ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Warszawa chce sprzedać Targi Poznańskie

Jak można sprzedać dobry zakład, który przynosi zyski Polsce. Przecież Targi to nasza duma narodowa, a dla Poznania główny i największy czynnik rozwoju.

 
Wybitna Wielkopolanka Olga Kuźmińska

Jaka przyszłość?


Co przyniesie kolejny rok akademicki tego jeszcze nie wiem. Zaczynam 74 rok życia, przede mną wypoczynek i wkrótce wyjeżdżam na wakacje do Szwajcarii i na Majorkę z Karoliną i jej rodziną. W nowym roku akademickim zamierzam nadal prowadzić „terapię tańca”, lecz chciałabym więcej czasu poświęcić rodzinie, przyjaciołom i również sobie.
 
Starość

Po co komu starość? Wszystko ma swój cel. Każda pora życia jest ważna. Dzieciństwo, bo trzeba się nauczyć wszystkiego, co może się w życiu przydać.
 
Autostrada Wielkopolska


Szanowni Państwo!
To wielkie dzieło dr Jana Kulczyka, budowa autostrady z Konina do granicy Niemiec, została zakończona. Postanowiliśmy w tych trzech numerach Naszej Wielkopolski zostawić ślady dla potomnych, że byli ludzie, którzy postanowili zrealizować projekt budowy autostrady A2 z Konina przez Nowy Tomyśl do Świecka. Jest to flagowym przykładem skutecznego partnerstwa publiczno - prywatnego, dobrej współpracy pomiędzy państwem a prywatnym biznesem.
 
Szanowni Państwo


Starość

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szaczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa, znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.

Jan Paweł II
 
Polska to dziki kraj!

Najpierw fragmenty wywiadu z Mirosławem Drzewieckim z dalekiej Florydy odebrałem negatywnie. Potem stopniowo zmieniałem zdanie. Teraz jestem przekonany, że miał rację.
 
 
Polska nigdy nie będzie cywilizowanym krajem, jeżeli nie zreformuje służby zdrowia

Redakcja

Nie ma pomysłu na nowocześnie zorganizowaną służbę zdrowia w Polsce, ale też w Europie i na świecie. O czym między innymi świadczą problemy prezydenta USA Baracka Obamy.

 
Szanowni Wielkopolanie

Jedenastego grudnia 2009 roku otrzymałem trzy rarytasy:

„Naszą Wielkopolskę” III/2008, VI/2009, X/2009. Dziękuję.

Moje myśli są pisane na żywo nie na gorąco, bo od dawna przemyślane. Jeżeli znajdziecie w tym pisaniu coś, z czym się nie zgadzacie , proszę o wybaczenie. Piszę tak, jak pomyślałem, w razie czego proszę o korektę.

 
Co dalej z prasą?

Co się najbardziej udało w III RP? Każdy odpowie samorządy w gminie, powiecie i regionie. Bo one przyczyniają się do decentralizacji Polski. Pokazaliśmy socjalistom z Warszawy, że umiemy się sami rządzić. W Warszawie są wszystkie stacje telewizji państwowej i prywatnej. Odebrali regionom telewizję i utworzyli w trzecim programie telewizję informacyjną INFO i teraz bez pytania odbierają nam resztki programu trzeciego i w naszym programie antenowym nadają bez pytania swoje programy.

 
List z USA
Autor: Ryszard Podlewski   
24.11.2008.

Wieżowce w Michigan

Drogi Szefie Ludwiku Wielki,

Siedzę od 2 tygodni w Michigan w USA, gdzie świętowaliśmy uzyskanie przez współpracującą z Twoim pismem Joanne Podlewska -Ely stopnia doktora na Harvardzie w Bostonie. Jesteśmy dumni i szczesliwi, a pani doktor zafundowała nam podróż do najstarszego Parku Narodowego na świecie ,czyli Yellowstone National Park.

Bedziemy tam 10 dni ,a Park mieści się na styku aż trzech Stanow: Montana, Wyoming i Idaho. Zobaczymy gejzery, błotne wulkany i wulkaniczne blekitne jeziora, kaniony i wodospady. Lecimy z Detroit z przesiadką w Mineapolis w Stanie Minesota, a potem docieramy do Montany. Stamtad 300 mil samochodem, do hotelu, zamówionego już na skraju parku. Stamtąd my starsi będziemy wędrowac i oglądać cuda przyrody martwej oraz ożywionej, a mlodzi będą wędrować na szczyty gór, wznoszących się od podnóża płaskowyżu Yellowstone w górę na 1000m , a sam płaskowyż jest już na wysokosci 2500m, wyżej niż Tatry.

Prawdziwy sprawdzian dla jakosci roboty wspaniałych poznańskich kardiochirurgów, jak Doc.dr.Marek Jemielity, czy asystenci jak dr.Buczkowski i inni. Moja nowa sztuczna zastawka serca pokaże co potrafi. Po powrocie do Port Huron w Michigan skończymy wreszcie pracę nad trzecią moją książką pt.555 aforyzmów z cyklu „NOTATKI MYSLI-wego”w języku polskim i anglo-amerykańskim. Ilustracje w postaci grafiki komputerowej robi tym razem młoda poznańska plastyczka Gizela Wieloch. Oto nowy aforyzm z tego tomu, zatwierdzony już przez amerykańskich tłumaczy jako”przetłumaczalny”, bo jak zawsze z tłumaczeniem dosłownym na jezyki obce są kłopoty. Podobne miał nieodżałowany Waldemar

Zamlewski, kiedy przekładał na niemiecki moje aforyzmy. Nie udało się około 100 , które potem wydrukowałem po polsku w tomie drugim „DRAKO-RÓBSTWO”, tu tłumacza już na szczęście nie trzeba, konsultacji językowej podjąl się już prof. dr. hab. Jacek Fisiak, a więc bedzie to sprawdzona wszechstronnie robota. Pozdrawiam Ciebie jak i caly nasz zespół „Naszej Wielkoposki”, który dał mi właściwy impuls do pisania tych wszystkich książek i pewno jeszcze nastepnych.??? Oto ten aforyzm, który powstał, jak i inne już w USA, bo aforysta nigdy nie próżnuje.... „W dzieciństwie i młodości człowiek uczy się swoich możliwosci, na starość zaś ograniczeń”, i dodam jeszcze jeden aforyzm, śledząc amerykańską polityke :”Wojny toczone w imię czegoś, zawsze okazują się wzniecane w czyimś interesie”. Ściskam rękę serdecznie i do zobaczenia w Poznaniu.

Ryszard Władysław Podlewski.

PS.Nowy tom będę promował jesienią roku b. lub na wiosnę 2009.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »