ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Twórcy Państwa Polskiego 1918-1919

{mosimage} {mosimage}

Naczelnik Państwa Józef Piłsudski


Szanowni Państwo!
Nauczyciele historii z Karkowa rozpoczęli strajk głodowy. Domagają się zawieszenia rozporządzenia MEN, które ich zdaniem – ogranicza w szkołach naukę historii. Teraz już inne miejscowości strajkują. Ale my Wielkopolanie mamy pytanie dlaczego historycy też zakłamują polską historię? My w redakcji "Naszej Wielkopolski" postanowiliśmy prześledzić jak powstała Polska 1918 – 1922. Kto najbardzie zasłużył się nad jej powstaniem?

Marszałek Józef Piłsudski
Został wypuszczony z Magdeburaga, tylko dlatego, że idee komunistyczne się rozlały i w Niemczech wybuchła rewolucja. Kto ma obronić Niemcy przed rewolucją, tylko Polacy a nie 200 tys. żołnierzy niemieckich stacjonujących we wschodniej Polsce. W Warszawie było ich 30 tys.. Niemiecki wojsko było zdemoralizowane, nie chcieli walczyć. Gdy do Warszwy przyjechał Józef Piłsudski 12 listopada 1918r., trwały rozmowy o wspólnym rządzie, ale on nie mógł zaakceptować walki Wielkopolan i całej Polski Zachodniej z Niemcami. Dlatego był niezmiernie zadowolony, gdy politycy Zachodniej Polski wyjechali z Warszawy, bo nie udało się utworzyć rządu.

Wojciech Trąmpczyński został wybrany premierem Polski Zachodniej Wybitni politycy Polski Zachodniej postanowili przeprowadzić wybory delegatów na Sejm Ziem Zachodnich do Poznania 3-5 grudnia 1918r.. Celem było powołanie Sekretariatu, czytaj rządu. Wybrano komisarzy – czytaj ministrów. Ten sejm obradował zgodnie z europejskimi zasadami. Były komisje sejmowe, które w różnych politycznych sprawach opracowały program dla Polski, opracowali również konstytucję.

Dlaczego to zrobili?
Byli pewni, że Polska powstanie, to trzeba było Polakom pokazać jaka ona będzie. Ustalono 8 godzinny dzień pracy. Kobiety brały udział w wyborach do Sejmu Zachodniego, ale generalnie delegaci oparli Polskę o samorządy. Podział administracyjny to gminy powiaty i województwa. Dlatego, gdy wybierano delegatów, wybierano władze powiatów i one pokazały granicę Polski Zachodniej. Czyli od 5 – 27 grudnia w powiatach przygotowywano wojsko i broń. 27 grudnia Powstańcy Wielkopolscy już byli gotowi do walki. Niemcy nie mogli mówić, że to rewolucja bo na czele Powstańców stał sztab z gen. Taczakiem na czele. Sekretariat, czytaj rząd Wielkopolski zawiadomił świat, że w Poznaniu, w demokratycznych wyborach wybrano władze Polski Zachodniej. Na sejm do Poznania wysłano delegację rządu Piłsudskiego, która dokładnie informowała Piłsudskiego. Wygrane Powstanie wzmocniło Państwo Zachodnie, wtedy władze w Warszawie zobaczyły, jakimi wojskami dysponujemy, a tu już wojna z bolszewikami.

Roman Dmowski
Ten wybitny polityk stworzył Komitet Narodowy Polski w Paryżu, to był zaczątek Polski w Zachodniej Europie. To Dmowski walczył tam o Polskę, co ciekawe ten rząd uznały: USA, Anglia, Francja, i Włochy. Co najważniejsze zbudował Błękitną Armię, która przyjechała do Polski i dobrze służyła Polsce.

Ignacy Paderewski
Piłsudski mianował go premierem, dał mu trzy zadania: ściągnąć Dmowskiego do Kraju i zmarginalizować KNP. Paderewski to zrobił. Druga sprawa to zmusić Sekretariat – rząd zachodni w Poznaniu ażeby wysłano wojska do obrony Lwowa. Już wtedy Naczelnym Wodzem wojsk Wielkopolskich był gen. Józef Dowbor Muśnicki, który zbudował 100 tysięczną armię z lotnictwem włącznie.
 
Twórcy Państwa Polskiego 1918-1919
Filtruj     Kolejność     Pokaż # 
Data Tytuł pozycji Autor
14.08.2012. Twórcy Państwa Polskiego 1918-1919 Ludwik Ratajczak
 
««  start « poprz. 1 nast.  » koniec »»
Pozycje :: 1 - 1 z 1