Image
ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Odbudowa Zamku Królewskiego w Poznaniu - patriotyczny obowiązek Wielkopolan
Kultura i sztuka
11.12.2007.
Sejmik Wojewódzki za odbudową Zamku.

16 lipca 2007 roku to ważny dzień dla Wielkopolski i Poznania gdyż radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zobowiązali Zarząd Województwa do przekazania na odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu 6 mln złotych. Jedynie w głosowaniu nad tą ważną decyzją wstrzymali się od głosu: marszałek Marek Woźniak, jego zastępca Leszek Wojtasiak i członek Zarządu Krystyna Poślednia. Będziemy monitorowali jak Marszałek uszanuje wolę zdecydowanej większości Sejmiku.

Na dzisiejszym “Zamku" historyczna flaga zwycięstwa.

Czy “poprawność polityczna" dyktowana przez wpływowe media i zaciekłych przeciwników odbudowy Zamku teraz będzie paraliżować demokratyczną większość organów samorządowych w procesie przygotowania i realizacji odbudowy Zamku. Dobrze rokuje na przyszłość, że Miasto Poznań również podtrzymało wcześniejsze deklaracje o przekazanie na odbudowę Zamku 6 mln złotych. Jesteśmy na dobrej drodze do inwestycji - dużo bedzie zależeć od odpowiedzialnego za realizację inwestycji prof. Wojciecha Suchockiego Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wierzę także, że Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego zbierze zaplanowane 3 mln złotych. Rozpoczęcie budowy przysporzy nowych entuzjastów tego wielkiego projektu zawierającego duży ładunek emocjonalny, który będzie owocować społęczną ofiarnością na ten szczytny cel. Społeczny Komitet energicznie przystępuje jak mi wiadomo do szeroko zakrojonej akcji zgromadzenia społecznych środków wspomagających odbudowę Zamku. Stowarzyszenie Ruchu Regionalnego Wielkopolan na łamach swojej gazety “Nasza Wielkopolska" od 10 lat popierało inicjatywę odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. Jesteśmy radośni i pełni optymizmu, gdyż wierzymy w merytoryczne przesłanki idei odbudowy Zamku. Uznajemy bez wchodzenia w akademickie spory, że odbudowa Zamku Królewskiego w Poznaniu to patriotyczny obowiązek.

Oświadczenie Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

“Sejmik Województwa Wielkopolskiego uznaje odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu za sprawę ważną dla Wielkopolskie. Zamek ten, wzniesiony pierwotnie w XIII w. był siedzibą piastowskich książąt wielkopolskich, a u schyłku tego wieku króla Przemysła II, który po okresie rozbicia dzielnicowego był inicjatorem zjednoczenia kraju, ustanowił też godło narodowe - białego orła w koronie. Zamek, w ciągu wieków parokrotnie niszczony i przebudowywany - jest dowodem społeczności Poznania oraz znaczącej roli Wielkopolski w działaniach narodu. Wybrany w drodze konkursu projekt architekta Witolda Milewskiego, opracowany w znaczącej części na podstawie przekazów historycznych z XVII wieku , zyskał zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Szanując decyzję komisji konkursowej Sejmik uważa, że niezwłoczne przystąpienie do budowy na podstawie aktualnego pozwolenia nie zamyka możliwości modyfikacji projektu przez autora w kierunku uproszczenia formy zewnętrznej na bardziej surową i oszczędną. Sejmik Województwa Wielkopolskiego zobowiązuje Zarząd Województwa do podjęcia niezwłocznych działań na rzecz odbudowy Zamku. Sejmik zwraca się też do Rady miasta Poznania o współdziałanie na rzecz odbudowy Zamku."

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »