ARTYKUŁY
Z KATEGORII
Wspaniały rok 2016

W tym roku obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski. Chrzest Polski był początkiem Wielkiej Polski. Przypomnieliśmy całemu krajowi,że odbudowaliśmy Zamek Królewski Króla Polski Przemysła II.

 
Obrazy z Galerii Atanazego Raczyńskiego

Galeria Atanazego Raczyńskiego M. Piotr Michałowski i inni (fragment książki). Wydawnictwo Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po zakończeniu działań wojennych, już maju 1945 roku obrazy z kolekcji Raczyńskiego w Gaju Małym i Obrzycku zostały przejęte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego Kępińskiego i wywiezione do Poznania. W pierwszych latach powojennej zawieruchy zginęły z magazynów mzeum w Poznaniu kolejne obrazy. m.in, A. Achenbacha,. A Lyncker J.W. Preyera, C Roqueplana oraz medalion gipsowy K. Blasera (kat. Z L 167 25, 26? 39).
 
Wstęp statutu Zakładów Kórnickich

Wstęp statutu, akt donacyjny, o którym pisze Żeromski, że „winien być czytany w szkołach na równi z arcydziełami wieszczów narodowych"
 
Puste sale w Rogalinie

prof. Wojciech Suchocki Z wyposażenia pałacu ocalało niewiele: Kolekcja rodzinnych portretów, kilka mebli, ceramika. Reszta za pieniądze z Unii zostanie odtworzona, tak by pałac przypominał ten, w którym mieszkała rodzina Raczyńskich. Zostanie odtworzona niezwykła biblioteka według projektu Hendla.
 
Warszawo nie okradaj Wielkopolski

Warszawo oddajcie nam nasze Wazy Gołuchowskie W pięknym parku w Gołuchowie (powiat pleszewski) wznosi się malowniczo położony zamek, utrzymany w stylu renesansu francuskiego. Wnętrza mieszczą muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Znajdują się tam cenne zbiory sztuki, których perłą są tzw. wazy gołuchowskie.
 
Stary Browar

Otwarcie pierwszej części Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.

 
TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób

TRANSATLANTYK odwiedziło w tym roku 62 tys. osób, czyli o jedną trzecią więcej niż w rok wcześniej.

 
Koncert Yoko Ono na Festiwalu TRANSATLANTYK

Koncert Yoko Ono był jednym z najwspanialszych muzycznych wydarzeń tegorocznego TRANSATLANTYKU

 
"Władysław Zamoyski Zakopane Morskie Oko" - Premiera filmu o Władysławie hr. Zamoyskim


Helena z Lubomirskich

Stanisława Gawrońska


Z rękopiśmiennych zbiorów Biblioteki Kórnickiej wypływa na światło dzienne opracowanie przygotowane w latach 1939 - 1945 przez Helenę z Lubomirskich Stanisławową Gawrońską (1870 -1950).

Zażydzenie Galicji, temat dla socjologa, uderzyło Zamoyskiego przybywającego z Zachodu z siłą trudną do zrozumienia dla ogółu, który urodził się i wzrósł w światopoglądzie poczytującym Żyda za nieodzowny organ gospodarczy. Ból, z którym mówił, iż przeszło 30% ziemi w Galicji jest w ręku Żydów, bądź jako dzierżawców, bądź jako właścicieli, mamy przed oczami, jakby to było wczoraj. Stanął do walki; wysiłki czynił homeryczne, na pojedynczych odcinkach wybitne uzyskiwał powodzenie, ale rzecz prosta pojęć ogólnych przemienić nie mógł, i dalej, już w niepodległej Polsce, stwierdzić można było w Galicji dużo dzierżawców Żydów w czołowych magnackich majątkach.
 
Zmarł David Warren Brubeck - legenda jazzu

Urodził się 6 grudnia 1920 roku w Concora, zmarł 5 grudnia 2012 roku w Norwalk. Gdyby nie było 1956 roku, walk z komuną w Poznaniu, Brubek nigdy nie przyjechałby do Polski. Dlatego warto przeczytać artykuł Jana Nowaka jeziorańskiego, który zamieszczamy obok "Rok 1956 to początek upadku komunizmu w Polsce". To wtedy nowa władza komunistyczna pozwoliła przyjechać ze swoim zespołem do Polski Brubekowi.

 
Polityka regionalna kołem zamachowym rozwoju?
Autor: Redakcja   
31.03.2010.

Socjalizm wraca

Rząd jesienią skończy prace nad strategią rozwoju każdego województwa w kraju. Spece „platformy” opracują „koncepcję nowej polityki regionalnej”. Ma być takim rozporządzeniem wykonawczym do strategii „Polska 2030”.

Komunizm to centralizacja władzy w Warszawie i tam mądrale nam mówili co jest dobre dla Wielkopolski. Po wojnie nędza, bieda, mamy Ziemie Zachodnie, kto je zagospodaruje wiadomo Wielkopolska, dlatego sięgaliśmy do Odry. Potem zmniejszyli nas, a po 1956 roku, gdy doszedł do władzy Gomułka a potem w 1974 r. Gierek rozwalił Polskę na 49 województw. Stale opracowywali plany i wmawiali Polsce co ma robić. I w końcu tę planowaną Polskę musieli oddać Solidarności. Głos Wielkopolski 8 lipiec 2009 rok zamieścił mapę, czytaj szuflady, gdzie piszą jak poszczególne województwa powinny się rozwijać. Oni już wiedzą jak według nich Polska będzie wyglądać.

I znowu myślą za nas.

Wielkopolskie

Dwie trzecie powierzchni województwa (1,9 mln ha) stanowią pola uprawne, wysoka wydajność rolnictwa.

Już Warszawa nas zaszufladkowała – rolnictwo to dział dla Wielkopolski. A Mazowsze nie ma rolnictwa?

Mazowieckie

Duża liczba instytucji akademickich 30 proc. polskich naukowców, ponad 100 uczelni prywatnych i publicznych. Stolica to nauka dla całej Polski.

A Poznań z Wielkopolską – 160 tys. studentów, zbliżamy się do 50 uczelni. Po Warszawie, Krakowie trzeci ośrodek naukowy, to według warszawskich planistów nie liczy się. Nauka to Warszawa, a Mazowsze to bieda.

Śląskie

Działają tu już m in. General Motors i Fiat. Śląsk już węglem nie stoi, ma być silnym okręgiem motoryzacyjnym.

A Poznań i Wielkopolska to MAN, Solaris – autobusy, Volkswagen auta osobowe i dostawcze. Największa odlewnia części do silników samochodowych. Opony -Bridgestone, akumulatory -Centra. Więc gdzie jest ten przemysł motoryzacyjny. Zapomnieli, że też jest w Poznaniu. A na dodatek Cegielski i Solaris produkuje tramwaje.

Teza komunistyczna

„Polityka regionalna musi się wpisywać w ogólne cele rozwoju kraju” - piszą autorzy raportu. W latach 2007-2013 mamy tylko w ramach unijnej polityki spójności do wydania 85,6 mld. euro. I o te pieniądze toczy się walka. Polska nie ma regionów, ma województwa. Pisanie o polityce regionalnej bez regionów jest po prostu śmieszne. Od 10 lat, żaden rząd nie rozliczył 16 województw, bo to jest pierwszy warunek, żeby wiedzieć, które województwa na dziś są bankrutami. Przy rozliczeniu trzeba pokazać, które województwa najwięcej pieniędzy przekazują do centrali, bo bez nich słabe województwa by padły. To przez stocznie upada Cegielski, a władza centralna nie umiała sprywatyzować stoczni i też Cegielskiego. Dlatego my tu w Wielkopolsce wiemy na co nam są potrzebne pieniądze. Dlatego zawsze pisaliśmy, że planów z Warszawy mamy dość.

List Jan Potorski

Redakcja

W 1982 roku napisaliśmy konstytucję państwa federalnego. Sejm ją wydrukował.

-Samorząd jest w gminie i powiecie

-Polska jest państwem federalnym i ma 11 regionów

-W regionie panuje pełen mechanizm parlamentarny

-Sejm regionalny składa się z Marszałka i posłów

-W regionie działa rząd, może się nazywać zarząd z premierem na czele, który może się nazywać wojewodą

-Region i samorządy czerpią z konstytucji swoje dochody, bo tam jest napisane, że region dostaje 60 proc. wszystkich podatków państwa :PIT, CIT, VAT, AKCYZA – należą do samorządów w regionie.

-Gmina dostaje 60% podatków, powiat 25% podatków, a region 15%

Sejm jest pierwszą izbą – Senat izbą Samorządu i regionów.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »