ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Tytuł Prymasa Polski wrócił do historycznej stolicy Polski - Gniezna
Autor: Redakcja   
01.04.2010.

Tytuł Prymasa Polski przynależał arcybiskupowi gnieźnieńskiemu od 1417 r., kiedy na Soborze w Konstancji otrzymał go Mikołaj Trąba. Po II wojnie światowej Pius XII dokonał unii personalnej pomiędzy Gnieznem a Warszawą. Prymas przeniósł się do Stolicy, chodziło o umocnienie Kościoła w czasach komunizmu. Dlatego, gdy uzyskaliśmy wolność Wielkopolanie upomnieli się, że zawsze Prymas urzędował w Gnieźnie.

Prymas Henryk Józef Muszyński

Dlatego Prymas Muszyński rozpoczął homilię od podkreślenia roli św. Wojciecha, któremu Gniezno zawdzięcza wszystko czym dzisiaj jest, przypomniał, że o powiązania tytułu Prymasa Polski z dziedzictwem św. Wojciecha zdecydował Jan Paweł II.

-Papież Benedykt XVI podtrzymywał nie tylko decyzję, ale w dużym stopniu także argumentację Jana Pawła II – powiedział nowy prymas. Decyzja papieża Benedykta XVI zakończyła ostatecznie skutki zaborów. Gniezno dziś ponownie stało się siedzibą prymasów. W inauguracji posługi prymasowskiej arcybiskupa Muszyńskiego uczestniczyły tłumy. Redakcja Naszej Wielkopolski uhonorowała tytułem Wybitnego Wielkopolanina Henryka Józefa Muszyńskiego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego już w 2000 roku.

Gniezno przypomina Polsce,gdzie była pierwsza stolica Polski. To tu w Gnieźnie u grobu św. Wojciecha koronowało się pięciu pierwszych monarchów:

  • Bolesław Chrobry (992-1025)
  • Mieszko II (1025-1034)
  • Bolesław Śmiały (1058-1079)
  • Przemysł II (1290-1291; 1295-1296)
  • Wacław II (1300-1305)

Papież do młodzieży w Poznaniu powiedział:

“W każdym razie jak tam pojedziecie do tego Paryża to wszystkim mówcie: my jesteśmy z Poznania, stąd, skąd się Polska zaczęła, od Mieszka i Bolesława Chrobrego. My stamtąd jesteśmy. Zawsześmy o te Polskę dbali, żeby się trzymała. Tu się poczęła polska państwowość. Także w Paryżu nie zapomnijcie o tym”.

Szczęść Wam Boże

Dlatego ten dzień, kiedy tytuł prymasa Polski wrócił do Gniezna jest najlepszą nowiną dla Polski. Urząd objął arcybiskup Muszyński, któremu życzymy żeby tę funkcję pełnił do 80 roku życia.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »