ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Dziwne pomysły na ekspresową kolej w Polsce
Autor: Tadeusz Małachowski   
02.09.2008.

Berlin-Warszawa-Kijów-Moskwa 300-500 Km/h

E 20 należy do II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód - Wschód łączącego Berlin z Moskwą. Polski odcinek tego ciągu komunikacyjnego o długości 700 km przebiega przez obszary Wielkopolski, Mazowsza i Podlasia. Celem modernizacji jest dostosowanie parametrów linii do standardów unijnych i wymogów umów AGC (Europejska umowa o głównych międzynarodowych liniach kolejowych) i AGTC (Europejska umowa o głównych międzynarodowych liniach transportu kombinowanego i obiektach towarzyszących), które zakładają dopuszczalną maksymalną prędkość dla pociągów pasażerskich - 160km/h, a dla pociągów towarowych -120 km/h, przy dopuszczalnym nacisku na oś 22,5 ton. - PKP

E 20 należy do II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Zachód - Wschód łączącego Berlin z Moskwą. Polski odcinek tego ciągu komunikacyjnego o długości 700 km przebiega przez obszary Wielkopolski, Mazowsza i Podlasia. Celem modernizacji jest dostosowanie parametrów linii do standardów unijnych i wymogów umów AGC (Europejska umowa o głównych międzynarodowych liniach kolejowych) i AGTC (Europejska umowa o głównych międzynarodowych liniach transportu kombinowanego i obiektach towarzyszących), które zakładają dopuszczalną maksymalną prędkość dla pociągów pasażerskich - 160km/h, a dla pociągów towarowych -120 km/h, przy dopuszczalnym nacisku na oś 22,5 ton. - PKP

“Nowy minisrer infrastruktury deklaruje budowę kolei dużych prędkości, ale wspomina jedynie o lini z Warszawy przez Wrocław do Drezna". Z tego wynika, że minister lekcjii nie odrobił i opowiada bajki, których nie należy słuchać, bo my jesteśmy dorośli.

Z Warszawy do Berlina

Gazeta Wyborcza pisze: “Pociąg z Warszawy do Berlina kosztuje już od 19 euro w jedną stronę. Jest szansa, że w obie strony zapłacimy więc w przeliczeniu tylko 150 zł. Podróż potrwa blisko 6 godzin. W tym wypadku autobus jest droższy, bilet kosztuje 225 zł, a podróż trwa 10 godzin. Samolotem bilet kosztuje dwa razy więcej niż w PKP Intercity. Lecąc niemieckimi liniami lotniczymi zapłacimy już 663 zł. A samochodem 400-500 zł, a w Berlinie trzebą też płacić za praking."

Ale dziś już z Poznania do Berlina można jechać z szybkością 170 km/h, przebudowuje się też tory do Warszawy i wtedy z Berlina do Warszawy pojedziemy ponad 3 godziny. Ale trzeba jeszcze zbudować szybkie pociągi. Dlatego pociąg dużej prędkości w projekcie Unii Europejskiej jest Berlin - Warszawa - Mińsk - Moskwa.

Rzecznik PKP S.A., Michał Wrzosek mówi: “W krajach zachodnich kolej jest coraz częściej konkurencją dla samolotów. - Widać to na połączeniach Berlin - Bruksela - Paryż - Londyn".

Rosja zamówiła kilkanaście pociągów szybkiej prędkości w Niemczech, za 3 mld euro. Pierwsza linia to Moskwa - Piotrogród, no i Moskwa - Berlin. Jeżeli nasze linie bedą poprawione do 160 km/h to dojazd z Poznania czy Wrocławia do Warszawy tylko niecałe dwie godziny. Czyli wypić kawę i przeczytać gazetę. Projektowanie kolei szybkiej prędkości z Drezna przez Wrocław do Warszawy mogły się narodzić tylko w umysłach niedojrzałych.

Jeżeli PKP umożliwi na głównych trasach polskich jeździć z prędkością 160 km/h, a pociągi ekspresowe i stacje centralne będą czyste, to wtedy powiemy, że stał się cud. Na zakończenie dodam, że kolej przeprowadziła badania i oświadczyła, że obecna geometria torów na Centralnej Magistrali Kolei umożliwia po remoncie jazdę z prędkością 250 km/h. Ale to jest magistrala węglowa, a nie pasażerska. A tak naprawdę kto by w ciągu całego roku jeździł tym ekspresem ze Śląska do Gdyni. Wybudowanie trasy szybkiej prędkości z Berlina do Moskwy przez Warszawę to koszt 15-20 mld euro. PKP to dziś bankrut , dźwiga się tylko dzięki unijnym dotacjom i niech je dobrze wykorzysta i poprawi jakość swoich usług w Polsce. A opowiadanie o szybkich kolejach w Polsce szkodzi rządowi, a kto takie opowiastki opowiada, powinien się natychmiast podać do dymisji.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »