Starość
Redaktor: Administrator   
19.04.2013.
Po co komu starość? Wszystko ma swój cel. Każda pora życia jest ważna. Dzieciństwo, bo trzeba się nauczyć wszystkiego, co może się w życiu przydać.

Przyjacielska rozmowa Andrzeja Patalasa z Janem A.P. Kaczmarkiem

Kasy na autostradzie

Przejście dla zwierząt


Mowy i chodzenia. Nakazów i zakazów. Radości i płaczu. Bliskich i obcych. Młodość, bo trzeba się nauczyć korzystać z tego, co oferuje świat. Poznać i wykorzystać po swojemu. Poznać granice wolności i smak zniewolenia. W tym czasie rodzi się miłość i nienawiść. Dobro i zło. Możliwości i niemożliwości. Sukcesy i klęski. Pozyskujemy przyjaciół i odkrywamy wrogów. Wchodzimy w świat instytucji. Uczymy się, bo chcemy i dlatego, że musimy. Szkoła, praca, podróże. Nasz świat powiększa się. Wychodzimy z kokonu miejsca urodzenia, tak jak w dzieciństwie wyszliśmy z łona matki. Wiek dojrzały. Walczymy o pozycję. Szukamy swojego miejsca w świecie i okopoujemy się w nim. Gromadzimy rzeczy przydatne i rzeczy piękne. mamy plany i marzenia. mamy rodzinę. mamy pracę. Mamy swój pogląd na świat. Myślą sięgamy dalej. Patrzymy w gwiazdy, rozmyślamy o kosmosie. Coraz częściej zastanawiamy się nad wiecznością. Wielki Wybuch, Niebo. Grzechów odpuszczenie. Pustka. Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. Powoli wszystko znowu zaczyna być trudne. Wiemy jak, ale już nam się nie chce. Wiemy z kim, ale on właśnie odszedł. Wiemy dlaczego, ale... wałaśnie zapomnieliśmy dlaczego. Nadchodzi starość.

Jan Kulczyk stracił dwie ważne osoby, Prezesa Autostrady Wielkopolskiej SA Andrzeja Patalasa. Wielkie szczęście, że Patalas uczestniczył w zakończeniu budowy autostrady do granicy Niemiec. Przyjechali specjaliści z całego świata, żeby zobaczyć betonową autostradę w nowoczesnej technologii, która dba o środowisko i o ekologię. tak dopiero będzie się budować na świecie autostrady. Patalas mówił my daliśmy dobry przykład dla calej Europy. Zawiadomił mnie, że 10 października 2012 r. w Concordia Design odbędzie się Benefis Andrzeja Patalasa. To była wspaniała imprezai dzisiaj Jan Kulczyk ma wielką satysfakcję, że przed śmiercią swojego przyjaciela, taką imprezę mu zorganizował. Pokazujemy ją, bo była ona bardzo ważna dla Andrzeja Patalasa. A tu 31.03.2013 roku rozeszła się wiadomość, że zmarł Henryk Kulczyk ojciec Jana Kulczyka. Widziałem go na uroczystości zakończenia pracy Andrzeja Patalasa. Był w dobrym zdrowiu. Ale starzy ludzie boją się śmierci, bo nie wiedzą co dalej. Boimy się starości, bo wiemy, ze nie będzie lepiej, ale boimy się też ciepienia. Czy starość może być piękna? Niektórzy twierdzą, że tak. Są i byli tacy, którym się taka piękna starość przytrafiła. Henryk Kulczyk obchodził dwa lata temu swoje osiemdziesięciopięciolecie i tam tak powiedział: "Udało mi się życie". To piękne słowa móc powiedzieć "Udało mi się życie".

Jedynym celem starości jest śmierć. jedynym sensem jej istnienia jest przekonanie nas, że zgon nie jest tragedią. Jest wybawieniem. Czy także Zbawieniem? Są tacy, którzy sądzą, że znają odpowiedź, i tacy, którzy sądzą, że pytanie jest bez sensu. I jedni i drudzy umierają.

Zrówno Andrzej Patalas jak i Henryk Kulczyk wspaniale przeżyli swoje życie. Pisząc te słowa chcemy, żebyście Państwo pamiętali o Nich, bo to są ludzie, którzy wzmocnili Naszą Wielkopolskę.

Henryk Brunon Szulmielski

Ludwik Ratajczak
 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826