Nowa giełda w Poznaniu
Kultura i sztuka
25.02.2008.

Mięso, ryby i sery wprost od producentów

Obok Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej powstanie nowa, w której bezpośrednio od producentów handlowcy kupią mięso, ryby, przetwory mięsne.

Działająca we Franowie Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza ma zaledwie 12 ha powierzchni. Nie było możliwości powiększenia jej o handel przetworami mięsnymi, mlecznymi i rybami. Ostatnio władze Poznania porozumiały się z zarządem WGRO w sprawie utworzenia nowej spółki - Giełdy MRS. Umowę o jej powołaniu podpisano 22 grudnia. Otwarcie trzech nowych hal nastąpi na przełomie roku. Całość ma kosztować 85-100 mln zł.

Na stronie internetowej przeczytaliśmy: Perspektywy rozwoju gildii

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu jest obecnie podstawowym miejscem hurtowego zaopatrzenia w owoce, warzywa, kwiaty i artykuły spożywcze dla północno-zachodnich terenów Polski. Aby zapewnić dostawy produktów nie tylko dla tradycyjnego handlu, niezbędna jest jednak dalsza rozbudowa rynku. Kolejnym etapem rozwoju jest tworzenie działu do hurtowej sprzedaży mięsa i artykułów mięsnych, ryb i przetworów rybnych oraz artykułów mleczarskich (MRS). Rozbudowa WGRO S.A. 
w Poznaniu o te branże jest kontynuacją przyjętych w przeszłości rozwiązań modelowych, zakładających utworzenie w Poznaniu, w ramach rządowego programu, ponadregionalnego rynku hurtowego produktów rolno­ogrodniczo- spożywczych dla około 2 milionów konsumentów. Kompleks MRS powstaje na obszarze 15 ha, które WGRO S.A. pozyskało od miasta. Przy realizacji nowego działu spełniane są bardzo surowe i wymogi sanitarne i technologiczne obowiązujące w Unii Europejskiej. Kompleks MRS będzie integralnie związany z Centrum Logistyczno-Dystrybucyjnym.

Redakcja:

Za ten teren miasto chce 35 mln zł. WGRO S.A. chce tę sumę zapłacić. Ale rząda od Miasta Poznania szczegółowego planu zagospodarowania. Prezydent Kruszyński powiedział, niech kupią, a potem zrobimy. Czy takie działanie miasta nie szkodzi inwestycjom w Poznaniu. Kupować w ciemno, nie wiedząc co będzie tam można budować? I tak zamiast WGRO S.A. się rozwijać, zmarnowano już 5 lat.

 
Parse error: syntax error, unexpected T_LNUMBER in /components/com_sef/cache/shCacheContent.php on line 11826