ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Muzeum Narodowe działa i czeka na dotacje
13.11.2009.

Są tematy, które wracają niczym bumerang. Do nich należy poznańskie Muzeum Narodowe wraz ze swoimi oddziałami. Instytucja ogromna, toteż i bagaż spraw - wielki.

Ratusz dla miasta, co dziwne nie jest przez turystów odwiedzany. Czy Ratusz jest zabezpieczony przed pożarem? Schody są drewniane.

Ratusz dla miasta, co dziwne nie jest przez turystów odwiedzany. Czy Ratusz jest zabezpieczony przed pożarem? Schody są drewniane.

Rogalin cały odnowiony, teraz należy go zagospodarować, żeby ludzi mogli go zwiedzać. Ale potrzebne są pieniądze

Rogalin cały odnowiony, teraz należy go zagospodarować, żeby ludzi mogli go zwiedzać. Ale potrzebne są pieniądze

Gmach główny Muzeum piękny, ale należy go odnowić, to jest centrum Poznania, a obok odnowiony hotel Bazar

Gmach główny Muzeum piękny, ale należy go odnowić, to jest centrum Poznania, a obok odnowiony hotel Bazar

Rogalin Cały odnowiony, teraz należy go zagospodarować, żeby ludzie mogli go zwiedzać. Ale potrzebne są pieniądze.

W zespole pałacowo-parkowy w Rogalinie zakończono pierwszy etap prac rewaloryzacyjno-modenizacyjnych. Fundusze pochodziły z tzw. Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zasilanego (w ramach funduszy unijnych) przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię. Tu trzeba koniecznie napisać, że wykonano,,kawał dobrej roboty” (w terminie i zgodnie z harmonogramem), polegający na remoncie generalnym instalacji, wykonaniu prac budowlanych w głównym korpusie, konserwatorskich, sztukatorskich, zamontowaniu klimatyzacji i wentylacji w Galerii Obrazów. Prace trwały dwa lata!

I wydawało się, że skoro chodzi o kontynuowanie przedsięwzięcia, co było jednym z kryteriów przemawiającym za przyjęciem kolejnego wniosku o dofinansowanie z funduszy unijnych to zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Ta druga faza prac miała przywrócić niejako pałac,,do życia” poprzez m.in. wyposażenie głównego gmachu, odtworzenie historycznych wnętrz i otoczenia w kształcie jaki nadali mu właściciele do przełomu XIX i XX wieku. Rogalin pokazywałby więc jak żyli i funkcjonowali mieszkańcy rezydencji, jak były wyposażone poszczególne pomieszczenia itd. W ten sposób spełniałby Rogalin wymogi współczesnego muzealnictwa:, które zmierza do ożywienia muzealnych zbiorów. W projekcie drugiej fazy prac uwzględniono też potrzeby turystów (m.in. miałoby powstać zaplecze hotelowo-gastronomiczne) w tym osób niepełnosprawnych.

Tak więc wniosek spełniał wszystkie wymagania programu Infrastruktura i Środowisko 11-1. Tymczasem, ku zdumieniu i zaskoczeniu muzealników, wniosek odrzucono. Co prawda o ile wcześniej nie znalazł się on nawet na liście rezerwowej, teraz nań trafił. Być może przejdzie na listę projektów kluczowych. Na razie jednak Rogalin pozostaje niedostępny dla zwiedzających. A rozczarowani muzealnicy czekają na... rozwój sytuacji. Dyrektor Muzeum Narodowego prof. dr. hab. Wojciech Suchocki mówi, że będzie szukał innych możliwości realizacji rogalińskiego projektu.

Gmach główny Muzeum piękny, ale należy go odnowić, to jest centrum Poznania, a obok odnowiony hotel „Bazar”

W gmachu głównym poznańskiego Muzeum Narodowego też się wiele się dzieje.

-Zakonserwowaliśmy hol główny, oddaliśmy do celów ekspozycyjnych całość powierzchni, która pierwotnie była do tego przeznaczona, wyprowadzając wszystkie biura, magazyny - wymienia dyrektor Suchocki. - Do końca roku chcemy zakończyć sprawy związane z otwarciem przygotowywanej ekspozycji sztuki starożytnej. Co równie istotne, wyposażyliśmy we wszelkie niezbędne instalacje stary gmach - jest sklimatyzowany, założono instalacje zabezpieczające. Dotyczy to starego i nowego gmachu. Była to spora inwestycja i jest ona w pełni zakończona.

-Czas zatem na elewację gmachu głównego Muzeum. Straszy brudem...

-Tę kwestię ujęliśmy w  naszym wniosku do Funduszy Europejskich. On miał trzy podstawowe składniki. Pierwszy a dla nas zasadniczy to była możliwość uruchomienia jeszcze jednej galerii - na poddaszu od strony Alei Marcinkowskiego, pomyślanej jednocześnie tak, aby miała odrębny dostęp, i mogła być używana zarówno jako część ekspozycji w starym gmachu oraz jako odrębna o nieco specyficznych funkcjach galeria. To wiązało się z częścią projektu, który zarówno zapewniał zewnętrzną komunikację i dostęp do galerii jak i uwzględniał pomieszczenie uzupełniające - jakby recepcję w Muzeum nad dachem nowego skrzydła. Trzecia część wniosku dotyczyła konserwacji elewacji. To nie tylko kwestia oczyszczenia. Mamy przecież i mozaiki, i sgraffito od strony ulicy Ludgardy. Są zniszczone fragmenty - w niektórych miejscach jeszcze pamiętające działania wojenne. Program konserwacji, opracowany kilka lat temu, został wprowadzony do tego projektu o którym wspomniałem na wstępie. Niestety nie dostaliśmy się na przygotowane przez nasze Ministerstwo listy.

Być może w niedalekiej przyszłości tematem-bumerangiem przestaną być niewykorzystane kamieniczki na Starym Rynku. Projekt utworzenia w nich Muzeum Wnętrz Mieszczańskich ma już wiele lat... Według założeń miało ono być elementem rozbudowanego Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującego się w Ratuszu a będącego oddziałem Muzeum Narodowego. Tymczasem miasto powtórzyło ochotę przejęcia Ratusza.

-Rzeczą logiczną jest, że powinno dokonać się to wraz z istniejącym Muzeum Historii Miasta - łącznie z kamieniczkami i kamienicą przy ul. Klasztornej łącząca się z nimi przez podwórze. Mam nadzieję, że nie będzie rozbieżności co do koncepcji rozbudowanego Muzeum Historii Miasta jako jednego zespołu muzealnego - mówi dyrektor Muzeum Narodowego. - Według mojej wiedzy do końca przyszłego roku prawdopodobnie zakończą się kwestie formalne regulujące proces przejmowania Ratusza przez miasto.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »