ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Jak dojechać szybko do szpitala w Poznaniu z Gminy Stęszew

Dlaczego nowa droga szybkiego ruchu omija Rosnówko, bo w tym miejscu jest skrzyżowanie pierwsze i drugie. Poza tym są światła na wjazd do hotelu i grajzerówki powoduje gigantyczny korek. I od Komornik do autostrady A2 już tylko jedziemy w gigantycznym korku. Nowa droga przejmie cały ruch tranzytowy, co spowoduje, że stara droga Nr 5 odkorkuje się. Ale dojazd do Poznania nową drogą Nr 5 z Węzła Stęszew do Poznania będzie trwać tylko 20 minut.

 
Rolno-Przemysłowe Zakłady Zielarskie STRYKOWO Sp. z o.o.

Działalność

Rolno-Przemysłowe Zakłady Zielarskie to dwa Zakłady-Strykowo gm. Stęszew i Plewiska

gm. Komorniki.

Prowadzimy działalność na ogólnym areale 962,21 ha położonym na terenie trzech gmin:

Stęszew, Komorniki i Poznań.

Jest to uprawa i sprzedaż zbóż, rzepaku i buraków cukrowych.

W bieżącym roku mimo ogromnej suszy osiągnięto dobrą wydajność:

  • rzepak 34,79q/ha
  • pszenica 43,84q/ha
  • pszenżyto 43,98q/ha
  • jęczmień 31,17q/ha
  • buraki cukrowe 441,00q/ha
 
Rekreacja i Rolnictwo w Gminie Stęszew

Gmina Stęszew ma powierzchnię ogólną 17 522 ha (175,2 km2). Miasto Stęszew zajmuje 563 ha (5,6 km2). Powierzchnia ogólna gminy stanowi 0,59% powierzchni województwa wielkopolskiego. Pod względem wielkości powierzchni gmina należy do grupy gmin średniej wielkości w województwie wielkopolskim.

 
GMINA STĘSZEW CORAZ BLIŻEJ POZNANIA

Nowa szybka droga S-5 z Poznania do Wrocławia omija Stęszew i przebiega przez środek gminy. Powstał nowy układ komunikacyjny, który ułatwi szybki dojazd do Poznania.

 
GOSPODARKA W GMINIE STĘSZEW

Do atutów gminy należą:

  • położenie geograficzne (bliskość Poznania)
  • dobre szlaki komunikacyjne (w tym bocznice PKP, przez Stęszew ma przebiegać planowana obwodnica Poznania, a niedaleko jest autostrada).
  • bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura
  • wysokie kwalifikacje zawodowe mieszkańców
 
WYKORZYSTANIE ŚRODKÓW UNIJNYCH

W poprzednim okresie programowania Unii Europejskiej w latach 2004-2006 Gminie Stęszew udało się pozyskać środki finansowe z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 
Szkolnictwo w Gminie Stęszew

Wysoki poziom edukacji jest jednym z warunków osiągnięcia wszechstronnego rozwoju społeczeństwa, dlatego też gmina kładzie duży nacisk na zapewnienie dzieciom i młodzieży jak najlepszych warunków do nauki.

 
„URATUJ KOŚCIÓŁ – PRZEJDZIESZ DO HISTORII”

Kościół pw. św. Barbary został oddany wiernym w 1463 roku i funkcjonuje prawie nieprzerwanie do dziś. rekomendowany jest jako obiekt wart zwiedzania w ramach dwustu kilometrowej pętli rowerowej wokół Poznania ze względu na unikalne zabytki stanowiące wyposażenie kościoła, m.in. płytę pamiątkową Mikołaja Tomickiego wykonana w pracowni braci Vischer w Norynbergii w roku 1524.

 
Łódź warto zwiedzić

Łódź - wieś w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim (w latach 1975-1998 w województwie poznańskim), gminie Stęszew, na obrzeżach Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wieś położona jest pomiędzy dwoma jeziorami rynnowymi: Witobelskim i Łódzko-Dymaczewskim.

 
Szanowni Państwo!
13.11.2009.

Sukces odnoszą ludzie o cechach przywódczych, do takich zalicza się Burmistrz Gminy Stęszew Włodzimierz Pinczak. Udało mu się rolniczą gminę doprowadzić do europejskiego poziomu.

Włodzimierz Pinczak - Burmistrz Stęszewa

Włodzimierz Pinczak - Burmistrz Stęszewa

Nowe budownictwo domków jednorodzinnych w Gminie Stęszew.

Nowe budownictwo domków jednorodzinnych w Gminie Stęszew.

Jest już burmistrzem czwartą kadencję i jego dokonania w gminie widać. Dziś gmina ma nowoczesną infrastrukturę – woda, gaz, kanalizacja i dwie oczyszczalnie ścieków. Wie, że tylko dobre szkolnictwo przyczynia się do tego, że w gminie jest małe bezrobocie. Takie szkolnictwo gmina ma. Gmina jest świetnie położona, można powiedzieć w Wielkopolskim Parku Narodowym. Ma 9 jezior, lasy, dobrą sieć dróg asfaltowych między wsiami. Poza tym szybka droga NR-5 do Poznania, a buduje się nową drogę od autostrady do Wrocławia, a ona biegnie przez środek gminy. Przez gminę przebiega też linie kolejowa z Poznania przez Stęszew do Zielonej Góry. Ta bliskość Poznania powoduje, że tu w Stęszewie i okolicach budują swoje domy poznaniacy. To w tej gminie usadowiły się duże hotele jak na przykład Lake Hotel, położony tu obok jeziora z pełnym zapleczem do odnowy biologicznej z basenem do pływania. Poza tym jest tu bardzo dobre boisko piłkarskie, korty i boisko do kosza. To tu Lech przygotowywał się do trudnych meczy za czasów Smudy. Gmina postawiła na rozwój gospodarczy i przy mieście Stęszew przygotowała 135 ha terenów uzbrojonych pod inwestycje. zaprosiła Volkswagena, żeby tu wybudował nową fabrykę. Rolnictwo w gminie jest na wysokim poziomie, głównie produkuje pszenice i pszen żyto. Bo gmina to zagłębie trzody chlewnej. Nie było by rozwoju tak szybkiego bez pomocy Unii Europejskiej, gmina umiejętnie te środki wykorzystuje. Ale to wszystko jest związane z dobrym działaniem całego samorządu, ale co ważne, że od lat na czele stoi Burmistrz Włodzimierz Pinczak. W gminie rządzi PSL i to od lat, trzeba powiedzieć, że dobrze. Ludzie w Gminie Stęszew mają ambicje, żeby lepiej żyć i szybko się rozwijać. A o rozwoju tych małych Ojczyzn zawsze decydują jednostki, to one ciągną wraz z mieszkańcami gminę w górę.

 
następny artykuł »