ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
DROGA DO KONSTYTUCJI III RP
Redaktor: Administrator   
07.03.2013.

Rząd Krzysztofa Bieleckiego upadł, a Komisję Sulimierskiego rozwiązano, przyszedł rząd Olszewskiego i nic nie robił. Ze mną rozmawiał o powiatach, ale całej logicznej wizji państwa nie miał. Co nam zostało, to napisać konstytucję. Koło Unii Wielkopolan w Warszawie złożyło 19.11.1993r. konstytucję na ręce prezydenta. Złożono wówczas do Sejmu 11 konstytucji.

Aleksander Kwaśniewski - twórca samorządów tylko w gminie


Konstytucje:

1-Senatu RP

2-SLD

3-Unia Demokratyczna

4-Unia Pracy

5-Projekt Konstytucji Prezydenta RP

6-KPN

7-Parlamentarny Klub PC

Poza tym przyjęto Konstytucje:

8-Stronnictwo Narodowo Demokratyczne

9-Stronnictwo Demokratyczne

10-Unia Wielkopolan - koło w Warszawie

11-Unia Polityki Realnej

Ale one nie będą brane pod uwagę, bo nie mają poparcia parlamentu.

Te wszystkie konstytucje Sejm wydrukował. Jako członek Komisji Konstytucyjnej, te wszystkie konstytucje dostałem i już wiedziałem, że nasz projekt Unii Wielkopolan, ma rozwiązanie nowoczesne, europejskie. Państwo z 11 regionami, samorządem w powiecie i gminie. A co najważniejsze jest logiczny, sprawiedliwy podział dochodów. Co robi Kwaśniewski, uchwala ustawę, że konstytucje, które powstały za Sejmem RP mają zebrać 500 tys. głosów, czyli usunięto te ważne konstytucje. I za jedną ustawą pozostały tylko konstytucje, gdzie samorząd jest tylko w gminie, KPN gminie i województwie, SLD zamiast Senatu - Izba Pracy samorząd w gminie i powiecie. Za konstytucję Unii Wielkopolan dostałem nominację specjalisty d/s samorządu i uczestniczyłem w pracach nad konstytucją. Powstała dość duża grupa, której udało się wprowadzić, że samorząd będzie w gminie, powiecie i województwie. Tak 11.1.1995r. opisałem całą sytuację w Dzienniku Poznańskim tuż przed głosowaniem. Prof. Michał Kulesza przestrzegł mnie, że konstytucja będzie miała tylko samorząd w gminie, bo on lepiej znał środowisko warszawskie niż ja Poznaniak wychowany na samorządach od lat. Kulesza powiedział "Po to zwołaliście Sejm do Poznania na dzień 3-5 grudnia 1918 roku, przeprowadziliście wybory samorządowe do miast, gmin i powiatów. mieliście władze polskie w tych jednostkach samorządowych i jak wybuchło Powstanie Wielkopolskie, to od razu w całej Wielkopolsce. W czasie obrad Sejmu w Poznaniu ustaliliśmy, że samorząd musi być w gminie, powiecie i województwie. Bo nie chcieliśmy żeby ustrój samorządowy nam tworzyła Warszawa. Bo wtedy Galicja nie miała pojęcia o budowie nowoczesnego państwa". Piłsudski nie uznał wyborów w Polsce Zachodniej. Ale w lutym 1920 roku, zaprosił posłów z parlamentu Rzeszy na obrady do Warszawy. Nowy Sejm w Warszawie wybrał Wojciecha Trąmpczyńskiego na Marszałka Sejmu, a On był prezesem Sekretariatu czytaj rządu Ziem Zachodnich. I wtedy powstała Konstytucja Marcowa, to nasze dzieło. Samorząd był w gminie powiecie i województwie. W konstytucji Kwaśniewskiego samorząd jest tylko w gminie.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »