Caddy Maxi furgon
Kultura i sztuka
Autor: Piotr Danielewicz   
25.02.2008.

Milionowy samochód wyprodukowany w fabryce Volkswagen Poznań

Poznań, 11 grudnia 2007 r. - podczas uroczystości w siedzibie spółki Volkswagen Poznań Prezes Zarządu Jens Ocksen oraz członkowie Zarządu, Wojciech Moliński i Szymon Trzebiatowski, zaprezentowali licznie zgromadzonym gościom milionowy samochód wyprodukowany w poznańskiej fabryce Volkswagena.

Milionowy samochód

Sanitarka dla Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
od VW Poznań

W Volkswagen Poznań produkowano modele takich samochodów jak: transporter 4, Skoda Fabia i Skoda Octawia oraz w niewielkich ilościach również VW Passat i VW Bora.

Droga Volkswagena od Tarpana
do Caddy Maxi furgon

"Z dumą myślę o osiągnięciach naszej fabryki. Milionowy samochód to sukces jej wszystkich pracowników. To właśnie zaangażowanie i fachowość tej załogi pozwala z ufnością patrzyć w przyszłość i planować dalszy rozwój fabryki." -powiedział Jens Ocksen, Prezes Zarządu spółki Volkswagen Poznań. Z okazji wyprodukowania milionowego samochodu, którym jest biały Caddy Maxi w wersji furgon z silnikiem benzynowym 1.6 MPI o mocy 75 kW, spółka Volkswagen Poznań przekazała Klinice Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu VW Transportera T5 Kombi 4 Motion, z silnikiem 2.5 TDI rozwijającym moc 128 kW i napędem na cztery koła. Samochód został przygotowany jako karetka przeznaczona do przewozu noworodków w inkubatorze. Jest darem spółki Volkswagen Poznań dla najmłodszych pacjentów Kliniki. W imieniu Kliniki samochód odebrał jej szef, prof. dr hab. Janusz Gadzinowski.

Volkswagen Poznań Sp. z o.o. został utworzony jako Spółka joint venture pomiędzy Volkswagen AG i polskim producentem samochodów Tarpan Sp. z o.o. W latach 1993 - 1996 koncern Volkswagen AG przejmował stopniowo udziały Tarpana, a we wrześniu 1997 r. nastąpiła konsolidacja Volkswagen Poznań Sp. z o.o. z marką koncernu Volkswagen Samochody Użytkowe.

Początkowe plany przewidywały tylko prosty montaż lekkich samochodów użytkowych na rynek polski i rynki krajów Europy Wschodniej. Firma od momentu powstania rozwijała się niezwykle dynamicznie, czego dowodem jest wielkość produkcji oraz stały wzrost jakości i produktywności. W przeszłości w spółce Volkswagen Poznań produkowano modele takich samochodów jak Transporter T4, Skoda Fabia i Skoda Octavia oraz w niewielkich ilościach również VW Passat i VW Bora. Od 2003 roku flagowym produktem spółki Volkswagen Poznań jest - produkowany tylko w Poznaniu - model Volkswagen Caddy. Oprócz VW Caddy fabryka produkuje Transportera T5 oraz - od listopada 2007 - nowy model VW Caddy Maxi, będący wydłużoną o 47 cm wersją VW Caddy.

W okresie od 1993 r. do 2007 r. w fabryce Volkswagen Poznań, w obszarach: produkcja karoserii, lakiernia, dział montażu i odlewnia, zainwestowano w sumie ponad 730 mln. EURO. 

Pierwotnie w fabryce VW Poznań przewidywano roczną produkcję w wysokości 5.000 samochodów przy zatrudnieniu na poziomie 500 pracowników. W 2000 r. firma wyprodukowała już 70.000 samochodów, a zatrudnienie wyniosło ok. 2.500 osób. Dziś spółka Volkswagen Poznań zatrudnia blisko 7.000 pracowników i produkuje rocznie blisko 170 tys. samochodów.

Volkswagen Poznań jest 100% spółką-córką Volkswagen Nutzfahrzeuge (Volkswagen Samochody Użytkowe). Obok fabryki w Hanowerze w Niemczech, 
jest drugą fabryką w Europie, w której produkowane są lekkie samochody użytkowe tej marki.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826