ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Bogusław Zalewski - Prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego
Kultura i sztuka
26.02.2008.

W jaki sposób, jakimi metodami Polska Izba Przemysłu Targowego zamierza działać na rzecz środowiska targowego?

Po blisko czternastu latach funkcjonowania formalnych struktur rynku targowego w Polsce w formie stowarzyszenia, środowisko targowe postanowiło przekształcić swoją organizację w formę Izby Gospodarczej. Decyzja ta motywowana była możliwością skorzystania z uprawnień, jakie oferuje ustawa z dnia 30 maja 1989 roku o izbach gospodarczych. Nakłada ona na władze parlamentarne i rządowe obowiązek konsultacji z izbami przy kształtowaniu prawa dotyczącego środowisk reprezentowanych przez izbę. Ponadto status izby pozwala nam na członkostwo w innych organizacjach samorządu gospodarczego o charakterze ogólnokrajowym, jak na przykład Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych czy Konfederacja Pracodawców Polskich.

Dyrektor ds. Rozwoju produktów MTP

Nowe Centrum Targowo-Wystawiennicze
w największej polskiej
aglomeracji - Katowice.
13 tys. m2 pow. w nowoczesnym pawilonie, 20 tys. m2 pow. zewnętrznej terenu wystawienniczego i parking na 700 samochodów - oddano do użytku
w 2007 roku.

Równie ważna była chęć poszerzenia organizacji o te kręgi osób i firm, które do tej pory nie były reprezentowane wcale lub były reprezentowane w sposób niewystarczający. Mam tu na myśli hotele, gastronomię, przewoźników, projektantów, firmy marketingowe, biura tłumaczeń, czyli ogromny sektor usług, który w danym regionie często żyje głównie dzięki uczestnikom targów.

W ten sposób, sprzyjając rozwojowi gospodarczemu, wpływając na tworzenie dobrego prawa, promując dobre polskie marki i polski handel zagraniczny, możemy poprawić niezłą przecież i tak sytuację polskiego przemysłu targowego i lobbować na rzecz jego dalszego rozwoju Dewizą naszą wszakże nie jest walka, ale współdziałanie z otoczeniem gospodarczym.

Redakcja:

Targi w innych miastach dynamicznie się rozwijają. Katowice, Warszawa, Kraków. A jaką wizję ma Poznań na dalszy dynamiczny rozwój MTP?

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »