ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Największy cmentarz parafialny św. Wojciecha na stokach Cytadeli
Autor: Redakcja   
24.11.2008.

Jest to książka ważna i dobrze się stało, że prof. dr hab. Wiesław Olszewski ją opracował. Ten cmentarz kryje szczątki tysięcy ofiar XIX i XX wiecznych konfliktów zbrojnych spoczywających w obszarze jednej z piękniejszych w Polsce, acz mało znanej nekropolii – pisze W. Olszewski. Dlaczego poznaniacy, do takiego stanu zniszczenia ten cmentarz doprowadzili.


Ten cmentarz to historia najwspanialsza walki Wielkopolan o Polskę Ale to też cmentarz europejski, bo przez Poznań przebiegały różne fronty i ginęli żołnierze różnych krajów. Po tej książce przyszedł czas doprowadzenia cmentarza na stokach poznańskiej Cytadeli, do odnowy jego tragicznego stanu. Musimy zmusic władze Poznania, żeby poważnie tym cmentarzem się. Nie budujcie Panowie pomników zajęły, dbajcie o cmentarze, tak jak to robia Anglicy. To jedyny fragment cmentarza, gdzie szanuje się swoich żołnierzy, którzy tu w Wielkopolsce zginęli za Anglię, dlatego się o nich pamięta.

Cmentarz żołnierzy brytyjskich najładniejszy na stokach Cytadeli.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »