ARTYKUŁY
Z KATEGORII
15 lat Polski w Unii Europejskiej


1 maja 2004 r. - Polska została przyjęta do Unii Europejskiej
 
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
JEDWABNE, GDZIE JEST TA PRAWDA?
Redaktor: Redakcja   
25.01.2013.

EKSHUMACJE W JEDWABNEM TRWAŁY ZALEDWIE TRZY DNI. SPRAWOZDANIE Z TYCH BADAŃ NIE ZOSTAŁO OPUBLIKOWANE. CO W NIM JEST?

Magdalena Rigamonti Wprost


Przyszła informacja, że można ekshumować główny grób, nie dotykając kości. Do Jedwabne­go przyjechał rabin z Tel Awiwu. Na pół dnia, bo to był piątek rano, a po południu już się zaczynał szabas... To była raczej wizyta reprezentacyjna. Przyjechał też Lech Kaczyński, który tłumaczył, że musi wstrzymać ekshumacje. Dodał, że gdyby po­stąpił inaczej, to jego zachowanie można by porównać do ataku kawalerii na dywizję pancerną. Pod ziemią, na głębokości 60 cm założono siatkę stalową, żeby już nikt nie mógł kopać ani ekshumować.

Na zdjęciu rabin Michael Schudrich na miejscu ekshumacji w Jedwabnem, maj 2001r. Cały teren został ogrodzony i ustawiono siatkę maskującą, żeby nikt na teren ekshumacji wejść nie mógł. Czego się bano? fot. A. Sadowska Agencja Gazeta

Na zdjęciu pomnik Lenina znaleziony w jednym z grobów. fot. A. Sadowska Agencja Gazeta

Minister sprawiedliwości Lech Kaczyński w Jedwabnem, czerwiec 2001r. Lech Kaczyński tłumaczył, że musi wstrzymać ekshumacje. Dodawał, że gdyby postąpił inaczej, to jego zachowanie można by porównać do ataku kawalerii na dywizję pancerną. Wprost


Czy to znaczy, że te szczątki już nigdy nie zostaną ekshumowane i zbadane? Motywacja dotycząca zaka­zu ekshumacji jest do przyjęcia - względy religijne. Jednak czy prawo religijne może mieć przewagę nad prawem stosowanym w danym kraju? Jak mi po­wiedział, zastrzegając anonimowość, jeden z uczestni­ków ówczesnych badań, w tym przypadku nauka mu­si mieć przewagę nad religią. Inaczej nie dojdzie się do pełnej prawdy

Dlaczego prezydent Kwaśniewski i Lech Kaczyński wstrzymali ekshumację?

Nr 47/25 listopada 2012 Wprost "Magdalena Rigamonti"

Najpierw jednak sprawdzono zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z lokalizacją spalonej stodoły. Obliczono, jakie stodoła mogła mieć wymiary, i sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dał znać, że można rozpocząć ekshumację. Z relacji świadków, którzy chcą pozostać anonimowi, wiemy, że Andrzej Przewoźnik poinformował, iż trwają rozmowy na najwyższych szczeblach i trzeba czekać. Zgodził się jednak na to, by zbadać miejsce, w którym stała stodoła, lecz nie sam grób. Zaczęto kopać i okazało się, że na tym terenie jest jeszcze jeden grób, w którym znajdowały się szczątki blisko 40 osób. Jednak zdjęta z niego tylko warstwę ziemi. Szczątki były przykryte popiersiem Lenina.

Rigamonti pyta
A łuski od pocisków? - pytam. Wedle badań znaleziono ponad sto łusek. Według śledztwa część z nich pochodziła z okresu I wojny światowej, a część po ekspertyzach przeprowadzonych w Niemczech i Polsce uznano za pochodzące z 1942 r. Anonimowy uczestnik ekshumacji: - Moim zdaniem najmłodsza łuska wyprodukowana była w 1939 r. To mógłby być dowód w sprawie, że także Niemcy uczestniczyli w morderstwie w Jedwabnem. Prof. Kulesza: - Jeśli mnie pamięć nie myli, w trakcie ekshumacji cały czas obecni byli rabini i wszyscy wiedzieliśmy, że czynności muszą być przeprowadzone zgodnie z przyjętymi ustaleniami.

Gdzie jest prawda?
To są dwa fragmenty artykułu Magdaleny Rigamonti, bardzo ważne i one wymagają wyjasnienia. Na drugiej stronie pali się stodoła 10 x 5 metrów. Do takiej stodoły można wsadzić zaznaczam siłą do 200 ludzi. Gdy ta stodoła zaczęła się palić, to ten tłum rozbił deski i zaczął uciekać, wtedy rozstawione karabiny zaczęły strzelać i zabijać uciekających Żydów. Część Żydów paliła się, obok stodoły był wykopany dół, ale okazał się zbyt mały, wykopano drugi mniejszy. Odkrycie stu łusek natychmiast potwierdziło, że tu był Wehrmacht i to on strzelał do Żydów. Potem palących się Żydów dobijano strzelając do nich. Dlatego odkrycie łusek spowodowało natychmiastowe wstrzymanie ekshumacji.

Dlaczego pomnik Lenina zakopano wraz z Żydami? Trzeba przypomnieć wejście do Jedwabnego wojska Sowieckiego w 1939 roku i trzeba przypomnieć rządy sowietów w Jedwabnem. To Żydzi z Jedwabnego zaczęli współpracować z władzą sowiecką. To wtedy zabijano na miejscu urzędników, nauczycieli itd. I z wielkiej radości w centrum rynku postawiono pomnik Lenina. Dlatego w grobie wraz z Żydami zakopoano również pomnik Lenina. Bo to ich dzieło. Niemcy paląc synagogi w Polsce zawsze do uciekających Żydów strzelali. I ten cały mord w Jedwabnem był wspólnym dziełem Niemców i Polaków. Dlaczego nie poproszono Niemców o dostarczenie dokumentacji tej zbrodni, którą posiadają i dobrze jest sfotografowana. Dlaczego Żydzi Polacy przyjęli tylko jedno rozwiązanie, że Jedwabne to tylko dzieło Polskie?

Te fragmenty z artykułu Magdaleny Rigamonti w Wproście wybrał Jan Pieczonkowski

Parodia, a nie ekshumacja. Jedwabne 30 maja do 04 czerwca 2001 r.

Nie wolno nawet dotknąć
Redakcji „Wprost" udało się dotrzeć do tego raportu. Choć generalnie potwierdza on znany przebieg wyda­rzeń, ujawnia kilka nieznanych szczegółów. Profesor Kola przyznaje na przykład, że to, co dzia­ło się w Jedwabnem między 30 maja a 4 czerwca 2001 r., było raczej parodią ekshumacji. Przeprowa­dzeniu rzetelnych prac sprzeciwili się bowiem rabini, argumentując, że wykopywanie zwłok jest sprzeczne z religię żydowską. Ich stanowisko zaakceptowali dy­rektor Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu prof. Witold Kulesza i jego zwierzchnik, minister sprawiedliwości Lech Kaczyński.

Odkopano także resztki pomnika Lenina, do którego rozbiórki, według świadków zbrodni, mieli być zmuszeni Żydzi na krótko przed mordem. Potem pomnik miał zostać wrzucony razem z nimi do grobu. Najciekawszy element raportu to stwierdzenie, że znaleziono m.in. „46 sztuk łusek niemieckiej broni typu mauser". Mogło to oznaczać, że Niemcy brali jednak w zbrodni większy udział, niż ustalił prokurator Ignatiew. Karabiny typu mauser (MG34) były bowiem w 1941 r. na wyposażeniu armii niemieckiej.

Artykuł Wprost -1-6 styczeń 2013r. "Kończcie już bo szabas" M. Rigamonti, Piotr Smiłowicz

Redakcja:
Tak długo, jak nie wykopiemy każdej kości zabitych Żydów, nie możemy mówić ilu ich zginęło. Polakowi za posiadanie broni groziła śmierć, ze strony Sowietów i Niemców. A tu okazało się, że strzelano z karabinów typu Mauser (M6 34), czyli w likwidacji Żydów w Jedwabnem bral udział Wehrmacht. Ta zbrodnia musi być wyjaśniona przez Polaków i też polskich Żydów. Nie mogą o tym decydować Żydzi z Izraela i USA. Polski antysemityzm jest znany, ale zapominamy o antypoloniźmie Żydów w USA.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »