ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Ryszard Woytak

Zajmował się tą historią Polski, którą nie zajmowali się polscy historycy w kraju.

 
 
Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielkopolskiej


Dekoracja chorągwi pułków 14. Dywizji Piechoty Wielko­polskiej Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, Zelwa, 5 grudnia 1920 r.
 
Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego

Tablica pamiątkowa Józefa Piłsudskiego na Zamku Cesarskim w Poznaniu

 
Na zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Decydujące rozmowy trzech Józefów w Poznaniu


Na Zamku Prezydentów Polski Józef Piłsudski przemówił do władz Wielkopolski

Szanowni Wielkopolanie

Dlaczego Redakcja Naszej Wielkopolski zamieszcza przemówienie Józefa Piłsudskiego wygłoszone w Poznaniu i też przemówienieo zakończeniu walk z bolszewikami w Wołkowysku w 1920 roku. Te dwa przemówienia powinny być czytane w każdej szkole w Wielkopolsce. Ponieważ te przemówienia zostały utajnione przez historyków Warszawskich i pamiętajcie Wielkopolanie, że Konstytucja Marcowa to nasze dzieło. Samorząd był w gminie, powiecie i województwie, a Śląsk miał autonomię. Polska powstała dzięki nam Wielkopolanom i była nowoczesnym krajem europejskim.
 
...NIE ZMARNUJCIE NIEPODLEGŁOŚCI

Papież Jan Paweł II musiał przypomnieć Polakom, że w Wielkopolsce Polska chrześcijańska powstała i zaznaczył, że my o tę Polskę zawsze dbaliśmy. Dlatego przytaczamy rządzącym obecną Polską co to jest według Jan Pawła II dialog

 
Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce


Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce.
Wystąpienie Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Honorowego Obywatela Miasta Poznania, podczas uroczystej XXXIX se­sji Rady Miasta Poznania.
 
Tragiczny Proces


Marek Rezler

LIKWIDACJA POZNAŃSKIEGO

GIMNAZJUM ŚW. MARII MAGDALENY

l 15 POZNAŃSKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ
 
Pierwszy taki przypadek na świecie

Pierwszy taki przypadek na świecie, że polska arystokracja cały swój wielki majątek przekazuje narodowi.
 
Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko


"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko".

Helena z Lubomirskich Stanisława Gawrońska

Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).
 
„Zemsta Sikorskiego”
13.11.2009.

Refleksja autora

Gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Wojsk Polskich w latach 1939-43

Gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Wojsk Polskich w latach 1939-43

Prezydent Ignacy Mościcki zapomniał o 1926 roku. Wtedy to z Piłsudskim zdławili w Polsce demokrację, usunęli prezydenta siłą, gen. Zagórskiego zabili, zginęło 400 żołnierzy, a 1600 było rannych. To wszystko pamiętał Sikorski, żeby się ratować musiał uciekać do Francji. Będąc już premierem we Francji „Sikorski zareplikował, że nie widzi powodów do interesowania się losem polskich urzędników w Rumunii, gdyż dobrze mu wiadomo, iż dobór ich w ostatnich latach odbywał się w warunkach dalekich od prawidłowości. Również na prośbę Sławoja- Skałdkowskiego skierowaną do prezydenta Raczkiewicza w sprawie „nieuzasadnionego internowania Prezydenta Mościckiego i byłych członków rządu” odpowiedział Sikorski w tonie niesłychanie obraźliwym, oszczerczym, pełnym gołosłownych

Dr Ryszard Woytak historyk w USA zrobił z wszystkimi politykami, generałami wywiady, każdy mógł się wypowiedzieć to są fragmenty tych wywiadów, do tego artykułu, ale istotne, żeby młodzi ludzie mogli lepiej zrozumieć klęskę w 1939 roku. Polska walczyła jak mogła, między innymi Armia Poznań. Absurdalna propaganda, że Polska nie odda guzika Niemcom, pogrążyła polityków rządzących. Poszczególne armie walczyły, do czasu rozbicia ich przez Niemców. To gen. Kutrzeba podpisywał kapitulację w Warszawie, Tam nie było Naczelnego Wodza gen. dyw. Edwarda Śmigłego-Rydza. Przedarł się do Warszawy w 1940 roku, ale nikt nie chciał z nim rozmawiać, a on chciał walczyć w podziemiu w Polsce. Gdyby Sikorski nie objął władzy po Mościckim, to we Francji by był rząd warszawski. Francuzi Mościckiego nie chcieli widzieć u siebie, bo by musieli mu się tłumaczyć, że zdradzili Polskę w 1939 roku, nie udzielając żadnej pomocy. Ale tak się nie stało, na zachodzie rządził rząd Sikorskiego.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »