ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Historia firmy NICKEL
Autor: Redakcja   
17.06.2009.

Przedsiębiorstwo Techniczno — Budowlane „Nickel” Sp. z o.o.

zostało założone w 1991r. przez dr inż. Mariana Nickel. Firma rozpoczęła swoją działalność jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o profilu remontowo-budowlanym. Pierwszy wybudowany przez firmę obiekt, zakład poligraficzny „Serigraf” okazał się wyjątkowo udanym startem. Angielskie wydanie „Newsweek’a” uznało inwestycję za przykład sprawnej i udanej realizacji w okresie transformacji w Polsce. Od 1998 roku, PTB „Nickel” Sp. z o.o. wyspecjalizowało się w generalnej realizacji inwestycji łącząc staranne i dokładne zaplanowanie inwestycji, poprzez projekt i budowę oraz zabezpieczenie pakietem ubezpieczeniowym.

Budynek mieszkalno-usługowy u zbiegu ulic Garbary i Małe Garbary w Poznaniu

Usługa ta została uhonorowana w 2002 roku „Medalem Europejskim” przez Business Centre Club. Firma gwarantuje terminową realizację i wysoką jakość robót i usług oraz konkurencyjne ceny. PTB „Nickel” Sp. z o.o. dysponuje solidną bazą sprzętową i transportową, jak również wyselekcjonowaną i wyspecjalizowaną kadrą posiadającą wysokie kwalifikacje oraz duże doświadczenie, korzysta ponadto z usług sprawdzonych podwykonawców.

W ciągu 17 lat swojej działalności, PTB „Nickel” Sp. z o.o. zajmowało się budową obiektów przemysłowych, użyteczności publicznej, biurowych, sportowych, salonów samochodowych oraz budynków mieszkaniowych. W 1998 roku, firma powołała do życia spółkę Nickel Development Sp. z o.o., która zajęła się realizacją inwestycji własnych zorientowanych wokół budownictwa mieszkaniowego. Spółka od 2004 roku znajduje się w ścisłej czołówce krajowego rankingu deweloperów dziennika „Rzeczpospolita” plasując się na 2 miejscu w Poznaniu i 9 miejscu w całym kraju.W 2005 roku PTB „Nickel” Sp. z o.o. rozpoczęło realizację parku naukowo - technologicznego Nickel Technology Park Poznań Sp. z o.o.. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i obejmuje dwa budynki biurowe oraz hale magazynowo - produkcyjnych.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »