ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Bez Sekretariatu (Rząd Dzielnicy Zachodniej) Powstanie Wielkopolskie mogło by zakończyć się klęską
Autor: Tadeusz Małachowski   
27.08.2008.

Polski Sejm dzielnicowy w Poznaniu w dniach 3, 4 i 5 grudnia 1918 r. miał doniosłe znaczenie. Po raz pierwszy w Polsce odbyły się demokratyczne wybory.

Wojciech Trąmpczyński

Komisariat 4 stycznia ogłosił dekret o powierzeniu funkcji naczelnego prezesa prowincji - adwokatowi Wojciechowi Trąmpczyńskiemu. Komisariat NRL (Rząd Wielkopolski) wydaje “Dziennki Ustaw". Święto Narodowe “3 Grudnia" z okazji pierwszego dnia obrad Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

Jak każdy Sejm wybrał Sekretariat (czytaj rząd) i w ten sposób w Polsce były dwie władze. Samozwańczy rząd J. Piłsudskiego w Warszawie i demokratyczny rząd w Poznaniu. Wysłano telegram do Komendanta Piłsudskiego. “Wspólnym rządem może być tylko rząd koalicyjny wybrany w demokratycznych wyborach". Piłsudski wiedział, że jak nie przeprowadzi wyborów demokratycznych, nie połączy Polski w jedną całość. Do czasu Powstania Wielkopolskiego, Sekretariat wydał kilka ustaw, też finansowych. Nad nimi pracowały wydziały sekretariatu. Według sekretariatu Powstanie Wielkopolskie wybuchło za szybko. Dlatego trzeba było szybko mianować kpt. S. Taczaka, którego awansowano do stopnia majora. Sekretariat wiedział, że jeżeli nie będzie dowódcy, to grozi nam rewolucja. Major Taczak zdał świetnie egzamin, zorganizował sztab i wygrał powstanie. Pisanie, że Taczak dostał nominację od Piłsudskiego jest nieporozumieniem, piszemy o tym. Poprostu Piłsudskiego zawiadomiliśmy, że na czele Powstania Wielkopolskiego stoi płk. Stanisław Taczak.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »