ROZLICZENIE 49 WOJEWÓDZTW
Redaktor: Administrator   
07.03.2013.

Naciskanie na rządzących, że nie powołali powiatów i dużych województw spowodował, że zlecono Ruchowi Regionalnemu Wielkopolan rozliczenie z podatków Polski (49 województw). Tak powstała ta mapa, gdzie pokazano w szarym kolorze te województwa, które nie przynoszą dochodu. Tych deficytowych województw jest 21 i do nich rząd centralny musi dołożyć 2,5 mld. zł., żeby mógł przeżyć.

Przyjdzie czas na Polskę Federalną - Donald Tusk

ROZLICZYLIŚMY POLSKĘ W 1995 ROKU. 49 województw to dzieło komunisty Gierka


Tę mapę wydrukowała "Wspólnota" w 1995 roku. I to był też początek poważnej dyskusji nad ilością województw w Polsce. Te dane dostarczył nam premier Cimoszewicz i zlecił takie wyliczenie. Na co warto zwrócić uwagę, najwięcej dochodu przynosi województwo warszawskie i dostaje najwięcej pieniędzy od rządu na 1 obywatela 1391 zł. Ale poznańskie jest drugie pod względem podatków, a dostaje najmniej z wszystkich 49 województw, tylko 949 zł.. Dlatego na licznych manifestacjach ludzie krzyczeli złodzieje z Warszawy. I wtedy Donald Tusk napisał artykuł, oto fragment:

"Bunt prowincji ukazał się w 1996 roku. Wtedy to powołaliśmy Ligę Regionów na czele stanął Romuald Szperliński. W ścisłym zarządzie był Donald Tusk i Ludwik Ratajczak.

Donald Tusk napisał:
„Jeżeli jest się za regionalizacją, ale wzdraga się przed użyciem słowa autonomia, tak jak czyni pan Andrzejewski, radny miasta Poznania, to uważam to za totalne nieporozumienie. Autonomia nie jest zagrożeniem dla naszego kraju. To, czego potrzeba, to autonomii od Warszawy, a nie od Polski. Przez czterdzieści lat wyhodowaliśmy gigantycznego molocha, który sięgnął prawie do każdego miejsca naszego życia i zredukowaliśmy do minimum autonomię. Oczywiście jest Wielkopolska. Ludzie niechętni regionalizacji uważają, że ma ona chęć wyrzucić poza granice Polski pewne jej obszary. To nie jest prawda. Podobnie silne tendencje regionalistyczne istnieją na Śląsku i Pomorzu, gdzie działają rozmaite związki, tj. np. kaszubski, pomorski, śląski, wielkopolski. A tak naprawdę w regionalizacji chodzi o autonomię od Warszawy, od tego molocha, który łupi wszystkich równo. Najłatwiej zaakceptować myślenie regionalne, jeżeli pozna się jedną prawdę o wydatkach centrali. Żadne województwo nie przekracza tego pułapu co Warszawa. Jest mitem, że bierze się dużo do centrali, aby pomóc słabszym. Wszędzie zabiera się więcej niż oddaje. Jeżeli mówimy o autonomii, to mówimy o autonomii od biurokratycznej centrali, ograbiającej cały kraj systematycznie".

Dlatego Polska domagała się zmian, miała dość małych województw, które nie gwarantowały zakończenia złodziejstwa i mataczenia pieniędzmi z budżetu. lewica przegrała wybory i do władzy doszedł AWS.
 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11484