ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Mord na Wielkopolsce w 1939 roku przez Wehrmacht
Autor: prof. Czesław Łuczak   
10.01.2012.
Tak się zaczęła zbrodnicza działalność Wehrmachtu w Wielkopolsce. Główne czynniki w Niemczech ustaliły, że jak Wehrmacht będzie zdobywał Wielkopolskę, to dla przykładu należy na rynku w centrum miasta zastrzelić najważniejsze postacie życia politycznego w mieście i tak się zaczęło zabijanie.

Artur Greiser już rządzi w Kraju Warty

Rozstrzelanie dwóch Polaków w Koninie. Przy każdej takiej zbrodni Niemcy fotografowali to zdarzenie. Niemcy mówią, że Wchrmacht nie był zbrodniczą formacją wojskową.

1 września 1939 roku Niemieccy żołnierze rozstrzelali następującą liczbę Polaków, zawsze na rynku: w Bolesławcu 7, w Mieleszynie i Ostrówku po 6, oraz Czartorach 5. 2 września Niemcy rozstrzelali, bądź rozszarpali granatami 59 mieszkańców Torzeńca i Wyszanowa oraz zamordowano 40 osób(w większości Żydów) w Wieruszowie i 7 w Bukownicy. 3 września Reinhard Heydrich, wydał zarządzenie zabijać Polaków bez przeprowadzania jakiegokolwiek postępowania sądowego, w Bukownicy rozstrzelano 5 osób. 4 września spalili w Ztoczewie 240 budynków i zastrzelili 200 osób. 5 września w Godzieszach 7 osób, Golinie 12 osób, a ich zwłoki wrzucili do Warty. 6 mężczyzn rozstrzelali w Tyniu. 6 września w Uniejowie 36 osób, w Dominikowicach 29 i w Niemysłowie 3. 7 września Niemcy rozstrzelali w Poddębicach 125 osób, w Niewierzu – Lipnicy – Sempółkach 58, w Turku i Józefowie po 26 osób, w Balinie 24,w Gibaszewie-Izabeli 17, w Bielinku pod Wolsztynem 11 i Wągrowcu 8 i Bartoszewicach 6. 8 września Hitler mianował następujących generałów, którzy zostali dowódcami okręgów wojskowych: poznańskiego Alfred V.Wollard-Bockelberg i Łódzkiego-Waltera Blaskowitza. Ci generałowie chcieli się wykazać i od razu w Krępej zabito 60 osób w Woli Przedmiejskiej 18, Uniejowie 14, w Czekoju 13, w Podlesiu Kościelnym, Paprosie 9, Szydłowicach 8, w Skokach 7 w Budziszewku i Międzylesiu po 5. 9 września Zapamiętajcie w każdej większej wsi, miasteczku, wykonywano wyroki śmierci przez Werhmacht. W Kłecku zabijają 56 osób, w Glownie 18, w Janowcu Wielkopolskim 10, w Gorzuchowie 9, w Mielnie 7 i w Głuchowie 5. 10 września w Dębnicy rozstrzeliwują 30, w Zdzichowej 29, Bądkowie 27, w Uniejowie 18, w Stawnie 10, w Podziewku 8, Kuchowie 7, w Mąkolicach 5. 7 listopada 1939 roku w Zakrzewie zabijają 70 studentów poznańskich wyższych uczelni, w więzieniu w Rawiczu 46 powstańców śląskich, w Maszewie 41 mężczyzn oraz w Kościanie 45 i w Gnieźnie 41 mężczyzn. Niemcy spalili kilka synagog, często z Żydami w środku. gdyby udało się zdobyć przez Niemcom spis Powstańców Wielkopolskich wymordowano by ich co do jednego. 15 września w Poznaniu 60 powstańców, a 16 września Niemcy spalili synagogę Kcyni. Już 20 września szef zarządu cywilnego okręgu Poznań wprowadził język niemiecki w nauczaniu do wszystkich szkół. A 24 września we Włocławku policja aresztowała ok. 1000 Żydów i spaliła synagogę.


Szanowni Państwo trudno mi pisać gdy czytam książkę prof. Czesława Łuczaka Wybitnego Wielkopolanina, który opisał „Dzień po dniu w okupowanej Wielkopolsce i Ziemi Łódzkiej (Kraj Warty)”. Ta ziemia ucierpiała najwięcej, bo Niemcy wcielili Wielkopolskę do III Rzeszy. Kto tu w czasie okupacji nie mieszkał nie zrozumie nas Wielkopolan.

Ludwik Ratajczak


PIERWSI BYLI NIEMCY W EUROPIE - WYSIADLENIA z Wielkopolski

prof. Czesław Łuczak

Hitler 12 października 1939 r. podzielił Polskę na dwie części Generalne Gubernatorstwo GG, to ziemie, które nie zostały wcielone do Niemiec, a Kraj Warty (Reichsgau Warteland), został włączony do III Rzeszy. W czasie od grudnia 1939 roku do połowy marca 1941 r. wywieziono z kraju Warty do GG 200 tys. Polaków i Żydów. Wysiedlenie ludności polskiej z Kraju Warty do GG odbywało się w kilku etapach. W pierwszym trwającym od początków listopada do 17 grudnia 1939 roku, deportowano z tego obszaru do GG 87 883 osoby, w większości Polaków. Kolejny plan wysiedleń, realizowany w czasie od 10 lutego do 15 marca 1940 r., objął 40 128 Polaków, w tym 13 304 z Poznania i powiatu poznańskiego. Najwięcej bo, 121 594 osób wywieziono do GG w okresie od maja 1940 r. do 20 stycznia 1941 r. Ponadto od 15 marca 1941 r. wysiedlono z Kraju Warty jeszcze 19 226 osób.


OBOZY PRZESIEDLEŃCZE
Największy z utworzonych w Wielkopolsce obozów przesiedleńczych powstał w Poznaniu. Ponadto na tym obszarze tego rodzaju obozy zorganizowano także w miejscowościach: Cerekwica – powiat jarociński (Internierungslager-Zerkheim); Dobrzyca-powiat krotoszyński (Lager-Dobberschütz); Gniezno (Durchgangslager-Gnesen); Kowanówko i Bablin – powiat obornicki (Lager-Kiestal, Lager Birkenfelde); Młyniewo k. Grodziska Wlkp. (Lager-Südchof-Gratz-Warthegau); Nowe Skalmierzyce powiat ostrowski (Lager-Skalmierschütz, później Neu-Skalden). Obóz na Głównej znany pod kolejnymi nazwami: Internierungslager Glowno (obóz dla internowanych); Durchgangslager Glowno (obóz pzrejściowy) istniał od listopada 1939 roku do 22 maja 1940 r. W tym czasie osadzono w nim około 33 tys. osób. Było wśród nich 31 424 Polaków,1112 Żydów oraz 450 Cyganów. Tak było w Kraju Warty (Wielkopolska) każdego dnia, do 1945 roku. Dlatego opisujemy ten krwawy początek wojny z Polską, żeby Państwu pokazać, kto pierwszy nas mordował, bez wyroku, bez uzasadnienia, chcieli zniemczyć Wielkopolskę i mieli tylko jedną drogę. Nas zabijać, wywozić do GG i do robót w Niemczech a Wielkopolskę zasiedlać Niemcami. Robienie spisów Polaków przez Niemców tu zamieszkałych, ażeby w pierwszej kolejności wymordować inteligencję wielkopolską było największym świństwem. Dlatego tak dogłębne wysiedlenie Niemców po 1945 roku z Wielkopolski a później z Ziem Zachodnich. Poprostu nie mogliśmy ich w Polsce zostawić, bo ci co zostali to w 1939 roku byli bezwzględni wobec Polaków.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »