ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Warszawa chce sprzedać Targi Poznańskie

Jak można sprzedać dobry zakład, który przynosi zyski Polsce. Przecież Targi to nasza duma narodowa, a dla Poznania główny i największy czynnik rozwoju.

 
Wybitna Wielkopolanka Olga Kuźmińska

Jaka przyszłość?


Co przyniesie kolejny rok akademicki tego jeszcze nie wiem. Zaczynam 74 rok życia, przede mną wypoczynek i wkrótce wyjeżdżam na wakacje do Szwajcarii i na Majorkę z Karoliną i jej rodziną. W nowym roku akademickim zamierzam nadal prowadzić „terapię tańca”, lecz chciałabym więcej czasu poświęcić rodzinie, przyjaciołom i również sobie.
 
Starość

Po co komu starość? Wszystko ma swój cel. Każda pora życia jest ważna. Dzieciństwo, bo trzeba się nauczyć wszystkiego, co może się w życiu przydać.
 
Autostrada Wielkopolska


Szanowni Państwo!
To wielkie dzieło dr Jana Kulczyka, budowa autostrady z Konina do granicy Niemiec, została zakończona. Postanowiliśmy w tych trzech numerach Naszej Wielkopolski zostawić ślady dla potomnych, że byli ludzie, którzy postanowili zrealizować projekt budowy autostrady A2 z Konina przez Nowy Tomyśl do Świecka. Jest to flagowym przykładem skutecznego partnerstwa publiczno - prywatnego, dobrej współpracy pomiędzy państwem a prywatnym biznesem.
 
Szanowni Państwo


Starość

Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szaczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa, znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość.

Jan Paweł II
 
Polska to dziki kraj!

Najpierw fragmenty wywiadu z Mirosławem Drzewieckim z dalekiej Florydy odebrałem negatywnie. Potem stopniowo zmieniałem zdanie. Teraz jestem przekonany, że miał rację.
 
 
Polska nigdy nie będzie cywilizowanym krajem, jeżeli nie zreformuje służby zdrowia

Redakcja

Nie ma pomysłu na nowocześnie zorganizowaną służbę zdrowia w Polsce, ale też w Europie i na świecie. O czym między innymi świadczą problemy prezydenta USA Baracka Obamy.

 
Szanowni Wielkopolanie

Jedenastego grudnia 2009 roku otrzymałem trzy rarytasy:

„Naszą Wielkopolskę” III/2008, VI/2009, X/2009. Dziękuję.

Moje myśli są pisane na żywo nie na gorąco, bo od dawna przemyślane. Jeżeli znajdziecie w tym pisaniu coś, z czym się nie zgadzacie , proszę o wybaczenie. Piszę tak, jak pomyślałem, w razie czego proszę o korektę.

 
Co dalej z prasą?

Co się najbardziej udało w III RP? Każdy odpowie samorządy w gminie, powiecie i regionie. Bo one przyczyniają się do decentralizacji Polski. Pokazaliśmy socjalistom z Warszawy, że umiemy się sami rządzić. W Warszawie są wszystkie stacje telewizji państwowej i prywatnej. Odebrali regionom telewizję i utworzyli w trzecim programie telewizję informacyjną INFO i teraz bez pytania odbierają nam resztki programu trzeciego i w naszym programie antenowym nadają bez pytania swoje programy.

 
Upadek służby zdrowia
Autor: Redakcja   
27.08.2008.

Mamy poważne obawy, że służba zdrowia będzie trudnym problemem dla rządu PO. W 2008 roku fundusz przeznaczony na leczenie to 44,5 mld zł.

W 2008 roku przychody ze składek przekazywane za pośrednictwem ZUS wyniosą ponad 42,7 mld zł, a z KRUS - 3,5 mld zł. Będą wyższe o 15,7 proc. w stosunku do roku bieżącego.

Ze składek mamy w 2008 r. 48 mld zł, 44,8 mld zł będzie przekazanych na sfinansowanie świadczeń zdrowotnych.

 • 44 proc. z tej kwoty trafi do szpitali
 • 17 proc. na refundacje leków
 • 12 proc. na podstawową opiekę zdrowotną
 • 4 mld zł jest przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia.

Schizofrenia systemu

Według Zyty Gliowskiej zadłużenie służby zdrowia wynosi 6 mld zł., w tym 1 mld to “gorące długi do spłaty natychmiast". Mamy 678 szpitali publicznych i 61 szpitali niepublicznych. I teraz trzeba pokazać, które szpitale są zadłużone i zastanowić się dlaczego? Najmniejsze zadłużenie ma m. in. Wielkopolska.

Co wiemy dziś

NFZ podzielił pieniądze:

 • Mazowsze dostanie 7 mld zł
 • Śląsk 5,5 mld zł
 • Wielkopolska 3,8 mld zł

Ale gdy podzieliliśmy przez ilość mieszkańców, to Wielkopolska jest na trzecim miejscu - dlaczego?

Wielkopolska wie ile wpłaciła do NFZ i wie ile dostała. Dlatego domagamy się rozliczenia składki na NFZ, oraz zadłużenia szpitali według województw. Wtedy będziemy mówić to my pracujemy na Polskę.

Dlaczego system zdrowia się rozpada, bo nadal panuje
komuna - centralizacja

Podział pieniędzy z NFZ zawsze budził emocje, bo dzieliło się je administracyjnie. Algorytm uwzględniał liczbę mieszkańców, wiek, płeć, zachorowalność i tzw. wskaźnik migracyjny, ale zawsze kilka województw dostawało mniej, niż było mu potrzebne. Jest jednak perełka w przygotowanym przez resort zdrowia rozporządzeniu. Nie będzie już tzw. Wskaźnika migracji i oddziały NFZ będą rozliczać się miedzy sobą za leczenie przyjezdnych. Pieniądz więc pójdzie wreszcie za pacjentem. To jednak za mało, bo reguły podziału środków nadal nie są przejrzyste, np. Wskaźnik kosztów pracy nie zawsze musi być wyższy w Warszawie niż na Podkarpaciu. Ale najgorsze jest to, że na konsultacje, społeczne rozporządzenia zostały zaledwie dwa dni. Dlaczego tak ważne kwestie zostawia się na ostatnią chwilę, nie urealnia się wyceny świadczeń i nie upraszcza systemu?

Józef Kielar

Według naszej ankiety

 • Najbogatszą grupą zawodową w Polsce są lekarze. Pracują prywatnie, w prywatnych przychodniach i szpitalach.
 • Na 1000 osób pytanych przez redakcję, 57 proc. płaciło dodatkowo lekarzom i też pielęgniarkom.
 • Lekarze są na kilku etatach i na każdym pracują nie najlepiej, bo są przemęczeni.
 • NFZ nie panuje nad pracą lekarzy i też nie panuje nad płacami.

Co może uzdrowić służbę zdrowia?

Należy odebrać pieniądze NFZ i dać składkę obywatela na specjalne konto i te pieniądze są tylko na leczenie. Każda czynność ma cenę, każdy lekarz za usługę musi wystawić fakturę vat. A pacjent płaci ze swojej składki przelewem z konta swojego. To jest reforma radykalna, ale jedyna, która natychmiast uzdrowi naszą służbę zdrowia. A dziś komuna, strajki i absurdalne żądania płacowe. A lekarze biorąc pieniądze od ludzi leczących się, nie płacą podatków, bo to są dochody przestępcze, o nich nie wolno mówić. Będziemy się przyglądać agonii służby zdrowia, bo rząd PO nie jest wstanie zreformować NFZ, a nie ma odwagi zlikwidować tego funduszu . Nawet nie ma odwagi oddać go samorządom Marszałkowskim? A co dopiero sprywatyzować służbę zdrowia?

 
« poprzedni artykuł