Kryształowy Puchar Polski dla najlepszych firm w Polsce Krzystof Pawłowski
Autor: Krzysztof Pawłowski Prezes Kapituły Nagrody Gospodarcze   
18.11.2010.
Kapituła Nagrody Gospodarczej działająca przy Stowarzyszeniu Ruch Regionalny Wielkopolan nagrodziła ponad 50 firm, które uznaliśmy za najlepsze w Polsce w swojej branży. Dziś produkcja tych firm przekroczyła ponad 100 mld. zł. przychodów ze sprzedaży.

Krzysztof Pawłowski

Volkswagen Caddy z Poznania dla Policji

13 lat temu pokazaliśmy pierwszy szybki tramwaj z Neoplanu. Miasto Poznań nie było zainteresowane. Dopiero w 2010 roku kupiło nowe tramwaje ale już od Solarisa.

Oto kilka przykładów:

-Fiat Auto Poland, Bielsko-Białą W 2009r. 19 549 663 tys. zł.

-Vilkswagen Poznań – w 2009r. 77 741 83 tys. zł.

-Kompania Piwowarska – w 2009r. 4 819 841 tys. zł.

Pierwszy Kryształowy Puchar Polski dostała firma Solaris, która jest dzis chlubą Wielkopolski i Polski. Nie ma rozwoju gospodarki bez dobrego systemu bankowego. Wyróżniliśmy ING Bank Śląski, czy też Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA SA. Nie ma też rozwoju gospodarki bez wyższych uczelini. Wyróżniliśmy "Pucharem" Uniwrsytet Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, który ma ok. 1000 studentów z całego świata,wykłady odbywają się w języku angielskim, to Politechnika Poznańska- dynamicznie się rozwija. Nie ma rozwoju Polski bez samorządów. Dziś samorząd to wielka firma, proces decyzyjny jest wydłużony, ale dobrze działający samorząd, to szybki rozwój gmin, miast i województw. Nasze Stowarzyszenie napisało konstytucję, sejm ją wydrukował.

My chcieliśmy Polski federalnej z 11 regionami, nie województwami. Region czerpie swoje dochody z podatków 60 proc. wszystkich podatków (PIT, CIT, VAT, Akcyza) zostaje w regionie, 40 proc. dostaje rząd federalny z wszystkich 11 regionów. Nie udało się naszego projektu wprowadzić w życie. Nadal dominuje centralizm warszawski z rozbudowaną do niebywałych rozmiarów biurokracją. Rząd przez 10 lat nie rozliczył województw – zaznaczam 16 – z wypracowanych u siebie dochodów. Rozliczenie województw jest tajne jak za komuny. Rząd napewno ma te dane,ale nie chce ich upublicznić, bo by wyszło na jaw, kto na tę Polske pracuje. Jesteśmy przeciwni podnoszeniu stawki VAT, bo to szkodzi społeczeństwu i gospodarce. Tylko prywatyzacja energetyki, węgla i miedzi jest szansą na dalszy rzwój. W książce "100 Wybitnych Wielkopolan" będzie każda z nagrodzonych firm na dwóch stronach. Prezes firmy będzie mówił o firmie, a na drugiej stronie będzie zamieszczona reklama.

Ja bardzo dziękuje tym firmom, które te materiały już nam przysłały. W ten sposób chcemy pokazać Polsce, że te 20 lat wolnej Polski nie zmarnowaliśmy.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826