ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Kryształowy Puchar Polski dla najlepszych firm w Polsce Krzystof Pawłowski
Autor: Krzysztof Pawłowski Prezes Kapituły Nagrody Gospodarcze   
18.11.2010.
Kapituła Nagrody Gospodarczej działająca przy Stowarzyszeniu Ruch Regionalny Wielkopolan nagrodziła ponad 50 firm, które uznaliśmy za najlepsze w Polsce w swojej branży. Dziś produkcja tych firm przekroczyła ponad 100 mld. zł. przychodów ze sprzedaży.

Krzysztof Pawłowski

Volkswagen Caddy z Poznania dla Policji

13 lat temu pokazaliśmy pierwszy szybki tramwaj z Neoplanu. Miasto Poznań nie było zainteresowane. Dopiero w 2010 roku kupiło nowe tramwaje ale już od Solarisa.

Oto kilka przykładów:

-Fiat Auto Poland, Bielsko-Białą W 2009r. 19 549 663 tys. zł.

-Vilkswagen Poznań – w 2009r. 77 741 83 tys. zł.

-Kompania Piwowarska – w 2009r. 4 819 841 tys. zł.

Pierwszy Kryształowy Puchar Polski dostała firma Solaris, która jest dzis chlubą Wielkopolski i Polski. Nie ma rozwoju gospodarki bez dobrego systemu bankowego. Wyróżniliśmy ING Bank Śląski, czy też Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA SA. Nie ma też rozwoju gospodarki bez wyższych uczelini. Wyróżniliśmy "Pucharem" Uniwrsytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który ma ok. 1000 studentów z całego świata,wykłady odbywają się w języku angielskim, to Politechnika Poznańska- dynamicznie się rozwija. Nie ma rozwoju Polski bez samorządów. Dziś samorząd to wielka firma, proces decyzyjny jest wydłużony, ale dobrze działający samorząd, to szybki rozwój gmin, miast i województw. Nasze Stowarzyszenie napisało konstytucję, sejm ją wydrukował.

My chcieliśmy Polski federalnej z 11 regionami, nie województwami. Region czerpie swoje dochody z podatków 60 proc. wszystkich podatków (PIT, CIT, VAT, Akcyza) zostaje w regionie, 40 proc. dostaje rząd federalny z wszystkich 11 regionów. Nie udało się naszego projektu wprowadzić w życie. Nadal dominuje centralizm warszawski z rozbudowaną do niebywałych rozmiarów biurokracją. Rząd przez 10 lat nie rozliczył województw – zaznaczam 16 – z wypracowanych u siebie dochodów. Rozliczenie województw jest tajne jak za komuny. Rząd napewno ma te dane,ale nie chce ich upublicznić, bo by wyszło na jaw, kto na tę Polske pracuje. Jesteśmy przeciwni podnoszeniu stawki VAT, bo to szkodzi społeczeństwu i gospodarce. Tylko prywatyzacja energetyki, węgla i miedzi jest szansą na dalszy rzwój. W książce "100 Wybitnych Wielkopolan" będzie każda z nagrodzonych firm na dwóch stronach. Prezes firmy będzie mówił o firmie, a na drugiej stronie będzie zamieszczona reklama.

Ja bardzo dziękuje tym firmom, które te materiały już nam przysłały. W ten sposób chcemy pokazać Polsce, że te 20 lat wolnej Polski nie zmarnowaliśmy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »