ARTYKUŁY
Z KATEGORII
15 lat Polski w Unii Europejskiej


1 maja 2004 r. - Polska została przyjęta do Unii Europejskiej
 
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
Klin zieleni hańbą Poznania
Redaktor: Redakcja   
17.05.2012.
Warta Poznań Stadion Szyca sprzedała za grosze. Prezes TK Development Zygmunt Chyła w Głosie Wielkopolskim mówi: "...ten teren kupiono 10 lat temu. Mnie wtedy nie było. Wiedziałem, że nie będzie możliwa zmiana planu i wybudowanie galerii handlowej. Uznaliśmy, że najlepszym reozwiązaniem będzie budowa osiedla mieszkaniowego. Mieliśmy nadzieję, że nasza propozycja spotka się z właściwym odzewem miasta". Ten fragment artykułu cytuję, a przeczytałem go w Głosie Wielkopolskim w rozmowie Bogny Kisiel. Zygmunt Chyła powiedział w artykule: "Można zagospodarować stadion Szyca z korzyścią dla miasta".

Dzisiejsze rozmieszczenie obiektów wokół stadionu Szyca

ZANIEDBANY PARK

1- Ul.Wały Królowej Jadwigi obecnie ul. Królowej Jadwigi. Pokaz czołgów, które walczyły na wschodzie Polski z bolszewikami - były to czołgi francuskie rok 1924.

Rosjanie zdobyli w 1945 roku ulicę Wały Królowej Jadwigi, została w 50% zniszczona i nasz narożnik domu kompletnie zniszczony, do dziś nieodbudowany.

Na PWKĘ wybudowano stadion i park, który był tak naprawdę wejściem z szerokimi drogami na stadion. Miasto Poznań od wielu lat mówi o renowacji tego parku. W czasie okupacji w 1941 roku na stadionie, a później w parku wybudowano baraki drewniane i był to obóz dla jeńców angielskich.

Park, który w czasie okupacji w 1941 roku był obozem dla jeńców angielskich

W latach 1941 - 1944 stadion był obozem zagłady Żydów, dla upamiętnienia tego faktu postawiono obelisk.

MULTIKINO NA BOISKU HOKEJA NA TRAWIE

2- Na boisku hokeja na trawie wybudowano Multikino w drugiej części boiska znajduje się parking dla samochodów. W ten sposób miasto Poznań zaczęło likwidować klin zieleni.

3 - ALEJA OLIMPIJASKA, DZIŚ PARKING BUFOROWY

BOISKO LEKKOATLETYCZNE, DZIŚ OSIEDLE MIESZKANIOWE

4- Na boisku lekkoatletycznym, gdzie była pełna infrastruktura została podjęta decyzja o budowie banku WBK. Bank przeniósł się do Wrocławia i przez pięć lat ten teren był pusty. Miasto Poznań zezwoliło na tym boisku wybudować osiedle. Inwestor mocno teren zabudował, budynek przy budynku a mieszkania bardzo drogie.

5 - AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Nowe centrum dydaktyczne

Bieżnia i trybuna dla widzów

Boisko hokejowe

6 - TARGOWISKO BEMA ZAJMUJE WSZYSTKIE PARKINGI WOKÓŁ STADIONU

7 - STADION SZYCA

Na mecz Zawisz - Lech przyszło 60 tys. widzów, jest to rekord w Poznaniu. Lech wygrywając 1:0 Zawisszą wszedł do I Ligi. Tak świetnie położony stadion umożliwiał bez problemu dojazd tramwajami.

Na tym zdjęciu widzą Państwo poszczególne boiska, wtedy nie było kina, osiedla, nie był rozbudowany AWF. Na tym zdjęciu widać przebudowę tego stadionu na dożynki w 1974 roku.

Jeszcze grają piłkarze, były ławki, budynek klubowy w dobrym stanie.

Jeżeli wtedy działacze Warty chcieli sprzedać te grunty nastąpiło dziwne zjawisko, zerwano wszystkie ławki, zaczęto dewastować budynek klubowy, wybito szyby, podcięto słupy i budynek zaczął się zawalać w końcu w całości go zlikwidowano. Dziś wmawia się, że jest to ruina i tylko można na tej ruinie można wybudować osiedle. Jak sobie przypominam sprzedano ten atrajcyjny teren za 2 mln. dolarów. Na dziś odbudowa tego stadionu w takim stanie jak był to koszt 10 mln. zł. i nie dziwię się, że prezes Warty chce go odkupić. Uważam, że przez obecnego właściciela został ten teren zniszczony dlatego cena 1,5 mln. dolarów jest wystarczająca.

Stadion w Bydgoszczy na kopcu piachu

Tak można zmodernizować stadion Szyca. Koszt tej modernizacji ponad 80 mln. zł. Dziś jest to jedyny stadion lekkoatletyczny z prawdziwego zdażenia. Federacja lekkoatletyczna przyznała Bydgoszczy Mistrzostwa Juniorów Europy. Można ten stadion odbudować w kształcie podkowy i w końcu od miejskiej pływalni wybudować siedzibę klubu, a z drugiej strony w kierunku boiska gigantyczną scenę, byłoby to wspaniałe miejsce na koncerty, zawody lekkoatletyczne i Warta miałaby swój stadion piłkarski. Na zakończenie dodam, że jeszcze jest czas żebyśmy tego terenu nie zmarnowali, wyjaśnić tę sprawę, dlaczego tak się działo może tylko CBA.

Widać jak stadion w Bydgoszczy został odbudowany od tyłu.

NOWOCZESNY PAWILON HANDLOWY DLA MAŁYCH SKLEPIKÓW W MIĘDZYZDROJACH

Małe sklepy z odzieżą

Drugie piętro kompleksu handolwego z małymi sklepami jeszcze niezagospodarowane

Cały budynek jest tak zagospodarowany, że tworzy jedną piękną całość. Tu też znajdują się większe sklepy i mniejsze. Po przeniesieniu kupców poznańskich w inne miejsce powinno się dla nich wybudować taki pawilon.

AWF W POZNANIU

Sala sportowa

Pływalnia

Biblioteka

Targowisko

Tak dziś wygląda tył hali targowej

Stadion Szyca jeszcze z budynkiem sportowym

Tak dziś wygląda budynek sportowy na stadionie w Lesznie, zupełnie niezniszczony, a w Poznaniu po budynku dziś nie ma śladu - kto go zniszczył?

Tak w całości wygląda stadion w Bydgoszczy. Czy Poznań pójdzie tą samą drogą i odbuduje swój stadion?


Dzisiejsze rozmieszczenie obiektów wokół stadionu Szyca.

1 - Zaniedbany park przy ul. Królowej Jadwigi
2 - Multikino na boisku hokeja na trawie.
3 - Aleja Olimpijska dziś parking buforowy.
4 - Boisko lekkoatletyczne , na którym wybudowano osiedle mieszkaniowe.
5 - Akademia Wychowania Fizycznego.
6 - Targowisko "Bema"
7 - Stadion Szyca
8 - Baza samochodowa na byłym parkingu w narożniku rozpadający się budynek.
9 - Pływalnia AWF
10 - POSiR
11 - Hale sportowe AWF i bibloteka
12 - Ogródek Jordanowski

Jak państwo widzą na tym terenie nie można budować osiedla. AWF się rozbudowuje, potrzebuje terenów. A hala targowa w tym miejscu musi być zlikwidowana.

ZANIEDBANY PARK

CO DALEJ Z KLINEM ZIELENI
Dziś społeczeństwo Poznaia nie chce na tym terenie osiedli. Prezydent Poznania poparł tę inicjatywę mieszkańców Poznania, ale sam nie wie jak ten teren teren ma być zagospodarowany. W pierwszej kolejności należy usunąć z tego terenu prymitywny handel kupiecki. Dlatego pokazujemy jak to zrobiono w Międzyzdrojach. Takie rozwiązanie można zrobić w Poznaniu. To musi być dobra lokalizacja, blisko tramwaju i też musi być miejsce na parkingi samochodowe. Trzeba też odpowiedzieć czy miasto Poznań odbuduje ten stadion, który nadal istnieje. Można to zrobić tak, jak w Bydgoszczy. Poznań nie ma nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego, mimo, że ma prężną uczelnię AWF. Dlatego należy zorganizować międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie pod względem sportowym i rekreacyjnym całego tego obszaru, między ulicami Królowej Jadwigi, Drogą Dębińską, św. Jerzego i Dolną Wildą. Należy przeprowadzić inwentaryzację tego całego terenu i odpowiedzieć, kto jest właścicielem tego całego obszaru. Wyjaśnić dlaczego na tym obszarze sportowym wybudowano osiedle mieszkaniowe i też Multikino. A projektanci muszą wiedzieć, czy na tym obszarze ma być stadion lekkoatletyczny. Trzeba powołać specjalny zespół z dyrektorem na czele, który będzie koordynował te prace. Po zorganizowaniu konkursu na zagospodarowanie, należy te prace opublikować, a społeczeństwo Poznania najlepszą wybierze do realizacji.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »