ARTYKUŁY
Z KATEGORII
19 lat czekałem na wybudowanie autostrady

{mosimage} {mosimage}

Szanowni Państwo

Długa droga budowania Autostrady Wielkopolskiej. 30 listopada uroczyste otwarcie autostrady o godz. 16.00, a ja jestem pierwszy, jest godzina 12.00. Nowiutka autostrada. Co to za uczucie, nie ma samochodów, policji, tylko ja. Stanąłem i zacząłem sobie przypominać jak to się zaczęło. "Wielkopolanin" pismo Unii Wielkpolan w nr. 1 z kwietnia 1992r. Pisało:

DROGA DO EUROPY

"Ten pomysł jest dzisiaj szalony. No bo jak inaczej określić inwestycję za 650 mln. dolarów, czyli prawie 7,5 biliona złotych? Propozycja brzmi jednak wyraźnie: zbudujemy autostradę. Tutaj niemal zaraz z finałem w 2000 roku! Z pozoru czysta utopia... Ale nią nie jest, a w każdym razie być nie musi. Kilka dni temu odbyło się spotkanie znanych osobistości środowiska poznańskiego. Uczestniczyli w nim: wojewoda Włodzimierz Łęcki, senator Wojciech Kruk, Ludwik Ratajczak (Unia Wielkopolan)oraz biznesmeni Ryszard Górka, Jan Kulczyk, Grzegorz Nowak, Andrzej Patalas, Władysław Reichelt i Adam Smorawiński. Utworzyli grupę inicjatywną w celu zbudowania autostrady ze Świecka do Koła. Ten odcinek międzynarodowej drogi A2, mający w planach długość 280 km. , byłby realizowany ze środków finansowych kapitału prywatnego, krajowego i zagranicznego oraz Skarbu Państwa".

To spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim. Boże co tam się działo, ale wszyscy byli świadomi, że ten temat może zrealizować tylko Jan Kulczyk, który był w Unii Wielkopolan prezesem "Konwentu Gospodarczego" i tak się stało. Stanął na czele i powstała Spółka Autostrada Wielkopolska. Kiedy Kulczyk powiedział, że zbuduje tę autostradę, wszyscy byli zadowoleni. Ja zgłosiłem tę ideę budowy autostrady, ale nim do niej doszło przyszedł do biura Unii Wielkopolan Andrzej Patalas. W latach 1980-81 pracowałem w Iraku i widziałem jak Polacy budują autostradę, taką jak teraz z betonu. Andrzej Patalas powiedział, że nie wybudujemy autostrady bez ustaw o wywłaszczeniu i wielu innych spraw. I ten wybitny specjalista spotkał się z Janem Kulczykiem i odrazu prace organizacyjne ruszyły. Wtedy rządził Pawlak i udało się Andrzeja Patalasa dokooptować do grupy specjalistów, którzy tworzyli prawo autostradowe. Pierwszy odcinek Konin – Poznań gotowy, a prasa warszawska pisze po co wam autostrada z Konina do Poznaia? Udało się przeprowadzić autostradę przez Poznań, dalej do Nowego Tomyśla. I pozostał ostatni odcinek do granicy. Premier Marcinkiewicz w telewizji krzyczy: "Kulczyk oddajcie nam autostradę, my rząd wybudujemy ją taniej i lepiej". Euro w 2012 roku w Poznaniu. Tusk wytypował Gdańsk, Schetyna Wrocław, . Warszawa wiadomo, a przegrał Śląsk i Kraków. I teraz trzeba będzie wybudować autostradę do granicy z Niemcami. Akt ostatni Cezary Grabarczyk w imieniu rządu RP podpisuje dokument i można budować autostradę do granicy. Jan Kulczyk w przelocie mówi do mnie na otwarciu autostrady : "Ludwik to dzieło budowałem z zespołem 19 lat, ile to czasu minęło, ale autostrada jest". Boże, że dożyłem, tego momentu,że do Berlina dojadę samochodem w 2,5 godziny. Na otwarcie ostatniego odcinak Autostrady przyjechało trzech prezydentów, bo każdy z nich chciał, żeby Polska szybko budowała autostrady, ale sami wiedzą ile było z tym problemów, dlatego tu przyjechali, podziekować Janowi Kulczykowi za determinację w budowie Autostrady Wielkopolskiej.
 
Jan Kulczyk Autostrada Wielkopolska
Filtruj     Kolejność     Pokaż # 
Data Tytuł pozycji Autor
14.08.2012. 19 lat czekałem na wybudowanie autostrady Ludwik Ratajczak
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»
Pozycje :: 1 - 1 z 1