ARTYKUŁY
Z KATEGORII
15 lat Polski w Unii Europejskiej


1 maja 2004 r. - Polska została przyjęta do Unii Europejskiej
 
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
Odczepcie się od Zamku Królewskiego w Poznaniu
Autor: Ludwik Ratajczak   
08.03.2013.

Poznań: budzenie Przemysła

PIOTR SARZYŃSKI, WSPÓŁPRACA BARBARA STOLARZ "Polityka" nr 10/2013

"...przykład nietypowy, dowodzący, że ciążąca klątwa bywa niekiedy lepsza od klątwy spełnionej. Oto Poznań ze swym Wzgórzem Przemysła.

HERB POLSKI - Orzeł biały Przemysła II. Orzeł był znakiem władców ziem polskich z dynastii piastowskiej. Sylwetkę ptaka znaleźć można już na monetach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Do analizy wykożystano stare zamki w Norymberdze

Stary Rynek w Poznaniu z widokiem na zamek

Już wycieczki szkolne zwiedzają zamek

Tak wygląda zamek dziś

Czy tak wygląda zamek z pustaków? - jak piszą warszawiacy

Poznań odwiedza milion turystów rocznie z całej Polski


W XIII w. stal na nim zamek postawiony -jak się łatwo domyślić - przez Przemysła I. I tę chlubną tradycję postanowiono odświeżyć w XXI w. Problem tylko w tym, że nikt nie wie, jak owa budowla niegdyś wyglądała. Zamek miał bowiem wyjątkowego pecha. Po raz pierwszy spłonął w 1536 r. Po raz drugi zniszczony został podczas potopu szwedzkiego, a po raz trzeci - podczas wojny północnej w 1704 r. Pod koniec XVIII w. Prusacy rozebrali resztki południowej części zamku, a to, co na tym miejscu postawili, i tak spłonęło - tym razem w 1945 r. Pech towarzyszy Wzgórzu do dziś. W 2002 r. powstał Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu i mimo całej absurdalności celu oraz licznych protestów dopiął swego. Budowa jest już na ukończeniu, a przechodnie podziwiać mogą disneyowską fortecę z pustaków, z kiepskimi atrapami historycznych rozwiązań architektonicznych, nieudolnie próbującymi naśladować przeszłość. A przy tym zrezygnowano z wyśmienitego projektu rzeźbiarza Jarosława Kozakiewicza, który zaproponował na Wzgórzu nowoczesną formę, oddającą symboliczny hołd przeszłości. Ponadto, tworząc ów „architektoniczny żart", bez skrupułów zalano betonem unikatowe, murowane fragmenty wieży z XIII w., będące prawdopodobnie najstarszymi tego typu zachowanymi w Polsce. A nie lepiej było nie gmerać przy Wzgórzu i zostawić w spokoju duchy jego dawnych władców?"

ZAMEK KRÓLEWSKI W POZNANIU

WŁADYSŁAW GÓRSKI em. Prof. Uniwersytetu Szczecińskiego

Słabo orientujący się w historii dziennikarze a także politycy zapominają, lub po prostu nie wiedzą, iż pierwszą stolicą kraju był Poznań. Widzą tylko Warszawę i Kraków. Tymczasem to wokół Poznania powstało Państwo Polan, nazwane później Polską. To w Poznaniu powstało pierwsze biskupstwo, obejmujące cały obszar ówczesnego Państwa, odpowiadający mniej więcej jego dzisiejszym granicom. To Mieszko l, Piast, utworzył owe państwo Polan. Choć nie koronowany, był jego niekwestionowanym władcą. Jego syn, Bolesław, zwany Chrobrym, już koronowany, scementował to państwo, a nawet usiłował je rozszerzyć. Obydwaj pierwsi władcy Polski spoczywają w katedrze poznańskiej. Wobec późniejszego zniszczenia Poznania przez króla czeskiego, Bolesław Śmiały musiał się koronować w Krakowie. W okresie rozbicia dzielnicowego książę Wielkopolski Przemysł II znów koronował się w Poznaniu, w roku 1295. Dopiero koronacja Władysława Łokietka w 1320 r. w Krakowie przeniosła na stałe miejsce koronacyjne królów Polski do Krakowa. Wawelowi przywrócono królewski majestat po I wojnie światowej (w okresie rozbiorów stanowił po prostu ... koszary). Zamek króiewski w Warszawie odbudowano po II wojnie światowej. Tylko o zamku królewskim w Poznaniu zapomniano.

Na sesji PAN w Bucharzewie k. Sierakowa nad Wartą - b. wojewoda wielkopolski w dniu 24 lipca 2010r. przedstawił, iż wszystko jest przygotowane do odbudowy (pozostały już bowiem tylko ruiny) zamku królewskiego w Poznaniu - wg projektu inż. Witolda Milewskiego, wspaniałego, choć w stylu epoki, akceptowanego przez wszystkich obecnych na sesji PAN w Bucharzewie. Wówczas zarówno dziennikarze, jak i politycy dowiedzą się, iż pierwszą stolicą Polski był Poznań, jak też miejscem koronacyjnym pierwszych władców Polski i nie będą go pomijać. Kolejno stolicami Polski były: Poznań, Kraków i Warszawa, a nie tylko te dwa ostatnie, które przyszły na gotowe.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »