ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Odzyskać historię
Autor: Redakcja   
03.10.2008.

Głos Wielkopolski z 13 lipca 2008 roku napisał: "Zamek Królewski w Poznaniu powstanie". Decyzję ostateczną podjął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania. Zdecydowanie poparły budowę Zamku Królewskiego w Poznaniu, wszystkie szczeble samorządu Wielkopolski. Od początku III RP w "Wielkopolaninie" a później w "Naszej Wielkopolsce" napisaliśmy 16 artykułów, uzasadniających budowę Zamku.

Głos Wielkopolski z 13 lipca 2008 roku napisał: "Zamek Królewski w Poznaniu powstanie". Decyzję ostateczną podjął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania. Zdecydowanie poparły budowę Zamku Królewskiego w Poznaniu, wszystkie szczeble samorządu Wielkopolski. Od początku III RP w "Wielkopolaninie" a później w "Naszej Wielkopolsce" napisaliśmy 16 artykułów, uzasadniających budowę Zamku.

Zamieszczamy list Ryszarda Rybarczyka:

"Do napisania tego tekstu sprowokował mnie dziennikarz "Polski Głosu Wielkopolskiego", który stwierdził, że odbudowa Zamku Królewskiego w Poznaniu to nikomu niepotrzebna ekstrawagancja, dziwactwo. Sprawa ma wymiar ogólnopolski.

Chodzi o to, by Poznań odzyskał Zamek Królewski jako symbol minionej stołeczności miasta. Na zamku rezydował król Polski Przemysł II. Warto wiedzieć, że budowę ukończył przed rokiem 1337 Kazimierz Wielki – zamek stanowił wówczas największą świecką budowlę w królestwie. Wielokrotnie przebywali w nim królowie Polski. Kazimierz Wielki zawarł ślub w 1341r., Władysław Jagiełło rozbudował zamek, Jan Olbracht odebrał hołd krzyżacki 29 maja 1493 roku, Zygmunt Stary, Henryk Walezy, Zygmunt III Waza – w czasie pobytu sprawowali władzę królewską Jan Kazimierz odbył na zamku słynną naradę wojenną w czasach "potopu szwedzkiego" z hetmanem Czarnieckim i dowódcami wojsk polskich. To właśnie ten fakt zadecydował, że Poznań znalazł się w tekście polskiego hymnu narodowego, którego autor Józef Wybicki, jako młody prawnik w 1765r. pracował w poznańskim zamku. Nie szkoda więc pieniędzy na tak ważną historycznie budowlę! Uczmy się od innych. Niemcy, którzy stosunkowo niedawno odzyskali tereny po byłej NRD, już przystąpili do rozbiórki Pałacu Republiki w Berlinie, by na tym miejscu odbudować zamek wysadzony w powietrze w roku 1950. W latach 2010-2015, nakładem 500 mln euro, zamek królewski w Berlinie zostanie odbudowany, żeby "odzyskać historię". Jako argumentu do przekonania społeczeństwa o słuszności tej decyzji, podano przykład odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Nie muszę chyba nikomu przypominać, że Poznań leży na europejskiej trasie Berlin-Warszawa. Odbudowa "naszego" zamku to również sprawa promocji miasta, mająca na celu przyciągnięcie turystów, ale także inwestorów. Jednak to przede wszystkim sprawa rangi miasta i należnego Poznaniowi miejsca w historii kraju. Papież Jan Paweł II 25 lat temu, powiedział w Poznaniu: "tu zaczęły się dzieje narodu, państwa i kościoła".

Słowa te dedykuję przeciwnikom odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu, a także tym wszystkim, którzy hamują tę tak ważną i zasadną inwestycję".

To Wielkopolanie i Poznaniacy wygrali tę wojnę o Zamek Królewski w Poznaniu.

Samorządy Wielkopolski i Poznania podjęły decyzję o budowie Zamku Królewskiego w Poznaniu. A tu znowu Gazeta Wyborcza, cytuje Stowarzyszenie "Inwestycje dla Poznania", że oni maja pretensje, do R. Grobelnego, Mari Strzałko, że nie chcą nowatorskiego projektu Kozakiwicza.

Zapomnieli, że żyjemy w demokracji i zawsze decyduje większość. Stowarzyszenie jest oburzone. Donald Tusk, też jest niezadowolony, że mu zawetował prezydent Kaczyński ustawę o telewizji, ale to są koszty demokracji.

Cała Polska się uczyła, że Kraków i Warszawa mają Zamek Królewski. A tu Poznań chce budować Zamek Królewski i mówi, że to on był pierwszy w Polsce. Dlatego szybko w Warszawie opracowano projekt zamku, to nie jest zamek, to jest muzeum nowoczesne, może oryginalne? Po raz pierwszy w przeciągu 1000 lat, zrobili dla Poznania projekt za darmo. Cel był jeden, żeby w Poznaniu nie było pierwszego Zamku Królewskiego. Może być wszystko, ale nie Zamek Królewski.

Warszawa nigdy historią Wielkopolski się nie interesowała, stale ją umniejszała. Nie uczą w podręcznikach, że w 1918 roku powstało Państwo Zachodnie, niezależne od Warszawy. To te państwo przeprowadziło wybory do Sejmu, a ten Sejm wybrał Sekretariat, czytaj rząd z premierem. O tym państwie nie ma słowa w podręcznikach szkolnych. A kto walczył o Lwów? Warszawiacy? To nasze samoloty w 1920 roku, wygrały bitwę z bolszewikami. Tylko raz wielką manifestację z okazji otwarcia obrad Sejmu 1918r., zrobiła Hanna Suchocka, ale ona wtedy była premierem. Jan Paweł II papież Polak wiedział, że Warszawa i Kraków robiły wszystko, przez całe tysiąclecie, żeby Poznań nie miał wyższej uczelni. Dlatego nasz rząd w 1918 roku powołał Uniwersytet, bez łaski Krakowa i Warszawy.

I tak mówił do młodzieży w Poznaniu Papież Jan Paweł II: "W każdym razie, jak tam pojedziecie do tego Paryża, to wszystkim mówcie: my jesteśmy z Poznania, my jesteśmy stąd, skad Polska się zaczęła, od Mieszka I i Bolesłąwa Chrobrego. My stamtąd jesteśmy. I zawsześmy o tę Polskę dbali, żeby się trzymała. Tu się poczęła polska państwowość. Tak, że w Paryżu nie zapomnijcie o tym. Szczęść wam Boże!".

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »