Trudne rozmowy z Putinem
Autor: Ludwik Ratajczak   
27.08.2008.

Adam Michnik mówi: "nie jest to faszyzm, nie jest to stalinizm, jest to nowe zjawisko, to jest putinizm. Aprobowany przez większość społeczeństwa rosyjskiego i też cerkiew prawosławną".

Władimir Putin

Putin przeciwników politycznych obraża, lekceważy, liczy się tylko on. Gdy przyjechał do Poznania 17,02.2004 r. zrobiłem mu zdjęcie, jak się pobłażliwie uśmiecha? Dlaczego jego władza jest tak wielka? Z czego ona wynika? Rosja ma ogromne złoża gazu i ropy. Ale żeby dobrze żyć to trzeba mieć wpływ na cenę ropy. Tu trwa bezwzględna walka między USA i Rosją. Wszystkie kraje, które wydobywają ropę chcą wysokiej ceny za baryłkę ropy. Dlatego Rosji sprzyja niestabilna polityka światowa. Napięta sytuacja w Iraku, Iranie, Afganistanie, Izraelu, a ostatnio w Nigerii spowodowała, że cena baryłki ropy skoczyła do góry i dziś kosztuje 100 dolarów. Iran chciał zaatakować Arabię Saudyjską, dlatego wojna o Irak. Chodzi wyłącznie o ropę. Czyli Kuwejt, Arabia Saudyjska, Irak są dziś stabilizatorem ceny ropy, ta stabilizacja nie jest zainteresowana Rosja. Dziś Europa strasznie podzielona, każdy kraj prowadzi własna politykę wobec Rosji. To jest straszny błąd.
J. Kaczyński niczego nie rozumiał, walczył żeby się uwolnić od gazu z Rosji, ale nie uwolni się od ropy, 90 proc. jest z Rosji. Wielkopolska leży na gazie, ale nie wierci się. Kaczyński wymyślił Norwegię? Po co? Jest daleko, nie ma rurociągów i gaz jest drogi. Rosja pilnuje wszystkich, Finlandię, kupiliśmy Możejki na Litwie, a Rosja zamknęła rurę i musimy sprowadzać drogą ropę statkami. Słowacja ma swoje porozumienie. Serbia chciała się dogadać, a Rosja chce od Serbii kupić całą sieć gazową i to za małe pieniądze. Poza tym Rosja podpisała umowę z Niemcami i ominęła Polskę, a rura będzie na dnie Bałtyku i ta zabawa z Europą poważnie uzależnia nas od Rosji. Jeżeli dziś ma się takie pieniądze za ropę i gaz to i dobrobyt Rosji szybko wzrasta. Teraz widzimy jak ważna jest jedna polityka wobec Rosji i tu ma pole do popisu Europa. Europejczycy mają 3,5 raza więcej ludności i 7 razy większe wydatki na obronność a gospodarka jest 15 razy większa od rosyjskiej. Naszą siłą jest też NATO i ścisła współpraca z USA. Dlatego Rosja nie może nas przekonywać, że w Polsce nie powinno być tarczy antyrakietowej, bo decyzje podejmie wspólnie Europa i Stany Zjednoczone.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826