ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Zbuduj własny dom w Sędzinku – Gmina Duszniki

Gmina Duszniki w bieżącym roku przygotowuje do sprzedaży nieruchomości położone na terenie miejscowości Sędzinko.

 
 
Biblioteki w Gminie Duszniki

Przedstawiając życie kulturalne w gminie Duszniki zapomnieć nie można o jej bibliotekach – głównej w Dusznikach i jej filii w Grzebienisku. Obie instytucje prężnie działają od ponad sześćdziesięciu lat.

 
Hotele w Gminie Duszniki

Wzdłuż drogi z Poznania do Świecka w miejscowości Sękowo i Podrzewiu są ulokowane trzy hotele. Turyści cenią sobie te hotele. Można tam łatwo i bezpiecznie parkować samochody. A dojazd do Poznania to tylko pół godziny jazdy zgodnie z przepisami. Ta baza hotelowa będzie w 100% wykorzystana na Euro 2012 r.

 
Wykorzystywanie środków IT w pracy dydaktycznej w gimnazjach na terenie gminy Duszniki

1. Baza techniczna w szkołach

W gminie Duszniki działają 2 gimnazja: w Dusznikach i Grzebienisku, które są stosunkowo dobrze wyposażone w środki informatyczne, oprogramowanie oraz posiadają przeszkoloną kadrę nauczycielską w zakresie ich wykorzystywania.

 
Jesteśmy przygotowani żeby uczyć sześciolatków

Gmina Duszniki ma przedszkola w Dusznikach, Podrzewiu i Sękowie. Ogłasza zapisy dzieci do grup 3,4,5 latków.

 
Gminne Centrum Kultury w Dusznikach

Gmina Duszniki może poszczycić się dobrze funkcjonującym Centrum Kultury, które jest inicjatorem rozmaitych form spędzania wolnego czasu. Pod skrzydłami instruktorów rodzi się wiele talentów, dojrzewają prawdziwi artyści.

 
Gaz i ropa popłyną w Wielkopolsce

Kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego oraz instalację do usuwania azotu z gazu wybuduje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ten sposób Wielkopolska ma szansę stać się energetycznym zagłębiem.

 
Długa droga Wielkopolski do nowoczesności

Każdy sukces to ciężka praca.

Gospodarka Wielkopolski w okresie zaborów stanowiła i nadal stanowi przedmiot zainteresowań badawczych sporej liczby historyków, ekonomistów i przedstawicieli innych dyscyplin naukowych. Główny cel tych badań, to zdobyć doświadczenie, które umożliwi dostosowanie Polski wschodniej i też południowej do tych nowoczesnych rozwiązań. Prof. Czesław Łuczak tuż przed śmiercią napisał świetną książę „Dzieje gospodarcze Wielkopolski w okresie zaborów (1815-1918). To właśnie z tej książki pochodzą informacje o rozwoju gospodarczym Wielkopolski.

 
Szanowni Państwo!
12.11.2009.

Gmina Duszniki

O rozwoju gminy decyduje samorząd. Ale też jest ważne kto kieruje samorządem. Wójt gminy Duszniki Adam Woropaj, postanowił z gminy wiejskiej zrobić miasto. Żeby zrobić miasto, to trzeba mieć infrastrukturę techniczną. Dziś gmina Duszniki jest zwodociądowana w 100 proc.

Ale woda musi być dobra, o to dbają trzy stacje uzdatniania wody. Po co kupować wodę w plastikach i zatruwać środowisko. Jak jest woda, to są ścieki, dlatego gmina Duszniki ma w 75 proc. ma kanalizację i trzy oczyszczalnie ścieków. Wielkopolska na gazie leży i gmina ma kopalnie gazu w Podrzewiu, która zabezpiecza wsie i zakłady w gaz. Jeżeli do tego dodamy, że w gminie jest dostępny internet i na całości są telefony stacjonarne i komórkowe. Gmina będzie budować 64 turbiny wiatrowe, które dadzą moc 160 MW, czyli w infrastrukturze technicznej będzie miała wszystko. Nie ma w Polsce, a może i w Europie drugiej takiej gminy z tak wspaniałą infrastrukturą techniczną. Kto jest twórcą tego dzieła wspaniały wójt Andrzej Woropaj. Gmina jest dobrze położona, ma dobre drogi asfaltowe, na południu autostrada A2, na północy stara A2, łatwe połączenie z Poznaniem. To wszystko powoduje, że rozwija się gospodarka, a mieszkańcy Poznania wybierają do zamieszkania Duszniki. Zastanawiam się czy Andrzej Woropaj nie powinien być lepiej wykorzystany na wyższych szczeblach władzy, bo On z wsi zrobił miasto. To właśnie „Tu warto żyć”, a nie w Poznaniu. Dziś gmina Duszniki ma wspaniałe szkolnictwo, dobre drogi, a w każdej rodzinie jest samochód.

Herbapol

Ta firma ma 140 lat, rozpoczęło się od Barcinkowskich, potem przyszli Czepczyńscy, a od 30 lat rządzi Ryszard Wojtkowiak. Jest to wzorcowa firma, została sprywatyzowana i jest spółką pracowniczą. Balcerowicz je zwalczał a one maja się wspaniale. Uhonorowaliśmy Ryszarda Wojtkowiaka tytułem Wybitnego Wielkopolanina, bo to co zrobił to dzieło doskonałe, a pracujący tam ludzie czują, że już są w Europie, a tych wybrańców jest ok. 500. Okazuje się, że można, a dobra firma szanuje ludzi i dobrze im płaci. I co najważniejsze jest to firma polska.

Polityka

Na szczycie NATO-wskiej konferencji Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obama, powiedział, że w drodze będzie przekonywał prezydenta USA do instalacji tarczy antyrakietowej. Przypomniał, że minister Radek Sikorski powiedział, że strategicznym celem powinno być wciągnięcie Rosji do NATO. Jedna Polska a prezydent i rząd nie mówią jednym głosem, dlatego ja pisząc ten felieton zastanawiam się, kto tu ma rację? Dlatego zamieściliśmy materiały o gazie i też się zastanawiamy dlaczego nie wydobywamy gazu polskiego? Państwo ocenią ten materiał. Przytaczamy wypowiedzi Angeli Merkel, która tak pisze: „W jaki sposób włączyć w tę architekturę Rosję? Rosja współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w wysiłku na rzecz rozbrojenia. Ale Rosja jest też częścią Europy”. Czyli Radosław Sikorski popiera politykę wielkich krajów Europy i on też mówi, że Rosję trzeba wciągnąć do NATO. Jeżeli Unia chce współpracować z Rosją, a Sikorski chce stanąć na czele NATO w przyszłej kadencji, to musi mówić tym samym głosem co Europa. Według prezydenta Lecha Kaczyńskiego Rosja jest zagrożeniem dla Europy i NATO. Ale Europa i USA wolą z Rosja współpracować. Europa potrzebuje rosyjskich surowców i chce Rosji sprzedawać swoje osiągnięcia gospodarcze. Rosja to wspaniały, wielki rynek, a jeżeli Polska będzie współpracować z Rosją to będziemy Finlandią albo drugą Kanadą. Kto tego nie rozumie nie powinien rządzić Polską, wiek XX to już tylko historia, której prezydent Lech Kaczyński nie jest w stanie zmienić. Co możemy zrobić to wyjść z Afganistanu, a za nas niech pojadą Duńczycy, Włosi, Francuzi i Hiszpanie. My już zrobiliśmy swoje.

 
następny artykuł »