Jak żył Artur Greiser w Kraju Warty
Autor: prof. Czesław Łuczak   
18.11.2011.
Greiser mieszkał w budynku mieszkalnym skonfiskowanym Polakom - piętnastopokojowej willi przy ul. Berwińskiego 5. Wyposażył tę willę w stylowe meble, cenne dzieła sztuki i inne wartościowe przedmioty ukradzione Polakom, Był królem, bo miał do dyspozycji tysiące mieszkań najbogatszych poznaniaków, to wszystko było jego , dlatego miał wielu przyjaciół z władz III Rzeszy. Ale jego ambicje były daleko większe.

Artur Greiser

Dlatego postanowił wybudować sobie luksusowy pałac. Po długich poszukiwaniach znalazł na miejsce przyszłego zamieszkania teren o powierzchni 30 ha znajdujący się nad Jeziorem Góreckim. W 1941 roku przystąpił do budowy pałacu za zgodą Adolfa Hitlera, co umożliwiło go natychmiast wybudować. Co ważne nad całością sprawował nadzór pierwszy architekt III Rzeszy Albert Speer, a bezpośrednio to dzieło było nadzorowane przez sprowadzonego z III Rzeszy architekta Esdorffa. Trzeba tu przypomnieć, że w Norymberdze postanowiono wszystkie budynki zaprojektowane przez Speera zniszczyć i to zrobiono. Ale tylko w Poznaniu przebudowano Zamek Cesarski oraz siedzibę Greisera nad Jeziorem Góreckim, które są dziełem architekta Alberta Speera, czyli te dwa obiekty zostały zachowane. Te budowle są największymi atrakcjami muzealnymim w Europie, ale przez Poznaniaków niewykorzystane. Rezydencja Greisera miała buduynek mieszkalny, powozownię na cztery pojazdy konne, stajnię, zabudowania gospodarcze, domki przeznaczone dla żandarmerii i służby leśnej, stację benzynową, fontannę, przystań dla łodzi nad brzegiem jeziora oraz korty tenisowe. W ogrodzie zaś znajdowało się około 100 drzew i krzewów owocowych, tysiące sadzonek roślin ozdobnych, ciplarnia i wygodne ławki. Cały ten obszar nazywany przez Poznaniaków „grajzerówką" otaczał wysoki mur. Prowadziła do niego nowo wybudowana droga betonowa. Koszt budowy tej drogi wynosił2082 tyś marek. Do tej rezydencji Greiser wprowadził się w maju 1942 r. i zaraz zmienił nazwę jeziora Góreckiego na jezioro Marii (Mariasee). Dla uczczenia noszącej to imię żony. Budynek rezydencja Greisera składała się z dwóch pięter oraz dwukondygnacyjnego podziemia, w którym mieściły się m in. sala kinowa, pokoje myśliwskie, małe salki przyjęć i magazyny. Wyposażenie z kolei pokoi mieszkalnych składało się z luksusowych mebli, cenych dzieł sztuki, trofeów myśliwskich, puszystych dywanów. Greiser dysponował ponadto wyłącznie do swoich celów dwoma pałacami w Lubartoniu i Czerniejewie. Wszystkie potrawy służba podawała w srebrnej zastawie, którą wyprodukowała Chodzież z odebranych Żydom i Polakom menor, naczyń itp. Miał ich dużo bo on był twórcą obozu zagłady dla Żydów w Chełmie nad Nerem. Do najznakomitszych gości Greiserów należeli m in. Heinrich Himmler, minister spraw wewnętrznych Rzeszy, Wilhel Frick przewodniczący Hitlerjugend w Rzeszy, Artur Axmann minister okupowanych obszarów ZSRR, Alfred Rosenberg, szef finansów NSDAP, Franz Xawer Schwarz. Wspaniałej kuchni, świetnych trunkach, zapadały decyzje ażeby jak najszybciej wcielić Kraj Warty do Rzeszy, tak żeby tu na tej ziemi nie było ani jednego Polaka.


Pokazać Greisera jak żył, ale obok wybudować muzeum multimedialne i pokazywać codziennie zbrodnie, których się dopuścił na Polakach 1939-1945, w Kraju Warty. Ten budynek znajduje się w Wielkopolskim Parku Narodowym, zwiedza go dziś l milion turystów rocznie, gdyby tam było muzeum Greisera. To by była jedna z większych atrakcji dla Niemców i Polaków. Warszawa tego nie zrobi, ona pokazuje swoja politykę i swoje cierpienia. Ich Wielkopolska nie interesuje. A dopiero tu prawdziwi warszawiacy się dowiedzą co to była okupacja niemiecka w Wielkopolsce.


Ludwik Ratajczak

Całość materiału na temat działalności Artura Greisera w Kraju Warty znajduje się w ARCHIWUM, po otwarciu Archiwum należy kliknąć na numer 103 i pobrać.Piękna piętnasto pokojowa willa
przy ul. Berwińskiego 5, mieszkanie Greisera w 1940 i 41 roku.

Rezydencja Greisera nad Jeziorem Góreckim

Artur Greiser wraz z żoną Marią

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826