ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Fabryka Focke - Wulf w Poznaniu
Historia Wielkopolski
04.03.2008.

Niemcy dokładnie się przyglądali, co dzieje się w Polsce i robili wszystko, żeby Polacy nie mieli przemysłu, który produkuje samoloty. Wiedzieli, że Poznań ma świetne tradycje i fachowców lotniczych. I tu na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1940 r. zaczęli produkować w firmie Focke - Wulf samoloty myśliwskie FW 190.

Samolot myśliwski FW 190

Prędkość maksymalna 650 km/h. Stale samolot udoskonalano, wśród nich był projekt z silnikiem gwiazdowym BMW 139, 18 cylindrowym chłodzony cieczą. To właśnie wtedy nastąpił rozwój lotniska Krzesiny od lotów próbnych nowych samolotów.

W 1944 roku 9 kwietnia, amerykańskie bombowce zbombardowały Targi i też Cegielskiego . Niemcy przenieśli fabrykę i nadal produkowali samoloty, aż do końca wojny. Rosjanie wszystko co zostało wywieźli do Rosji. Zostały puste hale i ludzie chętni do pracy. Wszyscy się pytają, kto wybrał Krzesiny na stacjonowanie samolotów F-16 na Krzesinach, nie Warszawa a NATO. To Niemcy z NATO dobrze znali te lotnisko.

Amerykański generał powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu, że lotnicy na F-16 to elita i ona musi mieć wspaniałe warunki do życia. Dlatego lotnisko musi być, przy dużym cywilizowanym mieście. To Rosjanie zamykali lotników w bazach lotniczych, w lasach, a to pierwszy krok do demoralizacji i pijaństwa.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »