ARTYKUŁY
Z KATEGORII
POLSKI SEJM DZIELNICOWY

3-5 Grudnia 1918 roku kobiety z Ziem Zachodnich jako pierwsze w Europie otrzymały prawa wyborcze.

 
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
19 lat czekałem na wybudowanie autostrady
Autor: Ludwik Ratajczak   
11.04.2013.

Szanowni Państwo
Długa droga budowania Autostrady Wielkopolskiej. 30 listopada uroczyste otwarcie autostrady o godz. 16.00, a ja jestem pierwszy, jest godzina 12.00. Nowiutka autostrada. Co to za uczucie, nie ma samochodów, policji, tylko ja. Stanąłem i zacząłem sobie przypominać jak to się zaczęło, "Wielkopolanin" pismo Unii Wielkpolan w nr. l z kwietnia 1992r. Pisało:

Ludwik Ratajczak

Autostrada Wielkopolska


DROGA DO EUROPY

"Ten pomysł jest dzisiaj szalony. No bo jak inaczej określić inwestycję za 650 mln. dolarów, czyli prawie 7,5 biliona złotych? Propozycja brzmi jednak wyraźnie: zbudujemy autostradę. Tutaj niemal zaraz z finałem w 2000 roku! Z pozoru czysta utopia... Ale nią nie jest, a w każdym razie być nie musi. Kilka dni temu odbylo się spotkanie znanych osobistości środowiska poznańskiego. Uczestniczyli w nim: wojewoda Włodzimierz Łęcki, senator Wojciech Kruk, Ludwik Ratajczak (Unia Wielkopolan)oraz biznesmeni Ryszard Górka, Jan Kulczyk, Grzegorz Nowak, Andrzej Patalas, Władyslaw Reichelt i Adam Smorawiński. Utworzyli grupę inicjatywną w celu zbudowania autostrady ze Świecka do Koła. Ten odcinek międzynarodowej drogi A2, mający w planach datgość 280 km. , bylby realizowany ze środków finansowych kapitału prywatnego, krajowego i zagranicznego oraz Skarbu Państwa".

To spotkanie odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim. Boże co tam się działo, ale wszyscy byli świadomi, że ten temat może zrealizować tylko Jan Kulczyk, który był w Unii Wielkopolan prezesem "Konwentu Gospodarczego" i tak się stało. Stanął na czele i powstała Spółka Autostrada Wielkopolska. Kiedy Kulczyk powiedział, że zbuduje tę autostradę, wszyscy byli zadowoleni. Ja zgłosiłem tę ideę budowy autostrady, ale nim do niej doszło przyszedł do biura Unii Wielkopolan Andrzej Patalas. W latach 1980-81 pracowałem w Iraku i widziałem jak Polacy budują autostradę, taką jak teraz z betonu. Andrzej Patalas powiedział, że nie wybudujemy autostrady bez ustaw o wywłaszczeniu i wielu innych spraw. I ten wybitny specjalista spotkał się z Janem Kulczykiem i odrazu prace organizacyjne ruszyły. Wtedy rządził Pawlak i udało się Andrzeja Patalasa dokooptować do grupy specjalistów, którzy tworzyli prawo autostradowe. Pierwszy odcinek Konin - Poznań gotowy, a prasa warszawska pisze po co wam autostrada z Konina do Poznaia? Udało się przeprowadzić autostradę przez Poznań, dalej do Nowego Tomyśla. I pozostał ostatni odcinek do granicy. Premier Marcinkiewicz w telewizji krzyczy: "Kulczyk oddajcie nam autostradę, my rząd wybudujemy ją taniej i lepiej". Euro w 2012 roku w Poznaniu. Tusk wytypował Gdańsk, Schetyna Wrocław, . Warszawa wiadomo, a przegrał Śląsk i Kraków, i teraz trzeba będzie wybudować autostradę do granicy z Niemcami. Akt ostami Cezary Grabarczyk w imieniu rządu RP podpisuje dokument i można budować autostradę do granicy. Jan Kulczyk w przelocie mówi do mnie na otwarciu autostrady : "Ludwik to dzieło budowałem z zespołem 19 lat, ile to czasu minęło, ale autostrada jest". Boże, że dożyłem, tego momentu, że do Berlina dojadę samochodem w 2,5 godziny. Na otwarcie ostatniego odcinak Autostrady przyjechało trzech prezydentów, bo każdy z nich chciał, żeby Polska szybko budowała autostrady, ale sami wiedzą ile było z tym problemów, dlatego tu przyjechali, podziękować Janowi Kulczykowi za determinację w budowie Autostrady Wielkopolskiej.

Ludwik Ratajczak
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »