ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Tak się zaczęło

Powiat kościański jest kolebką nowoczesnego polskiego rolnictwa. Tutaj, w Turwi, urodził się i gospodarował gen. Dezydery Chłapowski (1788 - 1879). W majątkach - jako pierwszy na tych ziemiach - na początku XIX wieku, korzystając z doświadczeń angielskich i niemieckich, zastosował racjonalne metody uprawy roli i hodowli. Trójpolówkę zastąpił płodozmianem, wprowadził do użycia pług żelazny z odkładnicą oraz młockarnią napędzaną kieratem. Dla podniesienia plonów sadził zadrzewienia śródpolne i pasy wiatrochłonne.

 
Co my wiemy o mleku

Produkcja mleka w Polsce ma ogromne znaczenie. Wielka rola produktów mleczarskich w żywieniu ludzi w Polsce. Ale żeby ta produkcja się rozwijała, to koszt produkcji mleka ma dać dochód producentom mleka, czyli rolnikom. Dziś pozycja Polski na światowym rynku mleka powoduje, że sektor mleczarski należy w naszym kraju do najważniejszych w gospodarce żywnościowej. Unia Europejska jest najważniejszym na świecie producentem mleka. Europa to rynek nadwyżek w produkcji mleczarskiej, powoduje to, że nasza produkcja styka się z ogromną konkurencją. Polska dopiero teraz nadgania zaniedbania, a musi przestrzegać rygorystycznych norm higieniczno sanitarnych. Nasze wejście do Unii spowodowało na niebywałą skalę modernizację zakładów mleczarskich, które dziś mogą już konkurować z produkcją Unii. A Uniia dostrzegła, że polska produkcja mleczarska jest na wysokim poziomie, a to powoduje, że systematycznie rośnie eksport wyrobów mleczarskich.

 
Światowy rynek mleczarski

Artykuły mleczarskie, takie jak mleko w proszku pełne i odtłuszczone, mleko skondensowane, masło, sery, a także samo mleko są przedmiotem handlu międzynarodowego. Światowa globalna produkcja mleka jest stabilna i wynosi około 470 mln ton mleka krowiego rocznie. Wielkość handlu międzynarodowego jest również: stabilna liczy około 24 mln ton, łącznie z handlem pomiędzy krajami UE. Tylko niewielka część wyprodukowanego mleka podlega wymianie międzynarodowej. Nieco inaczej przedstawia się sprawa przetworów mleczarskich. Handel międzynarodowy takimi towarami, jak masło, ser i mleko w proszku ma znacznie większy udział w ich globalnej produkcji. Na sytuację na światowym rynku mleka, oprócz podaży, wpływa wiele czynników.

 
Charakterystyka gospodarstw mlecznych

W krajach Unii Europejskiej produkcja mleka charakteryzuje się trzema cechami:

• małą skalą, wysokimi cenami mleka w porównaniu z innymi częściami świata, istotnym znaczeniem dla przetrwania społeczności wiejskiej oraz utrzymania krajobrazu terenów wiejskich.

 
123 lata historii Obrzańskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Kościanie

rok 1884, Marzec, 13

W lokalu Gąsiorowskiego w Kościanie odbyło się pierwsze walne zebranie "mleczarni wspólnej". Zwołali je ziemianie: Stefan Chłapowski z Bonikowa, von Lorenz z Pianowa, von Lossow z Gryżyny, von Guenther z Grzybna, Hildebrandt z Kokorzyna, von Petzel z Oborzysk i Speichert z Konojadu. Rozpoczęto budowę mleczarni na gruntach Chłapowskiego, w pobliżu dworca kolejowego. Projekt obejmował: przetwórnię mleka z masłownią, kotłownię, świniarnię, warsztaty i sklep spożywczy.

 
O firmie

Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie ma 123 lat. Zawiązana - jako jedna z pierwszych w kraju - z inicjatywy światłych ziemian polskich i niemieckich, pod względem stosowanej technologii zawsze znajdowała się w czołówce firm i słynęła z najwyższej jakości wyrobów. Do dzisiaj smaczne i zdrowe, atrakcyjne i odpowiadające standardom europejskim wyroby, produkowane w ekologicznych warunkach - sprawiały i sprawiają, że mleko, śmietana, sery, kefiry i jogurty z napisem "Kościan" cieszą się ogromnym powodzeniem.

 
Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska już w Unii Europejskiej

Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie od wielu lat przygotowywała się do sprostania wymogom Unii Europejskiej. Punktem wyjścia była restrukturyzacja bazy surowcowej, podjęta w początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, a zakończona w 2002 roku.

 
Nasz oddział w Pyrzycach

Mleko z Kościana najlepsze w Polsce

W badaniach zleconych przez prestiżowy miesięcznik “Świat kon­sumenta" zwyciężyło mleko z Kościana. Do konkursu wybrano osiem najbardziej liczących się na rynku marek mleka.

 
Kapituła Nagrody Gospodarczej
Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie
Autor: Redakcja   
10.12.2007.

Kapituła Nagrody Gospodarczej, która działa przy Stowarzyszeniu Ruch Regionalny Wielkopolan przyznała “KRYSZTAŁOWY PUCHAR POLSKI" oraz “ZŁOTY MEDAL" Obrzańskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Kościanie

Kapituła uzasadnia

Spółdzielnia Mleczarska w Kościanie ma 123 lata tradycji i jest znaną marką w Polsce i Europie. Pozycja Spółdzielczego sektora mleczarskiego zasługuje na specjalną uwagę, ponieważ jest ona w tym przemyśle bardzo znacząca, zdecydowanie silniejsza niż w pozostałych działach przemysłu spożywczego. Jest to związane z umocnieniem pozycji rolników na rynku mleka. Słaba pozycja indywidualnego producenta mleka wynika między innymi z marketingowej natury mleka surowego.

Jest ono produktem łatwo psującym się, objętościowym, wymagającym obróbki, zanim zostanie dopuszczone do handlu. Dlatego Spółdzielnia podpisuje umowy kontraktacyjne z producentami mleka, wyeliminowano dawne zlewnie, wprowadzono bezpośredni odbiór surowca z gospodarstw. Obecnie istnieje nowa forma skupu oparta na tak zwanych stacjach niskiego chłodzenia, które stanowią własności producentów mleka. Surowiec OSM Kościan odbiera własnymi samochodami cysternami.

Firma dba o bazę surowcową i dziś 92% skupowanego ml4eka odpowiada standardom unijnym (klasa Ekstra /UE), a 90% dostawców legitymuje się certyfikatami sanitarno weterynaryjnymi. Bez tej bazy nie ma możliwości rozwoju firmy. Obecna baza mleczarska ma już 123 lata.

Krótka charakterystyka przemysłu mleczarskiego

Według niektórych danych w Polsce w branży mleczarskiej działa 450 firm, z czego prawie 270 to spółdzielnie. Ostatnio bardzo często dyskutuje się nad zaletami i wadami spółdzielczej formy własności. Chodzi tu o szybkość podejmowania decyzji. Charakterystyczna dla Pol,ski jest niewielka obsada krów w gospodarstwie. Lepiej to wygląda na obszarze działania Spółdzielni Mleczarskiej w Kościanie i też w obszarze Pyrzyc. Większe gospodarstwa mleczne mogą rozwijać mechanizację a to przyczynia się do wielkiej dochodowości gospodarstw. Nadal w Polsce mimo łączenia się firm mleczarskich jest mało prawdopodobna dalsza wielka koncentracja. Większa koncentracja zawsze odbywa się w mleczarstwie obniżeniem jakości produkcji.

Sytuacja ekonomiczna Spółdzielni Mleczarskiej w Kościanie

Po pierwsze zakłady spełniaja wszystkie warunki weterynaryjne i sanitarne, określone przez Unię Europejską, dzięki czemu wszystkie rynki stoją przed firmą otworem. W 2004 roku OSM w Kościanie została poddana audytowi certyfikacyjnemu przeprowadzonemu przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie i otrzymała pozytywną ocenę zgodności z normą ISO 9001 w 2001 roku, oraz zasadami systemu HACCP. Dziś nowoczesna baza surowcowa, wzbogacona przez nowy asortyment wyrobów i dalsze unowocześnienie procesów technologicznych, umożliwiło firmie odnieść sukces. Firma zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Zaznaczamy, że OSM w Kościanie nigdy nie groziła upadłość, zawsze przynosi zyski. Podstawą sukcesów Spółdzielni Mleczarskiej w Kościanie jest najwyższa jakość produkcji, w badaniach zleconych przez prestiżowy miesięcznik “Świat konsumenta" zwyciężyło mleko z Kościana. A badanie przeprowadziło niezależne laboratorium w Unii Europejskiej. Gdzie stwierdzono, że mleko jest smaczne i należycie oznakowane.

Tradycja Wielkopolska

Produkty UHT,

O różnej zawartości tłuszczu, mleczka do kawy, mleczka smakowe, czekoladowe, truskawkowe i waniliowe. Śmietanka o różnej zawartości tłuszczu od 10% do 30% i w różnej wielkości opakowań.

Produkty FREE,

Róznorodne jogurty stworzone ze wspaniałymi owocami: brzoskwinie, truskawki, jabłko, mięta, pomarańcze.

Horeca LINE

Mix lodowy, truskawkowy, czekoladowy, waniliowy, mleka UHT, Kuchmistrza, śmietana roślinna.

Pozatym cała gama kefirów, maślanek i też śmietana ukwaszona, mleko pasteryzowane, twarogi, sery smażone i różne masła.

Ta różnorodność spotkała się z uznaniem rynku. Wyroby te są sprzedawane w całej Zachodniej Polsce, też eksportowane.

Kapituła Nagrody Gospodarczej przyznając Kryształowy Puchar Polski uznała produkcję Obrzańskiej Spółdzielni Mleczarskiej za najlepszą w Polsce. Wszystkie produkty produkowane w Kościanie spełniają jakościowe standardy światowe i Europejskie. Grafika i opakowania to wspaniały przykład do naśladowania.

Dlatego Obrzańska Spółdzielnia Mleczarska, dziś może być wzorem dla całej Polski, bo Kościan to nasza największa TRADYCJA WIELKOPOLSKA I POLSKA

 
następny artykuł »