ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Jedyny Zamek Hitlera na świecie jest w Poznaniu
Autor: Redakcja   
17.11.2010.
Zamek Cesarza Wilhelma II w Poznaniu został przez Hitlera przyjęty na swoją siedzibę.

Zamek Cesarski może być atrakcją turystyczną

Architekt Franz Böhmer pod nadzorem architekta Alberta Speera, przebudował Zamek Cesarski. Heinrich Schwendenmann i Wolfgang Dietsche z okazji stulecia Zamku Cesarskiego wydali książkę „Hitler Schloss” dziś bryła Zamku jest dziełem Cesarza Wilhelma II, lecz wszystko co jest w środku Zamku to klasyczna architektura hitlerowska i to może być wielką atrakcją turystyczną Poznania. Pamiętać warto, że w Norynberdze podjęto decyzję, że obiekty zaprojektowane przez Alberta Speera mają być rozebrane i tak się stało. Dlatego nasz Zamek jest unikatem, bo Polska nie zniszczyła go, dlatego jest tak wielką atrakcją turystyczną. Przypominamy to wnetrze, Zamku jest wykorzystywane do filmów z tego okresu. Po środku znajduje się biały marmurowy tron cesarski, był podgrzewany i miał rolki, wówczas łatwo było go przesówać. Mimo wojny zachował się do dziś i znajduje się w wieży zamku.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »