ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Warszawa chce sprzedać Targi Poznańskie

Jak można sprzedać dobry zakład, który przynosi zyski Polsce. Przecież Targi to nasza duma narodowa, a dla Poznania główny i największy czynnik rozwoju.

 
Wybitna Wielkopolanka Olga Kuźmińska

Jaka przyszłość?


Co przyniesie kolejny rok akademicki tego jeszcze nie wiem. Zaczynam 74 rok życia, przede mną wypoczynek i wkrótce wyjeżdżam na wakacje do Szwajcarii i na Majorkę z Karoliną i jej rodziną. W nowym roku akademickim zamierzam nadal prowadzić „terapię tańca”, lecz chciałabym więcej czasu poświęcić rodzinie, przyjaciołom i również sobie.
 
Starość

Po co komu starość? Wszystko ma swój cel. Każda pora życia jest ważna. Dzieciństwo, bo trzeba się nauczyć wszystkiego, co może się w życiu przydać.
 
Autostrada Wielkopolska


Szanowni Państwo!
To wielkie dzieło dr Jana Kulczyka, budowa autostrady z Konina do granicy Niemiec, została zakończona. Postanowiliśmy w tych trzech numerach Naszej Wielkopolski zostawić ślady dla potomnych, że byli ludzie, którzy postanowili zrealizować projekt budowy autostrady A2 z Konina przez Nowy Tomyśl do Świecka. Jest to flagowym przykładem skutecznego partnerstwa publiczno - prywatnego, dobrej współpracy pomiędzy państwem a prywatnym biznesem.
 
Szanowni Państwo


Starość

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szaczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa, znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.

Jan Paweł II
 
Polska to dziki kraj!

Najpierw fragmenty wywiadu z Mirosławem Drzewieckim z dalekiej Florydy odebrałem negatywnie. Potem stopniowo zmieniałem zdanie. Teraz jestem przekonany, że miał rację.
 
 
Polska nigdy nie będzie cywilizowanym krajem, jeżeli nie zreformuje służby zdrowia

Redakcja

Nie ma pomysłu na nowocześnie zorganizowaną służbę zdrowia w Polsce, ale też w Europie i na świecie. O czym między innymi świadczą problemy prezydenta USA Baracka Obamy.

 
Szanowni Wielkopolanie

Jedenastego grudnia 2009 roku otrzymałem trzy rarytasy:

„Naszą Wielkopolskę” III/2008, VI/2009, X/2009. Dziękuję.

Moje myśli są pisane na żywo nie na gorąco, bo od dawna przemyślane. Jeżeli znajdziecie w tym pisaniu coś, z czym się nie zgadzacie , proszę o wybaczenie. Piszę tak, jak pomyślałem, w razie czego proszę o korektę.

 
Co dalej z prasą?

Co się najbardziej udało w III RP? Każdy odpowie samorządy w gminie, powiecie i regionie. Bo one przyczyniają się do decentralizacji Polski. Pokazaliśmy socjalistom z Warszawy, że umiemy się sami rządzić. W Warszawie są wszystkie stacje telewizji państwowej i prywatnej. Odebrali regionom telewizję i utworzyli w trzecim programie telewizję informacyjną INFO i teraz bez pytania odbierają nam resztki programu trzeciego i w naszym programie antenowym nadają bez pytania swoje programy.

 
Ludzie gdzie my żyjemy?
Autor: Ludwik Ratajczak   
17.06.2009.

Ryszard Grobelny prezydent Poznania miał być skazany w procesie w niby tak zwanej aferze „Kulczykparku”, ale Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok skazujący. Nie przekonały Sądu argumenty prokuratury z Zielonej Góry. Nikt nigdy nie kwestionował wyceny gruntu, każdy mądry wiedział, że nigdy nie było tam parku. Do konkursu na kupno tej działki stanęła tylko Grażyna Kulczyk.

Ryszard Grobelny

Ryszard Grobelny

Czy nie było innych kupców na tę ziemię? Byli, ale uważali, że jeżeli powstała tak piękna pierwsza część, to nie należy Kulczykowej przeszkadzać. Dlatego druga licytacja odbyła się po obniżonej cenie, zgodnie z prawem. Pytam się czy tu zawinił Grobelny? Politycy chcieli usunąć Grobelnego ze stanowiska, ten proces był im na rękę .

Dziś Stary Browar jest chlubą Poznania, po prostu budynkiem kultowym. Może jednym z atrakcyjniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Powstała inwestycja za ok. 700 mln złotych. W tym przetargu wygrało „dobro publiczne”. Poznań w tym fragmencie miasta stał się piękniejszy. Przy ogłoszeniu wyroku, były dziesiątki dziennikarzy, reporterów, którzy czekali na zgilotynowanie Grobelnego. Oj był by bal, a tu mądry Sąd Apelacyjny każe zbadać sprawę ponownie. Zawsze broniliśmy prezydenta Grobelnego, bo uważaliśmy, że nie można skazywać człowieka bez wyroku sądowego i na dodatek w sprawie, która jest sukcesem Zarządu, Radnych po prostu całego miasta. Państwo do naszej redakcji mieliście pretensje, że uhonorowaliśmy prezydenta Grobelnego tytułem Wybitnego Wielkopolanina. Ten tytuł mu się należał, za zmiany, jakie w Poznaniu nastąpiły w minionym 15-leciu. Poznaniacy to doceniają i go wybierają. Nasza ocena jest obiektywna, nigdy nikt z naszej Redakcji z prezydentem Grobelnym kawy nie pił. Nigdy prezydent nie zaprosił nas na jakiekolwiek uroczystości. Nigdy Miasto Poznań nie zamieściło reklamy w „Naszej Wielkopolsce”. Nawet, gdy mieliśmy trudności. Dziś jesteśmy dumni, że nie dostaliśmy od miasta złotówki. W ten sposób nie jesteśmy zależni, jesteśmy wolni. Mamy inną wizję Poznania i dziesiątki razy o niej pisaliśmy.

Dziś po latach widzimy, ze nasze propozycje są realizowane z trudem, bo z trudem, ale są. 10 lat walczyliśmy o dzielnice i one będą. Mamy inny pomysł na Poznań, ale nie zwalnia to nas od obiektywizmu, dlatego cieszymy się z decyzji sądu. Gdy prezydentowi zrobiłem zdjęcie, w momencie zostania prezydentem, miał ładny kolor włosów. Dziś jest siwy. Jeżeli co miesiąc prokurator straszy go 10-letnim wyrokiem, to nie dziwię się, że osiwiał. A gazeta Polska-Głos Wielkopolski umieszcza Grobelnego na” liście wstydu”. Nie ma wyroku, a redakcja P-G.W. traktuje Go jak przestępcę. Niech Pan Ryszard się nie boi, cały Poznań za Panem stoi. Będą wybory i Grobelny dostanie dziesiątki tysięcy głosów i ponownie wygra. Chcecie Go usunąć, to pokażcie swojego kandydata już dziś , a nie przed wyborami, bo znowu Panowie przegracie. Dlaczego partie polityczne nie mają kandydata na prezydenta Poznania? Bo dziś każdy z nich uważa, że to on będzie prezydentem Poznania? Lidera się promuje przez lata, a nie dzień przed wyborami, dlatego przegracie moi Panowie ponownie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »