ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Warszawa chce sprzedać Targi Poznańskie

Jak można sprzedać dobry zakład, który przynosi zyski Polsce. Przecież Targi to nasza duma narodowa, a dla Poznania główny i największy czynnik rozwoju.

 
Wybitna Wielkopolanka Olga Kuźmińska

Jaka przyszłość?


Co przyniesie kolejny rok akademicki tego jeszcze nie wiem. Zaczynam 74 rok życia, przede mną wypoczynek i wkrótce wyjeżdżam na wakacje do Szwajcarii i na Majorkę z Karoliną i jej rodziną. W nowym roku akademickim zamierzam nadal prowadzić „terapię tańca”, lecz chciałabym więcej czasu poświęcić rodzinie, przyjaciołom i również sobie.
 
Starość

Po co komu starość? Wszystko ma swój cel. Każda pora życia jest ważna. Dzieciństwo, bo trzeba się nauczyć wszystkiego, co może się w życiu przydać.
 
Autostrada Wielkopolska


Szanowni Państwo!
To wielkie dzieło dr Jana Kulczyka, budowa autostrady z Konina do granicy Niemiec, została zakończona. Postanowiliśmy w tych trzech numerach Naszej Wielkopolski zostawić ślady dla potomnych, że byli ludzie, którzy postanowili zrealizować projekt budowy autostrady A2 z Konina przez Nowy Tomyśl do Świecka. Jest to flagowym przykładem skutecznego partnerstwa publiczno - prywatnego, dobrej współpracy pomiędzy państwem a prywatnym biznesem.
 
Szanowni Państwo


Starość

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szaczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa, znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.

Jan Paweł II
 
Polska to dziki kraj!

Najpierw fragmenty wywiadu z Mirosławem Drzewieckim z dalekiej Florydy odebrałem negatywnie. Potem stopniowo zmieniałem zdanie. Teraz jestem przekonany, że miał rację.
 
 
Polska nigdy nie będzie cywilizowanym krajem, jeżeli nie zreformuje służby zdrowia

Redakcja

Nie ma pomysłu na nowocześnie zorganizowaną służbę zdrowia w Polsce, ale też w Europie i na świecie. O czym między innymi świadczą problemy prezydenta USA Baracka Obamy.

 
Szanowni Wielkopolanie

Jedenastego grudnia 2009 roku otrzymałem trzy rarytasy:

„Naszą Wielkopolskę” III/2008, VI/2009, X/2009. Dziękuję.

Moje myśli są pisane na żywo nie na gorąco, bo od dawna przemyślane. Jeżeli znajdziecie w tym pisaniu coś, z czym się nie zgadzacie , proszę o wybaczenie. Piszę tak, jak pomyślałem, w razie czego proszę o korektę.

 
Co dalej z prasą?

Co się najbardziej udało w III RP? Każdy odpowie samorządy w gminie, powiecie i regionie. Bo one przyczyniają się do decentralizacji Polski. Pokazaliśmy socjalistom z Warszawy, że umiemy się sami rządzić. W Warszawie są wszystkie stacje telewizji państwowej i prywatnej. Odebrali regionom telewizję i utworzyli w trzecim programie telewizję informacyjną INFO i teraz bez pytania odbierają nam resztki programu trzeciego i w naszym programie antenowym nadają bez pytania swoje programy.

 
Abonament potrzebny na 100% ale dla telewizji regionalnej
Autor: Ludwik Ratajczak   
28.08.2008.

Ukazał się wywiad ze Sławomirem Siwkiem o rozwoju ośrodków regionalnych TVP. Polska Głos Wielkopolski - Tomasza Cylka.

Budynek Telewizji Poznań

Pan Siwek mówi:, “że usamodzielnienie telewizji regionalnej jest nieuzasadnione bo politycy nie wiedza ile program kosztuje. Jeżeli samorządowcy by mieli to utrzymywać to rozpadnie się budżet lokalny".

Po pierwsze płacimy nie za program, tylko płacimy za posiadanie telewizora. Internauci piszą po co mam płacić abonament na pensję 60 tys. p. Durczokowi. Ale Pan Durczok jest teraz w telewizji prywatnej i tam może zarabiać.

Dziennikarz Tomasz Cylka mówi: “że taka zmiana wpłynęła by napewno na zwiększenie liczby godzin emisji programu regionalnego."

Siwek odpowiada: “popełniliśmy pewien błąd przy konstruowaniu kanału TVP Info".

To był błąd szkodliwy bo traktowano telewizję regionalną jak zło konieczne. To pokażcie nam budżety wszystkich telewizji, ilość zatrudnionych tam osób i ich płace. Jestem dziennikarzem, stykam się z dziennikarzami i operatorami na codzień. Mówią zarabiamy pięć razy mniej jak w Warszawie, mamy stare samochody i stary sprzęt telewizyjny. Przecież widzisz, że łączą się z Kaliszem, Piłą, Koninem i pokazują nie problem, tylko zdjęcie dziennikarza, który telefonuje do stacji. To nie jest telewizja, to jest radio.

Pan Siwek mówi: “Każdy z oddziałów, kiedy nadaje własny program ma na prawym górnym rogu własne logo i wie, że to nadaje Poznań. My o niczym nie decydujemy", To Warszawa wybiera z naszego programu, co chce i co najgorsze daje swój komentarz. “Kiedy trwały prace nad TVP Info, to uważałem, że nie powinniśmy fundować sobie nowego kanału informacyjnego w tak zwanej starej “Trójce" . Myślałem raczej o stworzeniu nowego kanału tematycznego. Niestety po przeliczeniu całego przedsięwzięcia okazało się, że ono jest szalenie kosztowne. W rezultacie stanęło na tym, że TVP Info weszło zamiast “Trójki" .

Wszyscy w regionach twierdzą, że powstanie TVP Info uniemożliwiło dalszy rozwój telewizji regionalnej. Swoich nieudaczników z TVP I i II przesunęło do TVP Info i oni są gadającymi głowami. W żadnej telewizji warszawskiej nie ma Polski, jest tylko pępek warszawski. Wszystko co się dzieje jest w orbicie Sejmu i rządu. Polak nie wie jak wygląda Polska, bo tu dominuje Mazowsze. Nie ma Olsztyna, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa, Kielc, Zielonej Góry, Bydgoszczy. To jest chora telewizja, dlatego samorządy się buntują. Pan Siwek mówi, że samorządy upolitycznią telewizję, to jest nieporozumienie. Tu na dole widać jak rządzą, jak źle, to mu tez telewizja nie pomoże. Telewizja regionalna według Warszawy nie jest wstanie zapewnić całodziennego programu? Ta telewizja prawdziwa regionalna każdego dnia będzie wymieniać między sobą programy. Po raz pierwszy Polacy zobaczą Polskę. I my tu w Poznaniu będziemy mieli swój serial, a nie warszawski i po raz pierwszy od 50 lat wyprodukujemy pełnometrażowy film fabularny.

Pan Siwek mówi: “że koszt ośrodków, to łącznie około pół miliarda złotych, z czego z reklam wszystkie telewizje są wstanie pozyskać tylko około 70 milionów złotych. To pokazuje najlepiej do czego może doprowadzić odczepienie regionów od wielkiej korporacji, która łoży spore pieniądze na jej rozwój. To jest dowód, że samorządy nie dadzą sobie rady z utrzymaniem oddziałów".

To są puste słowa Panie Siwek?

A jak wygląda ta prawda o TVP Dane za rok 2006

TVP jako całość z tytułu reklam zarobiła:

  • 2004 r. - 1013 mln zł
  • 2005 r. - 1132 mln zł
  • 2006 r. - 1162 mln zł

I za te pieniądze niech sobie dobrze żyją.

Ile mieszkańców Polski płaciło abonament TVP w wojew. w 2006 roku (dziś abonament rocznie wynosi 204 zł).

  • Śląskie - 1091147 x 204 = 226 mln zł
  • Mazowieckie - 1049653 x 204 = 214mln zł
  • Wielkopolska - 752334 x 204 = 153 mln zł
  • Dolny Śląsk - 643706 x 204 = 131 mln zł
  • Małopolskie - 545246 x 204 = 111 mln zł
  • Pomorskie - 458572 x 204 = 94 mln zł

Dane Internet i GUS

Donald Tusk jest za likwidacją abonamentu

Ja bym go dał regionom. Te ośrodki mogły by samodzielnie realizować swój własny program. Dziś mamy regionalne telewizje w Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Lublinie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Kielcach i Gorzowie Wlkp. Pan Siwek powiedział, że Warszawa daje 430 mln zł ośrodkom regionalnym, jeżeli podzielimy to przez 12 ośrodków, to każdy ośrodek dostaje tylko 36 mln zł. Niech Warszawa nie opowiada bajek, że ośrodkom regionalnym daje duże pieniądze. Dlatego małe ośrodki będą za obecnym systemem. My chcieliśmy 9 regionów, ale Kwaśniewski wymyślił województwo Opolski, a Krzaklewski, który zginął ze sceny politycznej wymyślił województwo Świętokrzyskie.

Pan Siwek mówi: "że w takich największych ośrodkach powstają telewizje metropolitarne, chodzi o Poznań, Gdańsk, Warszawę, Wrocław, Katowice i Kraków. Te oddziały są wstanie wypełnić nawet kilkanaście godzin programu dziennie. Ale nie zrobimy telewizji metropolitarnych bez własnej dystrybucji, myślę o platformie satelitarnej".

Ale to jest przyszłość Panie Siwek. My chcemy tych zmian natychmiast. Słabsze województwa i ich ośrodki powinny się samodzielnie połączyć z silnym ośrodkiem regionalnym. Wtedy by działały na obecnych zasadach we współpracy z wybranym przez siebie ośrodkiem, po sąsiedzku . Ale tak naprawdę telewizja z Warszawy męczy nas. Za komuny tłumaczyli nam jaki to wspaniały jest socjalizm, teraz się przeobrazili na kapitalistów. Dziś znowu po cichu powsadzali swoje dzieci do TVP i nam wmawiają, że oni mogą zarabiać, ale nie prowincja.? Samorząd województwa w konkursie wybierze nowe władze telewizji, które już nigdy nie będą jeździć po instrukcje do Warszawy. A dziennik o godz. 1900 trwał będzie pół godziny. A spiker zapowie wiadomości ze Świata, Polski i Wielkopolski. Po raz pierwszy samodzielnie będziemy pokazywać Polskę i Wielkopolskę. A co z radiem? Muszą dostać pieniądze z abonamentu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »