ARTYKUŁY
Z KATEGORII
POLSKI SEJM DZIELNICOWY

3-5 Grudnia 1918 roku kobiety z Ziem Zachodnich jako pierwsze w Europie otrzymały prawa wyborcze.

 
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Co my daliśmy Polsce w 1918 - 1920 roku
Autor: Ludwik Ratajczak   
24.04.2012.
Wszystko było przygotowane, dowódcą Ławicy został pilot Wiktor Pniewski, on miał już przy sobie lotników, którzy natychmiast zostali przydzieleni do samolotów i mieli je przygotować do boju, gdyż spodziewano się ataku.

Wygraliśmy Powstanie Wielkopolskie 1918-1919r. Przesunęliśmy granicę na zachód. Polska odzyskała Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk. Wojsko Wielkopolski i nasze samoloty przyczyniły się do wygrania wojny z bolszewikami w 1920 roku.

Zdobyliśmy lotnisko Ławica w Poznaniu, to była wielka fabryka samolotów rok 1918.

Hala Zeppelina, gdzie zmagazynowano części do samolotów

Hala części zamiennych do samolotów

Samoloty gotowe do walki wysłane do Warszawy. Zdobyliśmy niemiecką fabrykę samolotów na Ławicy w Poznaniu, gdzie znajdowało się 300 samolotów i dodatkowo 100 samolotów do zlożenia. Wartość zdobytego sprzętu lotniczego Niemcy ocenili na 200 mln. marek. Bez tych samolotów nie wygralilibyśmy Bitwy Warszawskiej i też bitwy pod Lwowem. Warto przypomnieć, że bolszewicy nie mieli samolotów.

Hangar i warsztaty I wielkopolskiej eskadry lotniczej (13. eskadry myśliwskiej) na lotnisku na przedmieściach Bobrujska Przed hangarem samolot Halberstadt CL. II. Wrzesień 1919 r. (WMW)

Żołnierze I wielkopolskiej eskadry lotniczej wyprowadzają z hangaru samolot LVG C.V. Lotnisko Kisielewicze na przedmieściach Bobrujska, wrzesień 1919 r. (WMW)

Po zdobyciu Ławicy przez powstańców wielkopolskich Niemcy zaatakowali lotnisko z powietrza, ale udało im się uszkodzić tylko jedną halę produkcyjną. Nasze samoloty przegoniły intruzów.


Po dwóch godzinach Niemcy zaatakowali, nasze lotnisko, samoloty ruszyły w powietrze, jednak Niemcom udało się jedną halę zbombardować i trzeba było szybko ugasić pożar. Na bazie lotniska Ławica powstało silne i świetnie wyszkolone przez Niemców polskie lotnictwo. Niedawno Niemcy podali, że wartość całej bazy wyniosła 200 mln. marek, to są cztery budżety Poznania licząc 1918 r.
Były to ogromne pieniądze i ta baza lotnicza wraz z samolotami uratowała Polskę przed bolszewikami. Bez tych samolotów nie byłoby Polski. A dziś historycy warszawscy o nich zapomnieli. Ławica dała 400 samolotów, setki lotników, mechaników, utworzyła szkoły pilotów. Żeby nas Polaków ośmieszyć rozpisuje się prasa warszawska o jednym lotniku amerykańskim. Jest też prawdą, że udział w wojnie brali lotnicy z zagranicy, ale były to pojedyncze osoby. Dlaczego nie mówimy o polskich lotnikach – bo byli z Wielkopolski. Bo poziom wyszkolenia wojska niemieckiego był wysoki, a jego broń przewyższała broń rosyjską. Poza tym Niemcy wcielonych Polaków traktowali jako Niemców i oni też służyli w lotnictwie niemieckim, wszyscy mieli skończoną szkołę podstawową lub techniczną, czyli łatwo było ich uczyć.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »