ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Konferencja pokojowa w Paryżu
Autor: Krzysztof Kawalec   
17.04.2012.
Gdy rozpoczęła się konferencja pokojowa, Paderewski pierwszy delegat Polski – był w Paryżu nieobecny. Do tego czasu obowiązki głównego reprezentanta interesów Polski pełnił Dmowski. Dniem próby okazał się dlań 29 stycznia 1919r., gdy został wezwany przed oblicze Rady Dziesięciu i przedstawił całokształt kwestii polskiej. Referat wygłosił równolegle w dwóch językach, po francusku i angielsku, bez notatek...

Konferencja Pokojowa w Paryżu - styczeń 1919 roku.

gen. Najstarszy pomnik Romana Dmowskiego znajduje się w Chludowie w Wielkopolsce


(dopiero w drugiej części posiedzenia Dmowski zdołał zaopatrzyć się w mapę). Imponował żelazną logiką, dopiero wtedy okazało się, że nie tylko powstanie państwa zachodniego, oraz zwycięskie Powstanie Wielkopolskie pokazało uczestnikom, że też Polska jest na ziemiach niemieckich, Dmowski sugerował, że ujawnione w czasie wojny zamiary Berlina, dążącego do stworzenia Polski kadłubowej, bez ziem zachodnich. O ile wokół programu działań na wschodzie dzieliły opinię polską silne kontrowersje, o tyle właściwie nie było ich w kwestii granicy zachodniej. Wystąpienie Dmowskiego na konferencji pokojowej spotkało się z uznaniem nawet brytyjskiego premiera Davida Lloyda George'a. Wiemy, że był nieprzychylny Polsce. Składając 28 czerwca 1919 roku. - obok Paderewskiego swój podppis pod tekstem traktatu wersalskiego, Dmowski doznawał uczucia triumfu (...). Nastrój triumfu udzielił się i innym polskim uczestnikom uroczystości, którym dane było ją oglądać. Podpis delegacji polskiej, złożony pod tekstem traktatu, symbolizował powrót na mapę państwa, ktorego byt mógł się wcześniej wydawać przekreślony na zawsze. Dzieło rozbiorów ulega przekreśleniu, odradzająca się Polska nie będzie już tworem ani kadłubowym, ani izolowanym.

Powrócił do Warszawy i został usunięty przez Piłsudskiego na boczny tor, był mu już nie potrzebny. Miał Armię Hallera.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »