ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
 
Czy wykorzystamy Euro 2012 dla rozwoju Poznania?
Redaktor: Administrator   
03.10.2008.

Wielkopolska, Poznań, stoi przed wielkim wyzwaniem.
Inwestycje na Euro 2012 bedą służyć przez wiele kolejnych lat po zakończeniu mistrzostw.

Koparki tańczyły, mamy autostradę do nowego Tomyśla.
Wspaniała uroczystość. Wszyscy mówili za dwa lata będzie autostrada do Berlina. Ale zaczęli rządzic oszołomy i stoimy w miejscu.

Na odbywających się zawodach Pucharu Świata można zarobić i przyjechała TV z Warszawy. Wspaniały sprzęt, łodzie do filmowania wyścigów, duża ilość operatorów i techników. A poznańska telewizja, mały samochodzik, a operator biega wzdłuż Malty.

Stadion

Stadion Lecha ma być inwestycją nowoczesnej technologii. Bo oprócz meczy piłkarskich będzie się na nim mogło odbywać kilkadziesiąt innych imprez. Tu musi się mieścić centrum handlowe, kongresowe, biura, tu też powinny się odbywać wystawy. Dziś stadion to jedno wielkie studio telewizyjne, to dzięki temu imprezy stają się opłacalne. Cały mechanizm nowoczesnego stadionu to produkcja sygnału telewizyjnego i sprzedawanie go dalej

Telekomunikacja

To jest wyzwanie dla operatora telekomunikacyjnego. Obsługa telewizyjna, dziennikarska, oraz komplekowa obsługa multimedialna tego wydarzenia dla własnych abonentów. Ważnym elementem jest budowa infrastruktury telekomunikacyjnej pod potrzeby Euro 2012. To są inwestycje trwałe, które pozostają.

Infrastruktura

Infrastruktura jest związana, co będzie realizowane w strukturze krajowej. Do inwestycji, które będziemy rozwijać w Wielkopolsce, to zbudowanie dużego, nowoczesnego portu lotniczego. Rozbudowa Ławicy nie przyniesie pożądanego efektu. Dlatego Warszawa chce zbudować port centralny, między Łodzią a Warszawą.

Infrastruktura kolejowa, to dobre połączenie z Berlinem, Warszawą, oraz Poznań-Gdańsk i Poznań-Wrocław. Budowa nowoczesnego dworca. Bo Austria i Szwajcaria pokazały, że kolej najlepiej zdała egzamin. Dworzec kolejowy to okno na świat, jeżeli jest nowoczesny to każdy podróżny wie, że znajduje się w atrakcyjnym mieście. Jeżeli nie zbudujemy nowoczesnego dworca, to należy zrezygnować z Mistrzostw Europy 2012r. A wiemy, że PKP to stara, skostniała struktura.

Technologia

Obraz przekazywany z Wiednia do 180 krajów, a 4,5 mld ludzi na świecie ogląda Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dziś takie centrum musi być w każdym mieście, gdzie odbywać się będą Mistrzostwa Europy 2012. Aby przekazać obraz i głos pracują setki ludzi, tysiące dziennikarzy. To jest największa szansa promocji Poznania i Wielkopolski.

Dla dziennikarzy, nawet tych akredytowanych brakowało miejsc na stadionach. Trzeba dodatkowo przygotować potężne sale, gdzie mogą oglądać mecz i przekazywać informacje na bieżąco do swych redakcji. Czy taka możliwość będzie na stadionie Lecha w 2012 roku?

Strefy dla kibiców w Poznaniu

To duże wyzwanie. Całe centrum Wiednia było strefą dla kibiców. W Poznaniu taka strefa dla kibiców mogła by być na terenach MTP. Średnio w takiej strefie przebywa 70 tys osób. Na placu w centrum MTP przygotować ekran o pow. 33 m2 w halach klimatyzowanych mniejsze ekrany. Po pierwsze są sanitariaty, mogły by powstać wielkie hale piwne, różnych marek polskiego piwa. Jest gdzie umieścić gastronomię w przerwach grają różne kapele. A wieczorem po meczu sztuczne ognie, koncerty. Z Targów jest blisko na Plac Wolności i Stary Rynek. Z nowego dworca PKP muszą prowadzić podziemne przejścia na teren MTP. Druga strefa kibiców, to Dolna Wilda – Stadion Warty. Na wałach ustawić siedzenia, tak jak to zrobiono na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Od strony południowej wybudować nowoczesną scenę, która będzie wykorzystywana na wielkie koncerty. Na tej scenie by był wielki telebim. To by był też stadion dla Warty. Łatwy dojazd do tego miejsca tramwajami z dworca i PKP. Nie zapomnieć o przeniesieniu lamp oświetleniowych ze stadionu Lecha na stadion Warty.

Mniejsze strefy kibica, to Palc Wolności i inne miejsca.

Jak rozwiazać korki w Poznaniu?

Natężenie ruchu w centrum Poznania w czasie wielkich targów unieruchamia ruch w mieście. Miasto przez 18 lat nie zrobiło nic, tylko wmawiało nam, że mamy jeździć tramwajami i autobusami. Wprowadzono i zainstalowano nowoczesny system zarządzania ruchem, ale on działa dobrze w sobotę i niedzielę, gdzie ruch samochodów jest zmniejszony o 50 proc. Gdyby były autostradowe przejazdy przez centrum Poznania ze wschodu na zachód i południa na północ, to można by rozładować ten wielki korek. Poza tym Poznań nie ma w centrum nowoczesnych parkingów. Ludzie unikają wjazdu na II i III poziom, parkingu na Placu Wolności wjazd mały, ciemny i samochody ocierają sie o ścianę. Dobre parkingi mają supermarkety. Stadion Warty ma miejsce na parkingi, takiego miejsca nie ma stadion Lecha. To jest tragedia tego stadionu. Dziś nowoczesne miasta – Wiedeń, wszystkie informacje o bieżących i przewidywanych warunkach na szerokich ulicach dwupasmowych przekazywane są kierowcom – za pomocą tablic świetlnych o zmiennej treści. Kierowca ma zielone światło, ale musi dostosować swoją jazdę do tej prędkości jaka jest pokazana. Dziś takie systemy sa elastyczne, tzn., że można go programować stosownie do sytuacji, na przykład do organizowania masowej imprezy w danej części miasta. W ten sposób w miastach udrażnia się trasy przejazdu.

Jak dojechać
do stadionu Lecha?

Każdy wie, że sprawny transport szynowy jest trzonem infrastruktury potrzebne do przeprowadzenia takiej imprezy jak Euro 2012. Tylko metro, tramwaje i pociągi będą w stanie sprawnie dowozić kibiców na mecz i bezpiecznie odwieźć ich do domu bez tworzenia korków, czego nie można powiedzieć o samochodach i samolotach. Do stadionu Warty dojazd jest ze wszystkich stron Poznania, blisko dworzec PKP i PKS, czyli dojazd do strefy kibiców mamy dobrze rozwiązany, to też dotyczy Targów. Obie strefy mają też duże parkingi dla samochodów. A co zrobić ze Stadionem Lecha? Jedna linia tramwajowa? Brak dużych parkingów samochodowych i też dróg dojazdowych? Władze Poznania nie są w stanie wybudować nowego lotniska. A z Ławicy na stadion można tylko dojechać autobusami i taksówkami. Źle to widzimy. Na razie pokazuje się nam jak będzie wyglądał stadion Lecha, ma spełniać warunki obiektu XXI wieku, to wokół całego obiektu muszą być parkingi dla samochodów. Taki klub jak Lech powinien wybudować bazę treningową za miastem z hotelem, szkołą i dziesięcioma boiskami i tam trenować.

Finansowanie

To czego nam brakuje to informacja o źródłach finansowania. Koszt całego przedsięwzięcia przygotowania Poznania do Euro w 2012 roku, oceniamy na ponad 1 mld złotych. Mówi sie o funduszach unijnych, to trwa i wymaga współfinansowania. Mówimy o organizacji, inwestycjach, ale trzeba mówić jak te inwestycje sfinansujemy. Podział i przydział pieniędzy przez centrum w Warszawie po prostu śmieszy, my miliard a wy 100 milionów? Trzeba teraz zrobić całościowy kosztorys inwestycji strukturalnych, które muszą być zrobione i trzeba wiedzieć dziś ile to będzie kosztowało.

Hotele

W grudniu 2008 roku będziemy mieli sprawdzian, czy damy radę zakwaterować 20 tys. uczestników konferencji klimatycznej. Czy Andersia wybuduje do 2012 roku trzeci hotel? To samo dotyczy innych prywatnych inwestorów,czy będą inwestować w hotele w Poznaniu. Jest nadzieja, że tak.

Telewizja

Musimy też wiedzieć, czy TV Poznań będzie w tej grze uczestniczyć. Czy nowe studio telewizyjne na stadionie Lecha nie powinno być własnością TVN czy też Polsatu?

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »