Fabryka Focke - Wulf w Poznaniu
Historia Wielkopolski
04.03.2008.

Niemcy dokładnie się przyglądali, co dzieje się w Polsce i robili wszystko, żeby Polacy nie mieli przemysłu, który produkuje samoloty. Wiedzieli, że Poznań ma świetne tradycje i fachowców lotniczych. I tu na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1940 r. zaczęli produkować w firmie Focke - Wulf samoloty myśliwskie FW 190.

Samolot myśliwski FW 190

Prędkość maksymalna 650 km/h. Stale samolot udoskonalano, wśród nich był projekt z silnikiem gwiazdowym BMW 139, 18 cylindrowym chłodzony cieczą. To właśnie wtedy nastąpił rozwój lotniska Krzesiny od lotów próbnych nowych samolotów.

W 1944 roku 9 kwietnia, amerykańskie bombowce zbombardowały Targi i też Cegielskiego . Niemcy przenieśli fabrykę i nadal produkowali samoloty, aż do końca wojny. Rosjanie wszystko co zostało wywieźli do Rosji. Zostały puste hale i ludzie chętni do pracy. Wszyscy się pytają, kto wybrał Krzesiny na stacjonowanie samolotów F-16 na Krzesinach, nie Warszawa a NATO. To Niemcy z NATO dobrze znali te lotnisko.

Amerykański generał powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu, że lotnicy na F-16 to elita i ona musi mieć wspaniałe warunki do życia. Dlatego lotnisko musi być, przy dużym cywilizowanym mieście. To Rosjanie zamykali lotników w bazach lotniczych, w lasach, a to pierwszy krok do demoralizacji i pijaństwa.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826