ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Czy w Poznaniu będzie można budować wieżowce?
Autor: Filipina Klapczyńska   
24.11.2008.

Pracownia architektoniczna Estudio AMA z Saragossy na zlecenie hiszpańskiego inwestora zaprojektowała wieżowiec w Poznaniu. Budynek o pow. 80 tys. mkw. będzie wznosił się na wysokość 225 metrów.

Wewnątrz zaplanowano nowoczesne centrum handlowe, biura wysokiej klasy (30 tys. mkw), wielogwiazdkowy hotel (200) pokoi, dwieście luksusowych apartamentów, centrum SPA oraz kasyno. Inwestor już od kilku miesięcy prowadzi rozmowy z miastem na temat tego przedsięwzięcia. Lokalizacja nie jest jeszcze znana, pod uwagę branych jest kilka możliwości. Z racji wysokości i związanej z nią strefy nalotu, budynek zostanie zrealizowany poza centrum miasta (jedna z propozycji to okolice Ronda Starołęka). Koszt inwestycji ma wynieść 350 mln euro. W lutym do Poznania przybędzie architekt wieżowca.

Czasopismo „Inwestor” Nr 2/2008

Projekt roboczy nazywany Wechta Tower powstał na desce kreślarskiej sławnego Daniela Libenskinda. Czy nazwisko architekta zapewni wieżowcowi sukces? Inwestor jest o tym przekonany. Budowa była wielokrotnie przekładana, podobnie jak projekt nie jeden raz był zmieniany. Czy wreszcie zostanie zrealizowany ? Wszystko wskazuje na to, że tak! Inwestor coraz bardziej promuje swoje przedsięwzięcie, urealniając tym samym jego budowę.

Fragment artykułu Piotra Borowczyka „Inwestor” 4/2008v

Lotnisko Ławica blokuje wysokie budownictwo, Poznań będzie miastem parterowym. Korona może powstać, bo ma tylko 105 m wysokości. Ale Poznań Forum Projekt ma 225 metrów. Szuka się miejsca, Starołęka to wieś, a to jest budynek, żeby żyć musi być w otoczeniu gęstej zabudowy. W lutym przyjedzie projektant i powie, że nie odpowiada mu miejsce na peryferiach miasta. Poczekamy i zobaczymy, czy powstanie największy budynek w Poznaniu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »