ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Wojciech Bogusławski
Autor: Redakcja   
17.06.2009.

Andrzej Gawroński jest depozytariuszem obszernego archiwum architekta Zbigniewa Zielińskiego, w którym znajdują się m.in. HYPERLINK „http://sagabrokers.pl/images/pasje/boguslawski-1.jpg” szkice i rysunki techniczne dworku Bogusławskiego, rozebranego w 1947 roku.

Dworek Bogusławskiego

Dworek Bogusławskiego

Dworek Bogusławskiego Dworek Bogusławskiego

Nazbyt rzadko podkreśla się fakt, iż Wojciech Bogusławski przyszedł na świat w Glinnie - podpoznańskiej wsi. Dziś z jego rodzinnego dworku pozostały jedynie ślady fundamentów i głaz, z inicjatywy krajoznawcy Franciszka Jaśkowiaka, czczący pamięć twórcy opery narodowej. Gdyby jednak znalazł się inwestor, Fundacja Gawrońskich zdecydowała się przekazać nieodpłatnie projekty wykonawcze w zamian za gwarancję ich realizacji.

Redakcja

Andrzej Gawroński przysłał nam rozrysowany cały budynek przez Z. Zielińskiego. Jeżeli znajdzie się sponsor, można ten budynek wybudować i zrobić atrakcyjne muzeum Bogusławskiego.

W internecie znaleźliśmy stare, zniszczone zdjęcie Dworku Bogusławskiego w Glinnie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »