ARTYKUŁY
Z KATEGORII
POLSKI SEJM DZIELNICOWY

3-5 Grudnia 1918 roku kobiety z Ziem Zachodnich jako pierwsze w Europie otrzymały prawa wyborcze.

 
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Krótka historia zamku
Redaktor: Redakcja   
28.08.2012.

Niemcy wydali książkę na 100 – lecie zamku cesarskiego, ale tytuł tej książki brzmi "Hitlers Schloss". W 1939 roku podjęto decyzję, że zamek zostanie przebudowany i będzie to zamek Hitlera.

Główna sala Hitlera z wyjściem na balkon

Muzycy przygotowują się do koncertu. W tej sali odbywają się różnego rodzaju imprezy

Balkon Hitlera


Wejście główne zamurowano i powyżej niego wybudowano długi balkon. W momencie, gdy dodawano ten balkon Niemcy zrobili partyjny dzień i było wielkie święto. Neoromański wystrój zamku usunięto i w miejsce mozaik powstał wystrój zaprojektowany prez Alberta Speera architekta Hitlera. W procesie norynberskim ustalono, że wszystkie budowle Hitlera mają być rozebrane. Niemcy demokratyczne to zrobiły. A w Polsce nikt tym się nie przejmował. Ten wygląd Zamku Hitlera robi karierę w różnych filmach z tej epoki. Dzisiaj jest to zabytek i to zabytek na skalę światową. Ostatni zamek cesarski zbudowany w Europie, a teraz ostatni zamek Hitlera. Może to być wielka atrakcja turystyczna, ale powinny być dwie wystawy stałe. Trzeba pokazywać Zamek Cesarski i Zamek Hitlera. Warto też rezydencję Greisera zamienić na muzeum i tak jak w Norynberdze oglądać okupację Poznania poprzez filmy z tego okresu. Gdyby takie muzeum było, jestem pewna, że rocznie 100 tys. Niemców przyjeżdżałoby do Poznania. Balkon, to też jest historia. Gdy Niemcy go wybudowali zrobiono wielką uroczystość, zebrało się ok. 2000 Niemców. Po wojnie Hitler miał miec przemówienie na tym balkonie, który był podgrzewany. Miał oświadczyć całemu światu, że Poznań już nie istnieje i będzie się nazywał Hitlerstaadt. Poznaniacy wiedząc co ich czeka, gdyby Niemcy wojnę wygrali poszli razem z Armią Czerwoną walczyć o Cytadelę. I przesunęliśmy granicę do Odry i Nysy. Na takie zwycięstwo Poznaniacy czekali 1000 lat.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »