ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Nowa giełda w Poznaniu
Kultura i sztuka
25.02.2008.

Mięso, ryby i sery wprost od producentów

Obok Wielkopolskiej Giełdy Rolno-Ogrodniczej powstanie nowa, w której bezpośrednio od producentów handlowcy kupią mięso, ryby, przetwory mięsne.

Działająca we Franowie Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza ma zaledwie 12 ha powierzchni. Nie było możliwości powiększenia jej o handel przetworami mięsnymi, mlecznymi i rybami. Ostatnio władze Poznania porozumiały się z zarządem WGRO w sprawie utworzenia nowej spółki - Giełdy MRS. Umowę o jej powołaniu podpisano 22 grudnia. Otwarcie trzech nowych hal nastąpi na przełomie roku. Całość ma kosztować 85-100 mln zł.

Na stronie internetowej przeczytaliśmy: Perspektywy rozwoju gildii

Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A. w Poznaniu jest obecnie podstawowym miejscem hurtowego zaopatrzenia w owoce, warzywa, kwiaty i artykuły spożywcze dla północno-zachodnich terenów Polski. Aby zapewnić dostawy produktów nie tylko dla tradycyjnego handlu, niezbędna jest jednak dalsza rozbudowa rynku. Kolejnym etapem rozwoju jest tworzenie działu do hurtowej sprzedaży mięsa i artykułów mięsnych, ryb i przetworów rybnych oraz artykułów mleczarskich (MRS). Rozbudowa WGRO S.A. 
w Poznaniu o te branże jest kontynuacją przyjętych w przeszłości rozwiązań modelowych, zakładających utworzenie w Poznaniu, w ramach rządowego programu, ponadregionalnego rynku hurtowego produktów rolno­ogrodniczo- spożywczych dla około 2 milionów konsumentów. Kompleks MRS powstaje na obszarze 15 ha, które WGRO S.A. pozyskało od miasta. Przy realizacji nowego działu spełniane są bardzo surowe i wymogi sanitarne i technologiczne obowiązujące w Unii Europejskiej. Kompleks MRS będzie integralnie związany z Centrum Logistyczno-Dystrybucyjnym.

Redakcja:

Za ten teren miasto chce 35 mln zł. WGRO S.A. chce tę sumę zapłacić. Ale rząda od Miasta Poznania szczegółowego planu zagospodarowania. Prezydent Kruszyński powiedział, niech kupią, a potem zrobimy. Czy takie działanie miasta nie szkodzi inwestycjom w Poznaniu. Kupować w ciemno, nie wiedząc co będzie tam można budować? I tak zamiast WGRO S.A. się rozwijać, zmarnowano już 5 lat.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »