiotykoterapia, onkologia, dermatologia. Wśród pracowników GSK znalazło się aż 5 laureatów nagrody Nobla, którzy dokonali przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny i farmacji.

Jerzy Toczyński - Prezes i dyrektor generalny GlaxoSmithKline

Świetne wystąpienie w dyskusji Jerzego Stępnia wiceprezydenta Poznania - Dlaczego firmy zagraniczne inwestują w Poznaniu i Wielkopolsce

Na całym świecie rocznie firma przeznacza ok. 4 mId funtów na działalność badawczo-rozwojową, co stanowi ok. 14 proc. przychodów ze sprzedaży. W laboratoriach GSK badanych jest 65 mln związków rocznie. W roku 2011 uruchomiony zostaje nowy, zmodernizowany wydział produkcji kapsułek miękkich. Wartość tej kolejnej inwestycji GlaxoSmithKline wyniosła w 75 min zł, z czego ponad 58 min zł zostało przeznaczonych na zakup środków trwałych - nowych maszyn produkcyjnych, modernizację rozwiązań technologicznych oraz nowe systemy związane z ochroną środowiska. Nad uruchomieniem inwestycji pracował 20-osobowy zespół projektowy. Przy obsłudze nowego wydziału produkcyjnego kapsułek pracę znajdzie docelowo ok. 45 osób. Docelowa roczna produkcja 14 mln opakowań kapsułek ma trafiać na 99 rynków świata. Nowa inwestycja GSKjest unikatowa w skali kraju w zakresie transferu know-how oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Jej uruchomienie wymagało gruntownej przebudowy i modernizacji budynku wydziału kapsułek. Wymienione zostały wszystkie instalacje procesowe i sanitarne. Zakupiono nowe maszyny oraz zastosowano nowoczesną technologię produkcji. Wdrożono również innowacyjne rozwiązanie znakowania kapsułek techniką laserową z wykorzystaniem lasera UV o niskiej energii, które zostało wykorzystane po raz pierwszy na świecie do produkcji leków. W skutek działania lasera następuje reakcja zmiany barwy cząstek pigmentu kapsułki, co sprawia, że znak jest wyjątkowo trwały i odporny na ścieranie, temperaturę oraz wilgoć. Docelowo przy produkcji kapsułek wykorzystywane będą trzy innowacyjne urządzenia znakujące laserowo, których koszt jednostkowy wynosi prawie 6 mln zł. Zbudowano również nowoczesną stację próżniową do zatężania ścieków, która wykorzystuje technikę próżniowego osuszania ścieków, co pozwala zredukować ich objętość o 97 proc. oraz uniknąć spalania 600 ton ścieków rocznie.


Obecnie w fabryce w Poznaniu wytwarzanych jest ponad 170 produktów, min. preparaty stosowane w leczeniu migreny, WZW B, wrzodowej choroby żołądka oraz padaczki. Są to leki w wielu postaciach: tabletek, granulatów, kapsułek miękkich, płynów, maści, kremów, czopków oraz żeli. Fabryka dostarcza również na wiele rynków preparaty na HIV AIDS. Wielkość produkcji wynosi ok. 100 mln opakowań rocznie. W 2010 roku leki produkowane w Polsce stanowiły 19 proc. całkowitej wartości sprzedaży GSK w Polsce oraz 57 proc. sprzedaży mierzonej liczbą opakowań. W ciągu 12 lat od prywatyzacji, do roku 2010, w poznańskim zakładzie produkcyjnym uruchomiono produkcję blisko 90 nowych leków, w tym 52 pochodzących z portfela leków GSK. Z roku na rok jest wdrażanych coraz więcej produktów globalnych, które w dużej mierze trafiają na eksport. Zmiana struktury portfela leków i włączenie w międzynarodową sieć fabryk GSK sprawiła, że poznański zakład produkcyjny z lokalnego wytwórcy stał się globalnym producentem leków.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »