ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
 
Szanowni Państwo
Autor: Ludwik Ratajczak   
18.11.2010.
Zbliżamy się do 100 numeru Naszej Wielkopolski. Postanowiliśmy wydać książkę "100 Wybitnych Wielkopolan", żeby pokazać ludzi, którzy przyczynili się do tego, że dziś Wielkopolska tak dobrze się rozwija.

Gdyby nie Oni to dziś takiego Poznania i Wielkopolski by nie było. Wszyscy Prezydenci Poznania wnieśli wielki wkład w rozwój tego miasta. Andrzej Wituski, to za jego czasów powstał Szybki Tramwaj, Malta, Ryszard Grobelny to wszystko zmodernizował, za jego czasów Poznań się zmienił. Dziś mamy nowy Stadion Lecha, Termy Maltańskie. Gdyby nie było Grażyny Kulczyk, nie było by Starego Browaru. Ile lat walki z Warszawą - tworzenie nowych ustaw, żeby w Polsce można było budować autostrady. W końcu dzięki Janowi Kulczykowi i Andrzejowi Patalasowi mamy autostradę do Warszawy i Berlina. A prof. Stefan Jurga zapoczątkował rozbudowę Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Morasku. To on zorganizował gigantyczne pieniądze na ten rozwój. I tak bez końca mógłbym wymieniać wszystkich 100 Wybitnych Wielkopolan. Ta książka ma zostawić ślad, że to ci wspaniali ludzie dźwignęli Wielkopolskę i Poznań do tej nowoczesnej Europy.

W tym numerze Wybitnym Wielkopolaninem został Grzegorz Hempowicz, to wspaniały człowiek, stworzył Wielkopolską Giełdę Rolno-Ogrodniczą SA – najlepszą w Polsce. Chciał od miasta ziemi, ale jej nie dostał, dlatego buduje nowoczesne hale dwupoziomowe, klimatyzowane z pełną infrastrukturą na swoim terenie, likwidując stare. To ta Giełda była pierwszą w Polsce, a dziś jest wzorem do naśladowania dla całej Polski. To tu przyjeżdża Wschodnia Europa, żeby zobaczyć jak u siebie zorganizować rynek rolno-spożywczy. Przy wyborze Wybitnych Wielkopolan zawsze sie pytamy, co zrobiłeś dla Wielkopolski, jaki ślad zostawiłeś następnym pokoleniom, żeby Wybitnego Wielkopolanina pamiętali. O tych wielkich i małych dokonaniach Grzegorza Hempowicza piszemy. Przyznaliśmy najlepszym polskim firmom "Kryształowy Puchar Polski", oraz "Złoty Medal". Dziś te 50 firm produkuje towarów za ponad 100 miliardów złotych. Bo bez dobrej gospodarki nie ma dobrobytu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »