ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
KONFERENCJA COP 14 W POZNANIU DOBIEGŁA KOŃCA
Autor: Redakcja   
17.06.2009.

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu - COP 14 zakończyła się 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Był to największy szczyt polityczny jaki do tej pory odbył się w Polsce i w tej części Europy. Przedstawicielom krajów z całego świata udało się osiągnąć założony cel: zbliżenie stanowisk krajów dotyczące nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu.

Uczestnicy konferencji uzgodnili m.in. uruchomienie Funduszu Adaptacyjnego, Poznańską Strategię Transferu Technologii oraz przyjęcie programu działań na rok 2009 w celu podpisania porozumienia w Kopenhadze, zamknięto także przegląd Protokołu z Kioto. Pieniądze z Funduszu Adaptacyjnego będą bardziej dostępne dla krajów rozwijających się, dzięki temu już w przyszłym roku państwa najbardziej zagrożone dramatycznymi skutkami zmian klimatu zaczną realizować pierwsze projekty adaptacyjne. Zgodnie z planem prac na 2009 rok zorganizowane zostaną minimum 4 sesje, na których delegaci uzgodnią ostateczny projekt porozumienia, który będzie przyjęty w Kopenhadze.

Sukcesem szczytu klimatycznego są deklaracje poszczególnych krajów rozwijających się o zamiarze przyłączenia się do zdecydowanych działań redukcyjnych. Redukcję emisji CO2 zadeklarowały też: Australia, Norwegia (do roku 2020 o 30 proc.), Japonia (50% do roku 2050) oraz Stany Zjednoczone (80% do 2050).

Poznań stał się miejscem, gdzie kraje rozwijające się i rozwinięte osiągnęły realne wyniki negocjacji. Wszystkie elementy skomplikowanej mozaiki, jaką jest globalna współpraca krajów na rzecz klimatu, zostały ze sobą połączone. Droga z Bali do Kopenhagi przez Poznań jest przetarta i prosta - dodał Minister Środowiska Maciej Nowicki.

W poznańskim szczycie wzięło udział ponad 12 tysięcy osób z całego świata, akredytacje otrzymało ponad tysiąc dziennikarzy. Mimo dużo większej niż przewidywana liczba gości, sam szczyt jak i wszystkie związane z nim wydarzenia towarzyszące przebiegały bez zakłóceń, co potwierdza sprawność polskich przygotowań. Dobra organizacja zagwarantowała uczestnikom doskonałe warunki do pracy.

Delegaci byli bardzo zadowoleni z profesjonalnej infrastruktury Konferencji COP 14, jaką zapewnili organizatorzy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Świetna organizacja zagwarantowała wszystkim uczestnikom doskonałe warunki do pracy. Dobre recenzje zebrało również samo miasto - mówi Salva Dallalah z Sekretariatu Konwencji (UNFCCC) w Bonn.

Małgorzata Snarska, szefowa zespołu odpowiedzialnego za organizację i promocję COP 14 z ramienia Ministerstwa Środowiska dodaje natomiast: Targi Poznańskie pomogły nam w sprawnej organizacji i przebiegu Konferencji. Oprócz pomieszczeń dla obrad plenarnych czy negocjacji, na ich terenie powstała wystawa „Technologie dla ochrony klimatu”, która zajęła ponad 7 tys. m2 powierzchni i którą odwiedziło do tej pory prawie 40 tys. osób, odbyło się ponad 150 imprez towarzyszących. Na konferencji pojawiło się wiele nowych udogodnień. Udowodniliśmy, że Polska jest przygotowana na organizację wielkich wydarzeń międzynarodowych o randze politycznej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »