ARTYKUŁY
Z KATEGORII
POLSKI SEJM DZIELNICOWY

3-5 Grudnia 1918 roku kobiety z Ziem Zachodnich jako pierwsze w Europie otrzymały prawa wyborcze.

 
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Uroczyste otwarcie Autostrady Wielkopolskiej
Autor: Redakcja   
12.04.2013.
W gronie osób, które osobiście otwierały betonową autostradę byli: prezydent RP Bronisław Komorowski, Jan Kulczyk, marszałek Wielkopolski Marek Woźniak, były minister infrastruktury Cezary Garbarczyk i Andrzej Patalas. Zaproszeni do otwarcia kładli dłonie na pulpicie ustawionym na autostradowej jezdni, powodując jej roświetlenie.

Wybitni Polacy uświetnili uroczystość otwarcia autostrady A2

Prezydent RP Bronisław Komorowski

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były prezydent Lech Wałęsa i Marszałek Wielkopolski Marek Woźniak

dr Jan Kulczyk

dr Andrzej Patalas

Jan A.P. Kaczmarek


Zdaniem prezydenta Komorowskiego dzięki A2 jesteśmy bliżej marzeń o nowoczesności - zbliża się moment, kiedy pozbędziemy się kompleksów spowodowanych złymi opiniami o polskich drogach.

Uroczyste Otwarcie Autostrady Wielkopolskiej

WIELKI KONCERT UŚWIETNIŁ OTWARCIE AUTOSTRADY A2


Uroczystość otwarcia autostrady uświetniło premierowe wykonanie utworu Jana A.P. Kaczmarka "Fanfary dla A2" wykonane przez orkiestrę symfoniczną przy udziale tylko instrumentów blaszanych. Kaczmarek powiedział:

"...jestem dzieckiem tej ziemi. Po sukcesach w USA, zapoczątkowałem w Poznaniu Festiwal Transatlantyk, w Kwilczu zaś działa założona przeze mnie Fundacja Rozbitek. Teraz dzięki autostradzie mogę szybko i bezpiecznie jechać do Europy."

Jan A.P. Kaczmarek

Jan A.P. Kaczmarek Stworzył dzieło
Na pytanie, co było inspiracją do skomponowania utworu powiedział: "Zamówienie i zaliczka", ale zaraz dodał: "Zacytowałem Dostojewskiego, który tak odpowiedział na pytanie o inspirację do napisania "Zbrodni i Kary". Utwór zagrany był fantastycznie, trwał 10 minut. Cała sala klaskała przez 5 minut na stojąco. Ten koncert nagrały wszystkie warszawskie telewizje, ale żadna nie pokazała ani fragmentu tego utworu. To są telewizje warszawskie, nie polskie. Może kiedyś jak wybudujemy nowy odcinek autostrady z betonu przypomną sobie ten utwór i zagrają go ponownie.

Utwór ten będzie trwał i przypominał połączenie Polski z siecią autostrad Europy.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »