ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Euro w 2012 roku zakończone – Hiszpania mistrzem Europy

{mosimage} {mosimage} {mosimage}

Jesteśmy już po największej imprezie w Polsce. Poznań świetnie zdał egzamin, wszystkie służby zasłużyły na pochwałę. Najlepsi byli poznaniacy, którzy przyjęli gorąco Irlandczyków, Chorwatów iWłochów. Wszyscy nas chwalili i ich telewizje pokazywały Poznań. Mieliśmy też piłkarzy Portugalii w Opalenicy, a ich rodziny mieszkały w pięknej Olandii. Co im się podobało, można powiedzieć nasze cuda turystyczne, a jest ich sześć. Poznań dla nich był piękny, a poznaniacy wspaniali.

6 CUDÓW POZNANIA

1. Ostrów Tumski. To tu Polska powstała od Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Większość kibiców była przekonana, że Kraków był pierwszą stolicą Polski a dziś jest Warszawa.

2. Stary Rynek z Ratuszem, Zamkiem Królewskim i piękną Farą. Dla kibiców to miejsce było kultowe, oni tu żyli i też w Strefie Kibica na Placu Wolności obok Starego Rynku.

3. Trzeci cud to Zamek Cesarski Wilhelma II, to ostatni zamek cesarski w Europie z pięknymi parkami, wielkimi budynkami z XVIII w., jak Uniwersytet, Wyższa Szkoła Muzyczna, Opera, i kościół ewangelicki. Dowiedzieli się, że ponad 100 lat byliśmy wcieleni do Niemiec i staliśmy się poprzez ten ring poznański miastem rezydencjalnym dla Cesarza Niemiec.

4. Czwarty cud Poznania to Stary Browar. Nie mieli słów uznania, że teraz współcześnie można coś tak wspaniałego wybudować. Ten wielki Browar był miejscem wypoczynku, wspaniałej kuchni i kawiarnii. Przecież po Wiedniu w Europie to Poznań ma najlepsze kawiarnie i ciastka. Do tego trzeba dodać piękny park, świetnie utrzymany. Każdy, kto przyjeżdża do Poznania musi odwiedzić Stary Browar. To wielkie dzieło Grażyny Kulczyk jest wizytówką nowoczesnego Poznania. 5. Piąty cud to jezioro Malta, najpiękniejszy tor wioślarski w Europie. Już niedługo Olimpiady będą na kontynentach, w ten sposób olimpiada będzie w wielu miastach w Europie. Poznań będzie miał olimpiadę w kajakarstwie i wioślarstwie, bo takiego drugiego toru nie ma w Europie.

6. Szósty cud to nasze uniwersytety, są potęgą i w każdym roku ich poziom wzrasta, to powoduje, że coraz więcej w Poznaniu studiuje młodzieży z całego świata. Na Uniwersytecie Medycznym już studiuje 1500 studentów z całego świata. Warszawa zakazała przyjmować więcej studentów zagranicznych, bo Polska też potrzebuje lekarzy.

Dziś Poznań poprzez autostradę do Niemiec, dostał połączenie z Berlinem, wielkim miastem i teraz poznaniacy w ciągu 2 godzin mogą znaleźć się w Berlinie, a berlińczycy też chętnie przyjeżdżają do Poznania. W tym numerze Naszej Wielkopolski pokazujemy co zrobiliśmy, żeby Poznań był atrakcyjnym miastem w Europie. I tu trzeba powiedzieć, że wszyscy budowaliśmy ten nowoczeny Poznań, a głównym liderem tych zmian jest Ryszard Grobelny prezydent miasta Poznania. Jego doświadczenie nie ma sobie równych, dlatego wygra kolejne wybory. Ekipę Grobelnego trzeba chronić dla dobra Poznania i też poznaniaków. Proces Grobelnego, który wymyślili politycy był śmieszny od samego początku i szczęście, że mamy niezawisłe sądy, które uniewinniły Ryszarda Grobelnego. Bo szczytem głupoty jest, że za pomocą sądów chcemy usówać ludzi, którzy Poznań dźwigają, że dziś wszyscy z naszego miasta jesteśmy dumni.

Ludwik Ratajczak

INFORMACJA PRASOWA

Podsumowanie Euro 2012
W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim po raz ostatni zebrał się Miejsko-Wojewódzki Sztab Operacyjny, który koordynował organizację turnieju Euro 2012. Wszystkim zaangażowanym w 24-dniową, całodobową pracę zespołu podziękowania złożyli szef sztabu Tomasz Kayser, wojewoda wielkopolski Piotr Florek i prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny.
- Nie wyobrażam sobie, żeby Euro nie odbyło się w Poznaniu. Okazaliśmy się prawdziwym gospodarzem — w pełni przygotowani przyjęliśmy rzesze kibiców, którzy spędzili czas w naszym mieście radośnie i bezpiecznie - mówił wojewoda, nawiązując do zadań realizowanych przez sztab. Od rozpoczęcia turnieju koordynował on wszystkie obszary działania, związane m.in. z bezpieczeństwem, transportem, stadionem, ośrodkiem pobytowym w Opalenicy i zabezpieczeniem medycznym oraz wolontariatem czy zakwaterowaniem. Sztab, podczas codziennych posiedzeń, analizował meldunki i na ich podstawie dysponował zadania dla wszystkich służb, inspekcji i straży. - To czas i miejsce, by podziękować tym, którzy pozostawali niewidoczni a bez których Euro w Poznaniu by się nie udało - podsumował blisko miesięczne prace szef sztabu Tomasz Kayser, Był to czas bicia kolejnych rekordów: liczby kibiców w Poznaniu, frekwencji w Strefie Kibica, odprawionych podróżnych na Ławicy, pasażerów przewiezionych komunikacją miejską czy nawet... ilości zebranych śmieci. - Najlepszym podsumowaniem organizacji Euro niech będzie fakt, że gdybyśmy przystępowali do przygotowań - przeprowadzilibyśmy je dokładnie tak samo - podkreślał prezydent Grobelny. Do Poznania na 3 mecze, które odbyły się na Stadionie Miejskim przybyło ponad 125 tysięcy zagranicznych kibiców. 106 tysięcy zasiadło na trybunach a blisko 700 tysięcy kibiców - bawiło się w strefie. O komfort gości i pełen dostęp do informacji dbało 574 wolontariuszy z 13 krajów.

Tomasz Stube

"New York Times" chwali Poznań
"New York Times" opublikował tekst dotyczący Poznania. Opisuje on stolicę Wielkopolski jako przykład sukcesu Polski. - By zrozumieć, jak Polsce udało się prześcignąć równych sobie i stać się promykiem nadziei w pogrążonej w kryzysie Europie, należy przeanalizować sukces Poznania - pisze w środowym wydaniu "New York Times". "Położony na drodze między Warszawą a Berlinem Poznań stał się głównym beneficjentem znacząco polepszonych stosunków między obydwoma krajami (Polską i Niemcami), otwarcie granic zniosło utrudnienia w handlu, a członkowstwo Polski w UE przyciągnęło inwestycje" - podkreśla gazeta. Koncerny, odniosły sukcesy w Poznaniu i dlatego mamy tak niskie bezrobocie. Na potwierdzenie "NYT" przypomina, że w Poznaniu chętnie inwestują zagraniczne koncerny, takie jak Volkswagen, japoński Bridgestone czy farmaceutyczny gigant GlaxoSmithKline, a bezrobocie jest najniższe w kraju (4 proc. w maju 2012 r.). Ponadto Poznań może się pochwalić własną historią sukcesu - pisze gazeta, wskazując firmę produkującą autobusy i tramwaje Solaris, której poświęcono dużą część tekstu. Firma zatrudnia obecnie 2,2 tys. pracowników w kraju i dodatkowych 200 za granicą - opisuje z uznaniem dziennik, przypominając że jeszcze w 1997 r. Poznań kupował z niemieckiego demobilu tramwaje zwane popluarnie "Helmutami", a dziś firma swoje wyroby eksportuje m.in. do Niemiec, Szwecji czy Danii.

Kryzys i własne marki
Jednocześnie na przykładzie Poznania widać, jakie zagrożenia czyhają na "odnoszącą sukcesy gospodarkę Polski, nie mówiąc już o słabszych gospodarkach (niektórych) krajów europejskich". Stopniowo zmniejszane są fundusze europejskie, które umożliwiły realizację wielkich inwestycji, a wzrost gospodarczy Polski może ucierpieć przez politykę dotkniętych kryzysem krajów, które bardziej skupiają się na cięciach niż stymulowaniu wzrostu - przestrzega "NYT". Jak podkreśla gazeta, Polska dobrze poradziła sobie z kryzysem gospodarczym, a jedną z zalet jest duży rynek produktów krajowych. - Lubię kupować od polskich firm, ponieważ pieniądz pozostaje tutaj - powiedział dziennikowi Tomasz Niespodziany, odwołując się do wywodzącej się z Poznania sieci marketów Piotr i Paweł sieć sklepów spożywczych i lokalnego browaru Fortuna. Gazeta pytała rozmówcę o opinie pod sklepem z biżuterią Apart, która projektuje i produkuje biżuterię w okolicach Poznania i sprzedaje w 180 sklepach w całej Polsce.
 
Ryszard Grobelny Euro 2012 w Poznaniu
Filtruj     Kolejność     Pokaż # 
Data Tytuł pozycji Autor
14.08.2012. Euro w 2012 roku zakończone – Hiszpania mistrzem Europy Redakcja
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»
Pozycje :: 1 - 1 z 1