ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
Zbigniew Drzymała jest wielki
Redaktor: Administrator   
02.09.2008.

Stworzył firmę Inter Groclin S.A., jest jednym z najwiekszych w Polsce producentów wyposażenia i akcesoriów samochodowych. Firma produkuje głównie poszycia foteli samochodowych, oraz meble tapicerowane i poszycia meblowe ze skóry i naturalnych tkanin. Ponad 99 proc. produktów Inter Groclin Auto trafia na eksport. Zbigniew Drzymała chciał wybudować nowy zakład w Poznaniu. Jak zawsze trudno rozmawiać o interesach z urzędnikami naszego miasta. Ignorowali go. Jeżeli nie można inwestować w Poznaniu, to Z. Dzrzymała wybudował nowy zakład w Użgorodzie w Obwodzie Zakarpackim na Ukrainie. Na zdjęciu uroczyste otwarcie fabryki odbyło się z udziałem licznych przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, instytucji finansowych, gospodarczych Ukrainy. Inter Groclin Auto, który należy do czołowych producentów wyposażenia samochodowego w Europie. Zatrudni w ukraińskim oddziale docelowo 2000 osób. Dlatego nie ma się co dziwić, że władze Ukrainy zaproponowały Drzymale bycie Honorowym Konsulwm Ukrainy. Drzymała się zgodził, a na miejsce swej siedziby wybrał Zieloną Górę.

Zbigniew Drzymała

Otwarcie zakładu w Użgorodzie na Ukrainie.

Moja miłość to piłka nożna
- mówi Drzymała

Każdy, kto był w Grodzisku na meczu Dyskobolii, to zobaczył, jak systematycznie buduje swój mały, ale ładny stadion. Tu wszystko jest na europejskim poziomie, wiedzą o tym piłkarze. Drzymała chciał inwestować w Lecha, ale chłopcy z Lecha myśleli, że Drzymała da im kasę, a oni będą pieniądze wydawać. I w końcu przyszło bankructwo i Lecha uratowała Amica Wronki. Ile to uszczypliwości usłyszał od naszych działaczy Zbigniew Drzymała, ale on twardo realizował swój program budowy drużyny. Autorytet w Wielkopolsce zdobywa się wtedy, kiedy się wygrywa z Lechem. Dziś pozycja klubu jest silna, ale żeby drużyna grała dobrze, potrzeba atmosfery. Czyli regularne płacenie piłkarzom, ale także wymaganie od drużyny wyników. Nie ma drużyny bez dobrego trenera i Drzymała zawsze wybiera takich, którzy potem w innych klubach też się sprawdzają. Dlatego mnie nie dziwi, że prezydent Rafał Dutkiewicz z Wrocławia w końcu namawówił Drzymałę i On, Dyskobolię przeniósł do Wrocławia. Budowa drużyny to jedna sprawa, ale wychowanie kibiców, żeby chodzili na mecze to druga, trudniejsza sprawa. Kibica wychowuje sie od dziecka i to musi robić ojciec, to jest długotrwały proces. Uważam, że Grodzisk bez problemu powinien zapełnić stadion, ale tak nie jest, bo i nauczyciele nie zachęcaja młodych ludzi do chodzenia na mecze. To samo dotyczy władz miasta Grodziska. A utrata klubu, będzie dla miasta straszną stratą. To dziś widać we Wronkach.

Wrocław to wielkie wyzwanie. Pamietac musimy, że Amica przestała istanieć, jest tylko Lech. To samo bedzie we Wrocławiu? Ale obawiam się, że to był zły kierunek. Szkoda, że Warta nie rozpoczęła rozmów z Drzymałą. Trzeba będzie grać na prymitywnym stadionie Śląska? Warta ma bazę tragiczną, nie godną III ligi, a co dopiero mówić o pierwszej lidze.

Zamieszczamy felieton Aleksandra Malaka dziennikarza z Wrocławia, on twierdzi, że to tragiczny błąd prezydenta Wrocławia (łączenie się z Grodziskiem), bo Ślask powinien sam wejść do pierwszej ligi i wszedł.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »