ARTYKUŁY
Z KATEGORII
15 lat Polski w Unii Europejskiej


1 maja 2004 r. - Polska została przyjęta do Unii Europejskiej
 
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy
Redaktor: Redakcja   
16.04.2015.

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

Ludwik Ratajczak


Już w maju 1996 roku zaproponowaliśmy powiększenie Poznania. Byliśmy świadomi, że samorząd zaczyna się od gminy, ale w mieście musi być samorząd dzielnicowy i on dopiero tworzy miasto. Pozanań po komunistach był w złym stanie technicznym. Brak wody, gazu, kanalizacji, w domach nie ma centralnego ogrzewania. Ten cały bałagan techniczny mogłaby szybciej uporządkować tylko dzielnica. Już wtedy zaproponowaliśmy 19 dzielnic, gdzie do Poznania włączyliśmy Luboń, Suchy Las, Czerwonak i Swarzędz. Gmina zmienia się w dzielnicę i rządzą ci co wygrali wybory. Zamiast wójta jest burmistrz. Gdyby nas posłuchano dziś Poznań byłby innym miastem. Dzielnice w Poznaniu, to podział władzy na mniejsze jednostki. Stale mówimy nie ma samorządu bez pieniędzy. Co nas zdziwiło, że miasto nie podjęło jakiejkolwiek dyskusji, byli przekonani, że oni wiedzą jak rządzić Poznaniem. Wymyślili samorząd pomocniczy. To komuna wymyśliła to dziadostwo bez pieniędzy. Rozmawiałem z premierem Buzkiem mówi mi, że ustawę o finansach powiatów i województw zawetował mu prezydent Kwaśniewski. Tak naprawdę prawdziwy samorząd mamy tylko w gminach, a powiaty i województwa samorządowe, to jeden wielki klajster i za ten stan jest odpowiedzialna Platforma Obywatelska, która nie ma wizji nowoczesnej Polski. A PiS to Partia Innowacyjnego Socjalizmu, a SLD to nadal komuna, która zabiera pieniądze i po uważaniu rozdziela. Klasyczna komuna to służba zdrowia w Polsce. Kasy Chorych Zlikwidowało SLD i teraz pieniądze dzielą po uważaniu. Obecny układ polityczny nie ma wizji nowoczesnej Polski.

Redakcja Naszej Wielkopolski.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »