ARTYKUŁY
Z KATEGORII
POLSKI SEJM DZIELNICOWY

3-5 Grudnia 1918 roku kobiety z Ziem Zachodnich jako pierwsze w Europie otrzymały prawa wyborcze.

 
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
DROGA DO KONSTYTUCJI III RP
Redaktor: Redakcja   
07.03.2013.

Rząd Krzysztofa Bieleckiego upadł, a Komisję Sulimierskiego rozwiązano, przyszedł rząd Olszewskiego i nic nie robił. Ze mną rozmawiał o powiatach, ale całej logicznej wizji państwa nie miał. Co nam zostało, to napisać konstytucję. Koło Unii Wielkopolan w Warszawie złożyło 19.11.1993r. konstytucję na ręce prezydenta. Złożono wówczas do Sejmu 11 konstytucji.

Aleksander Kwaśniewski - twórca samorządów tylko w gminie


Konstytucje:

1-Senatu RP

2-SLD

3-Unia Demokratyczna

4-Unia Pracy

5-Projekt Konstytucji Prezydenta RP

6-KPN

7-Parlamentarny Klub PC

Poza tym przyjęto Konstytucje:

8-Stronnictwo Narodowo Demokratyczne

9-Stronnictwo Demokratyczne

10-Unia Wielkopolan - koło w Warszawie

11-Unia Polityki Realnej

Ale one nie będą brane pod uwagę, bo nie mają poparcia parlamentu.

Te wszystkie konstytucje Sejm wydrukował. Jako członek Komisji Konstytucyjnej, te wszystkie konstytucje dostałem i już wiedziałem, że nasz projekt Unii Wielkopolan, ma rozwiązanie nowoczesne, europejskie. Państwo z 11 regionami, samorządem w powiecie i gminie. A co najważniejsze jest logiczny, sprawiedliwy podział dochodów. Co robi Kwaśniewski, uchwala ustawę, że konstytucje, które powstały za Sejmem RP mają zebrać 500 tys. głosów, czyli usunięto te ważne konstytucje. I za jedną ustawą pozostały tylko konstytucje, gdzie samorząd jest tylko w gminie, KPN gminie i województwie, SLD zamiast Senatu - Izba Pracy samorząd w gminie i powiecie. Za konstytucję Unii Wielkopolan dostałem nominację specjalisty d/s samorządu i uczestniczyłem w pracach nad konstytucją. Powstała dość duża grupa, której udało się wprowadzić, że samorząd będzie w gminie, powiecie i województwie. Tak 11.1.1995r. opisałem całą sytuację w Dzienniku Poznańskim tuż przed głosowaniem. Prof. Michał Kulesza przestrzegł mnie, że konstytucja będzie miała tylko samorząd w gminie, bo on lepiej znał środowisko warszawskie niż ja Poznaniak wychowany na samorządach od lat. Kulesza powiedział "Po to zwołaliście Sejm do Poznania na dzień 3-5 grudnia 1918 roku, przeprowadziliście wybory samorządowe do miast, gmin i powiatów. mieliście władze polskie w tych jednostkach samorządowych i jak wybuchło Powstanie Wielkopolskie, to od razu w całej Wielkopolsce. W czasie obrad Sejmu w Poznaniu ustaliliśmy, że samorząd musi być w gminie, powiecie i województwie. Bo nie chcieliśmy żeby ustrój samorządowy nam tworzyła Warszawa. Bo wtedy Galicja nie miała pojęcia o budowie nowoczesnego państwa". Piłsudski nie uznał wyborów w Polsce Zachodniej. Ale w lutym 1920 roku, zaprosił posłów z parlamentu Rzeszy na obrady do Warszawy. Nowy Sejm w Warszawie wybrał Wojciecha Trąmpczyńskiego na Marszałka Sejmu, a On był prezesem Sekretariatu czytaj rządu Ziem Zachodnich. I wtedy powstała Konstytucja Marcowa, to nasze dzieło. Samorząd był w gminie powiecie i województwie. W konstytucji Kwaśniewskiego samorząd jest tylko w gminie.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »