ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Warszawa chce sprzedać Targi Poznańskie

Jak można sprzedać dobry zakład, który przynosi zyski Polsce. Przecież Targi to nasza duma narodowa, a dla Poznania główny i największy czynnik rozwoju.

 
Wybitna Wielkopolanka Olga Kuźmińska

Jaka przyszłość?


Co przyniesie kolejny rok akademicki tego jeszcze nie wiem. Zaczynam 74 rok życia, przede mną wypoczynek i wkrótce wyjeżdżam na wakacje do Szwajcarii i na Majorkę z Karoliną i jej rodziną. W nowym roku akademickim zamierzam nadal prowadzić „terapię tańca”, lecz chciałabym więcej czasu poświęcić rodzinie, przyjaciołom i również sobie.
 
Autostrada Wielkopolska


Szanowni Państwo!
To wielkie dzieło dr Jana Kulczyka, budowa autostrady z Konina do granicy Niemiec, została zakończona. Postanowiliśmy w tych trzech numerach Naszej Wielkopolski zostawić ślady dla potomnych, że byli ludzie, którzy postanowili zrealizować projekt budowy autostrady A2 z Konina przez Nowy Tomyśl do Świecka. Jest to flagowym przykładem skutecznego partnerstwa publiczno - prywatnego, dobrej współpracy pomiędzy państwem a prywatnym biznesem.
 
Szanowni Państwo


Starość

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szaczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa, znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.

Jan Paweł II
 
Polska to dziki kraj!

Najpierw fragmenty wywiadu z Mirosławem Drzewieckim z dalekiej Florydy odebrałem negatywnie. Potem stopniowo zmieniałem zdanie. Teraz jestem przekonany, że miał rację.
 
 
Polska nigdy nie będzie cywilizowanym krajem, jeżeli nie zreformuje służby zdrowia

Redakcja

Nie ma pomysłu na nowocześnie zorganizowaną służbę zdrowia w Polsce, ale też w Europie i na świecie. O czym między innymi świadczą problemy prezydenta USA Baracka Obamy.

 
Szanowni Wielkopolanie

Jedenastego grudnia 2009 roku otrzymałem trzy rarytasy:

„Naszą Wielkopolskę” III/2008, VI/2009, X/2009. Dziękuję.

Moje myśli są pisane na żywo nie na gorąco, bo od dawna przemyślane. Jeżeli znajdziecie w tym pisaniu coś, z czym się nie zgadzacie , proszę o wybaczenie. Piszę tak, jak pomyślałem, w razie czego proszę o korektę.

 
Co dalej z prasą?

Co się najbardziej udało w III RP? Każdy odpowie samorządy w gminie, powiecie i regionie. Bo one przyczyniają się do decentralizacji Polski. Pokazaliśmy socjalistom z Warszawy, że umiemy się sami rządzić. W Warszawie są wszystkie stacje telewizji państwowej i prywatnej. Odebrali regionom telewizję i utworzyli w trzecim programie telewizję informacyjną INFO i teraz bez pytania odbierają nam resztki programu trzeciego i w naszym programie antenowym nadają bez pytania swoje programy.

 
Starość
Redaktor: Redakcja   
19.04.2013.
Po co komu starość? Wszystko ma swój cel. Każda pora życia jest ważna. Dzieciństwo, bo trzeba się nauczyć wszystkiego, co może się w życiu przydać.

Przyjacielska rozmowa Andrzeja Patalasa z Janem A.P. Kaczmarkiem

Kasy na autostradzie

Przejście dla zwierząt


Mowy i chodzenia. Nakazów i zakazów. Radości i płaczu. Bliskich i obcych. Młodość, bo trzeba się nauczyć korzystać z tego, co oferuje świat. Poznać i wykorzystać po swojemu. Poznać granice wolności i smak zniewolenia. W tym czasie rodzi się miłość i nienawiść. Dobro i zło. Możliwości i niemożliwości. Sukcesy i klęski. Pozyskujemy przyjaciół i odkrywamy wrogów. Wchodzimy w świat instytucji. Uczymy się, bo chcemy i dlatego, że musimy. Szkoła, praca, podróże. Nasz świat powiększa się. Wychodzimy z kokonu miejsca urodzenia, tak jak w dzieciństwie wyszliśmy z łona matki. Wiek dojrzały. Walczymy o pozycję. Szukamy swojego miejsca w świecie i okopoujemy się w nim. Gromadzimy rzeczy przydatne i rzeczy piękne. mamy plany i marzenia. mamy rodzinę. mamy pracę. Mamy swój pogląd na świat. Myślą sięgamy dalej. Patrzymy w gwiazdy, rozmyślamy o kosmosie. Coraz częściej zastanawiamy się nad wiecznością. Wielki Wybuch, Niebo. Grzechów odpuszczenie. Pustka. Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. Powoli wszystko znowu zaczyna być trudne. Wiemy jak, ale już nam się nie chce. Wiemy z kim, ale on właśnie odszedł. Wiemy dlaczego, ale... wałaśnie zapomnieliśmy dlaczego. Nadchodzi starość.

Jan Kulczyk stracił dwie ważne osoby, Prezesa Autostrady Wielkopolskiej SA Andrzeja Patalasa. Wielkie szczęście, że Patalas uczestniczył w zakończeniu budowy autostrady do granicy Niemiec. Przyjechali specjaliści z całego świata, żeby zobaczyć betonową autostradę w nowoczesnej technologii, która dba o środowisko i o ekologię. tak dopiero będzie się budować na świecie autostrady. Patalas mówił my daliśmy dobry przykład dla calej Europy. Zawiadomił mnie, że 10 października 2012 r. w Concordia Design odbędzie się Benefis Andrzeja Patalasa. To była wspaniała imprezai dzisiaj Jan Kulczyk ma wielką satysfakcję, że przed śmiercią swojego przyjaciela, taką imprezę mu zorganizował. Pokazujemy ją, bo była ona bardzo ważna dla Andrzeja Patalasa. A tu 31.03.2013 roku rozeszła się wiadomość, że zmarł Henryk Kulczyk ojciec Jana Kulczyka. Widziałem go na uroczystości zakończenia pracy Andrzeja Patalasa. Był w dobrym zdrowiu. Ale starzy ludzie boją się śmierci, bo nie wiedzą co dalej. Boimy się starości, bo wiemy, ze nie będzie lepiej, ale boimy się też ciepienia. Czy starość może być piękna? Niektórzy twierdzą, że tak. Są i byli tacy, którym się taka piękna starość przytrafiła. Henryk Kulczyk obchodził dwa lata temu swoje osiemdziesięciopięciolecie i tam tak powiedział: "Udało mi się życie". To piękne słowa móc powiedzieć "Udało mi się życie".

Jedynym celem starości jest śmierć. jedynym sensem jej istnienia jest przekonanie nas, że zgon nie jest tragedią. Jest wybawieniem. Czy także Zbawieniem? Są tacy, którzy sądzą, że znają odpowiedź, i tacy, którzy sądzą, że pytanie jest bez sensu. I jedni i drudzy umierają.

Zrówno Andrzej Patalas jak i Henryk Kulczyk wspaniale przeżyli swoje życie. Pisząc te słowa chcemy, żebyście Państwo pamiętali o Nich, bo to są ludzie, którzy wzmocnili Naszą Wielkopolskę.

Henryk Brunon Szulmielski

Ludwik Ratajczak
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »