ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Czytaj o Wilhelmie II budowniczym centrum Poznania


JEŻELI PAŃSTWO NIE PRZECZYTACIE TEGO ARTYKUŁU NIE ZROZUMIECIE NIGDY WIELKOPOLSKI
 
STOP KOPALNI!


Życie oddamy, ale ziemi nie oddamy.
 
Żeby Wielkopolski nie okradali idziemy w kierunku Katalonii


Tak powinno być rozliczone 16 województw, dlaczego rządy tego nie robią?
 
Pendolino pociąg dla mieszkańców Warszawy

Koszt tego przedsięwzięcia

PKP kupiło 20 składów Pendolino za 400 min. euro, ale cały kon­trakt licząc w tym budowę zaplecza technicznego i utrzymanie tych pociągów przez 17 lat, bo na tyle opiewa ten kontrakt - to do­datkowy koszt 665 min euro.

 
Polska Regionalna ma 16 regionów

Co trzeba zrobić, żeby w Polsce żyło się lepiej.

Samorządowi przekazać uprawnienia polityczne (ustawodawcze). Jest to najdalsza forma "upodmiotowienia" regionu.
 
Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy

Czy można powiększyć Poznań o sąsiednie gminy. Prezydent Jacek jaśkowiak chce to zrobić, ale nie wie jak.

 
CZYTAJ NASZĄ WIELKOPOLSKĘ - KLIKNIJ ARCHIWUM


Archiwum otwiera wszystkie numery Naszej Wielkopolski. Wybierasz ten numer co cię interesuje. Masz ikonę POBIERZ. Musisz kliknąć i po kilku sekundach ukazuje ci się cały numer Naszej Wielkopolski. Teraz już możesz przeglądać poszczególne artykuły Naszej Wielkopolski. Naszą Wielkopolskę możesz czytać i też wykorzystywać nasze artykuły, tylko zaznacz, że pochodzą z Naszej Wielkopolski.
 
 
25 Wybitnych Wielkopolan

Tu się Polska zaczęła


Na 25-lecie II Rzeczypospolitej wybraliśmy 25 najwybitniejszych Wielkopolan.

Obchodzimy w tym roku 25 - lecie powstania demokratycznej Polski, jest to wspaniały rok, gdzie możemy podsumować nasze wspaniałe osiągnięcia.
 
 
Tragiczny lot
Autor: Ludwik Ratajczak   
17.08.2010.

W dniu 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem rozbił sie samolot, gdzie na pokładzie był Przeydent Lech Kaczyński z małżonką w sumie 96 wybitnych Polaków, wraz z ochroną prezydenta i załogą samolotu wszyscy zginęli.

Premierzy Donald Tusk i Władimir Putin składają wieńce przed pomnikiem w Katyniu

Szczątki samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem

Dlaczego lecieli w takim składzie osobowym do Katynia?

W Katyniu odbyło się spotkanie Putina z Tuskiem i na tym spotkaniu Putin przyznał, że ta zbrodnia dokonana została przez Stalina i będzie się starał dostarczyć resztę materiałów stronie polskiej. Czyli Tusk odniósł sukces. Prezydent Lech Kaczyński postanowił też pojechać do Katynia, miał tam wygłosić ważne przemówienie i pomodlić sie za dusze zabitych przez NKWD żołnierzy. Dlatego zaprosił najważniejszych ludzi z PiS-u i swojej kancelarii w tym wybitnych wojskowych. Żeby ta impreza miała znaczenie ogólnopolskie musieli tam być najlepsi ludzie Kaczyńskiego. I byli.

Pogoda w dniu wylotu

O godz. 7.33 TU-154M wystartował. W tym dniu w Warszawie było pochmurno, siąpił deszcz. W Smoleńsku lotnisko wojskowe, lotnikom dobrze znane, ale w tym dniu nad lotniskiem jest gęsta mgła. Na dodatek prezydent spóźnił się 25 minut.

Przestroga dla TU-154M

O godz. 8.30 przyleciał do Smoleńska rosyjski IŁ-76 z ochroną z Moskwy, która miała zbezpieczyć te uroczystości. Pilot IŁ-a dobrze znał to lotnisko, bo stąd pochodził. Okrążył dwa razy, kiedy podchodził do lądowania, mgła była już taka gęsta – jak mleko. Poderwał maszynę i oznajmił, że wraca do Moskwy, bo w tej chwili nie da się wylądować na tym lotnisku. Godzina 9.00 nad lotnisko w Smoleńsku przyleciał polski TU-154. Krążył dwa razy nad lotniskiem. Wieża kontrolna odradziła polskiej załodze lądowanie. Ale w końcu kapitan Arkadiusz Protasiuk, postanowił lądować. Nie widział pasa, zboczył i skrzydłem uderzył w drzewo, samolot obrócił się i z impetem uderzył o ziemię – rozpadł się na części, wybuchły pożary a cała załoga z pasażerami zginęła.

Domagamy się prawdy o tym locie, chcemy komisji międzynarodowej.

Po tej katastrofie bardzo ociepliły się stosunki między Polską i Rosją. Nawet Jarosłąw Kaczyński przemówił do braci Moskali. Każdy dziś wie, że katastrofa zdażyła się w Rosji. To Rosja prowadzi śledztwo i do tego śledztwa zaprosili polskich prokuratorów. Ludzie domagają sie informacji z czarnych skrzynek, a ta informacja dla opinii publicznej będzie przykra. Kapitan samolotu podiął błędną decyzję, bo nie miał warunków pogodowych żeby na tym lotnisku wylądować.

Naciski były czy nie?

Znamy nacisk na pilota w Gruzji, ale się nie złamał i nie leciał do stolicy Gruzji. Dostał za ten czyn odznaczenie. I co by się stało gdyby ta uroczystość odbyła się cztery godziny później. Nic by się nie stało, a ludzie by żyli. A jednak zadecydował czas, musi być lądowanie. Czy dojdziemy do prawdy, kto naciskał na pilota żeby lądował?

Mój lot we mgle

Pracowałem w Warszawie i zawsze leciałem do Poznania w piatek ostatnim samolotem. Był listopad, Okęcie zamglone, ale wystartowaliśmy. We mgle łatwiej jest wystartować niż wylądować. Gdy przybliżyliśmy się do Poznania, nie było go widać. Pilot krążył nad Poznaniem i w końcu informacja - lecimy do Gdańska, bo tam nie ma mgły. W nocy przysiadłem się do pilotów w hotelu jedliśmy późną kolację. Zapytałem się kapitana dlaczego nie mógł wylądować w Poznaniu. On mi odpowiedział: „Lotnisko jest w mieście, ląduje się tuż nad domami, ale ja tych domów nie widzę, mimo że podają wysokość, mogę we mgle popełnić błędy. Oświetlenie pasa w gęstej mgle jest niewidoczne. Namawiali mnie z wieży, żebym lądował, ale ja postanowiłem lecieć do Gdańska. Ja mam 45 lat, wspaniałą rodzinę, troje dzieci, ja chcę żyć i Wy pasażerowie chcecie żyć. Państwo straciliście 12 godzin, bo tyle trwał ten lot dłużej. Ale jeszcze długie życie przed Wami. Na koniec powiem Panu, że w lotnictwie pasażerskim obowiązuje jedna zasada – dobro pasażerów. To oni dla nas lotników są najważniejsi. Dlatego LOT ma taką dobrą opinię na swiecie. I tak mało wypadków, o tym niech Pan pamieta”.

Ten tekst pisałem 10 dni po wypadku

Ludwik Ratajczak

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »